در حد یورو که نیستید، در حد خودتان باشید

0 3,752

امشب از ساعت ۱۹:۴۵ در ورزشگاه آزادی دو تیم پرسپولیس و استقلال به مصاف هم می‌روند تا نودوششمین دربی پایتخت را برگزار کنند.

روزنامه شرق: امشب از ساعت 19:45 در ورزشگاه آزادی دو تیم پرسپولیس و استقلال به مصاف هم می‌روند تا نودوششمین دربی پایتخت را برگزار کنند. این بازی در چارچوب رقابت‌های مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی برگزار می‌شود و در مجموع سومین باری است که در این فصل فوتبالی، دو تیم را روبه‌روی همدیگر قرار می‌دهد. در دو بازی قبلی که در رقابت‌های لیگ برگزار شد، بازی نخست مساوی شد و در دیدار دوم هم شاگردان یحیی گل‌محمدی با تک‌گل عیسی آل‌کثیر برنده از زمین خارج شدند.

در جام حذفی و برای رسیدن به این مرحله کار پرسپولیسی‌ها در مقایسه با استقلال راحت‌تر بوده است؛ پرسپولیس ابتدا مس نوین کرمان را 3 بر صفر شکست داد و در مرحله قبلی هم 4 بر یک از سد شاهین بندرعامری بوشهر گذشت؛ اما استقلال بعد از پیروزی 2 بر یک مقابل پیکان در مرحله یک‌شانزدهم نهایی، در مرحله یک‌هشتم با همین نتیجه ذوب‌آهن را شکست داد.

این دیدار در شرایطی قرار است برگزار شود که چندان بدون حاشیه نبوده و مسئولان دو تیم پیش از‌ این بازی با صدور بیانیه‌های عجیب‌وغریب علیه مدیریت و سرمربی رقیب، کاری کرده‌اند تا مسائل فرعی بر موارد فنی چربش داشته باشد. البته سابقه هم نداشته در ایران پرسپولیس و استقلال به مصاف هم بروند و پیش از بازی، حین و بعد از آن حاشیه‌ای رخ ندهد. شاید این مورد هم یکی از مواردی است که برگرفته از حساسیت بازی باشد. به هر روی این بازی در حالی قرار است برگزار شود که فارغ از حاشیه، چندان هم بدون نکته نیست.

پرسپولیس – استقلال؛ داغ مانند تیرماهپنجمین تقابل در جام حذفی

با وجود آنکه دو تیم قرار است برای بار نودوششم رودرروی هم بایستند، تا به حال فقط چهار بار در جام حذفی با هم بازی کرده‌اند که از لحاظ نتیجه همه چیز بین‌شان مساوی است. در چهار دیدار قبلی، دوتای اول را پرسپولیس برده و دو‌تای آخر را استقلال. جالب اینکه از چهار دیدار قبلی که در جام حذفی با هم داشته‌اند دو‌تا در مرحله یک‌چهارم نهایی برگزار شده که با احتساب بازی امروز، سومین دیداری است که استقلال و پرسپولیس در یک‌چهارم نهایی به هم می‌خورند.

پرسپولیس ابتدا 33 سال پیش در ضربات پنالتی استقلال را شکست داد و راهی نیمه‌نهایی شد. 11 سال بعد، این دو تیم در فینال جام حذفی به مصاف هم رفتند که پرسپولیس برنده شد و جام قهرمانی را بالای سر برد. بعدها نوبت به استقلال رسید تا برتری‌اش در دیدارهای حذفی را به رخ بکشد؛ یک بار در وقت‌های اضافه با سه گل برنده شد و به نیمه‌نهایی رفت و آخرین بار هم که مربوط به فصل پیش است. جایی که بعد از تساوی پرگل 2-2 در وقت‌های معمول و اضافه، استقلال توانست پرسپولیس را در ضربات پنالتی شکست دهد و راهی فینال شود.

پس بازی امشب این دو، پنجمین تقابل آنها در جام حذفی است که برای دو تیم با این قدمت و پیشینه تعداد چندان زیادی محسوب نمی‌شود.

پرسپولیس – استقلال؛ داغ مانند تیرماهتیرماه خوش‌یمن برای پرسپولیس

اگر دو تیم قرار است امشب برای پنجمین بار با یکدیگر در جام حذفی روبه‌رو شوند، قرار است پنجمین بازی‌شان در تیرماه را هم تجربه کنند. برخلاف مورد قبلی، از این لحاظ همه چیز به نفع پرسپولیس است؛ چون تا به حال سابقه نداشته دربی در تیرماه برگزار شود و پرسپولیس ببازد. در چهار دیدار اخیرِ دربی در تیرماه اتفاقات عجیب هم کم رخ نداده است؛ اگرچه نتایج رقم‌خورده سه برد پرسپولیس و یک تساوی را نشان می‌دهد؛ ولی آخرین دربی که قرار بود در تیرماه برگزار شود، برگزار نشد و پرسپولیس با رأی کمیته انضباطی برنده اعلام شد.

دربی مذکور به تیر 1397 برمی‌گردد که مقرر شده بود دو تیم دیدار سوپرجام را برگزار کنند؛ ولی استقلالی‌ها در اردوی ترکیه بودند و به ایران برنگشتند. نهایتا با وجود اعتراضی که مسئولان باشگاه استقلال داشتند و حتی به مجامع بین‌المللی هم شکایت بردند، رأی بازی 3 بر صفر به سود پرسپولیس رقم خورد.

پرسپولیس – استقلال؛ داغ مانند تیرماهاستقلال تهاجمی‌تر از پرسپولیس
پرسپولیس و استقلال در حالی امشب مقابل هم قرار می‌گیرند که دو تیم در زمره تیم‌های بالانشین جدول لیگ برتر محسوب می‌شوند. پرسپولیس که شانس زیادی برای قهرمانی دارد و می‌تواند برای پنجمین بار متوالی جام را بالای سر ببرد. استقلال هم با ایستادن در رتبه سوم، سهمیه آسیایی‌اش را برای فصل بعد قطعی کرده و روی کاغذ هنوز شانس برای موفقیت بیشتر دارد. با وجود وضعیت بهتر پرسپولیس در لیگ برتر، اما شرایط استقلال در دربی‌های جام حذفی دست‌کم از لحاظ گل‌زنی بهتر بوده است.

استقلال در دیدارهای حذفی که با پرسپولیس داشته، تهاجمی‌تر ظاهر شده و بدون احتساب ضربات پنالتی توانسته شش بار دروازه پرسپولیس را باز کند. این در حالی است که پرسپولیس هم چهار بار به استقلال گل زده است؛ اما نکته مهم این روزها وضعیت جالب خط دفاع و دروازه استقلال است! در شش بازی گذشته که استقلالِ فرهاد مجیدی برگزار کرده، این تیم فقط یک بار دروازه‌اش باز شده و پنج بازی را هم با پیروزی پشت سر گذاشته است. اگر این روند امشب هم ادامه داشته باشد، استقلال دستِ بالا را در دربی خواهد داشت. البته در همین بازه زمانی، پرسپولیسی‌ها هم فقط یک گل بیشتر در مقایسه با استقلال خورده‌اند.

پرسپولیس – استقلال؛ داغ مانند تیرماهشکست‌ناپذیری پرسپولیس
این یکی هم مورد تأمل‌برانگیزی است که کار را برای استقلال دشوار می‌کند. طبق آمار، پرسپولیس در ۲۰ بازی داخلی اخیر خود شکست نخورده و از آخرین شکستش در ورزشگاه آزادی حدود یک سال می‌گذرد. نکته جالب‌تر اینکه از این 20 بازی، پرسپولیس 16 برد و چهار تساوی ثبت کرده است.

پرسپولیس آخرین بار بهمن ماه 99 در اراک شکست خورد و بعد از آن به هیچ تیم دیگری در رقابت‌های داخلی نباخته است؛ اما نکته جالب‌تر مربوط به آمار پرسپولیس در ورزشگاه آزادی است که از دیدار جام حذفی فصل پیش برابر همین استقلال تا به حال، شکستی در ورزشگاه آزادی نداشته است! از شهریورماه سال پیش که پرسپولیس در ضربات پنالتی در ورزشگاه آزادی مغلوب استقلال شده تابه‌حال 15 بار دیگر در آزادی به میدان رفته که 12 برد و سه تساوی کسب کرده است.

یکی از همان 12 برد هم پیروزی یک بر صفر در دیدار برگشت رقابت‌های لیگ برتر برابر همین استقلال بود. طبیعی است که استقلال، آخرین تیمی که پرسپولیس را در آزادی شکست داده، انگیزه زیادی داشته باشد تا این کار را یک بار دیگر انجام دهد.

پرسپولیس – استقلال؛ داغ مانند تیرماهعلیرضا فغانی
شاید حضور علیرضا فغانی در ایران و انتخابش به‌عنوان داور دربی دست‌کمی از جذابیت‌های خود بازی امشب نداشته باشد! فغانی که به دلیل مشکلات موجود در ایران راهی استرالیا شده و مدت‌هاست در لیگ این کشور سوت می‌زند، به دعوت فدراسیون فوتبال به ایران برگشته تا علاوه بر دیدار امشب دربی، در سه هفته پایانی رقابت‌های لیگ برتر هم قضاوت کند. این برای هفتمین بار است که فغانی به‌عنوان داور دربی انتخاب می‌شود. در شش بار قبلی، استقلال دو و پرسپولیس یک بار برنده دربی شده‌اند. فغانی گفته شناخت خوبی از دو تیم دارد و مشکلی برای قضاوت‌کردن مجدد این بازی نخواهد داشت.

پرسپولیس – استقلال؛ داغ مانند تیرماه

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود