درمان خارش نیش کک و رفع جای گزیدگی کک با روش های خانگی

0 4,627

ورم ناشی از نیش حشرات، مشکلی شایع اما در اغلب موارد بی‌خطر است. تورم و التهاب نیش حشرات معمولاً طی چند ساعت تا چند روز از بین می‌رود و جای نگرانی ندارد؛ اما گاهی اوقات می‌تواند خطرناک و جدی باشد و باعث واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) شده و یا بیماری‌های جدی مانند لایم و مالاریا را گسترش دهد.

گاهی خارش بعد از نیش حشرات به قدری غیر قابل تحمل می شود که فرد به دنبال راهی برای خلاصی از درد می باشد. در این بخش راهکار درمان خارش نیش کک را ارائه کرده ایم که می تواند تا حدودی مؤثر واقع شود.

کک ها، حشراتی کوچک، خون خوار و بدون بال هستند که حرکات جهشی دارند. آنها بیشتر غذای خود را از پستانداران و پرندگان تامین می کنند بدین صورت که خون آنها را می مکند. مهمترین گونه کک ها، کک جوندگان، کک انسان ، کک سگ و کک گربه می باشد که گزش آنها با تحریک پوست، خونریزی و ناراحتی های شدید همراه است. کک هایی که انسانها را می گزند معمولا در اکثر نقاط جهان یافت می شوند.

درمان خارش ناشی از نیش کک

درمان خارش نیش کک

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که تا کنون از نیش حشراتی مانند کک در امان مانده باشد؛ نیش حشرات به صورت برجستگی های کوچک و قرمز بر روی پوست نمایان می شود که می تواند باعث ایجاد خارش زیاد در محل گزیدگی شود. توجه داشته باشید خاراندن ناحیه گزیدگی نه تنها درد را تسکین نمی دهد بلکه گاهی احساس خارش بیشتری در فرد تصور می شود. پس بهتر است به جای خاراندن، به دنبال روش هایی برای درمان خانگی نیش حشرات باشیم.

درمان خارش نیش کک

کک ها معمولا از بدن حیوانات خانگی مانند سگ، گربه و… وارد منازل می شوند و شما را نیش می زنند، بنابراین تا جایی که ممکن است از تماس مستقیم با آنها دوری کنید، گزش کک ها عمدتا در بخش های نرم بدن مانند زیر بغل، کمر، پشت، آرنج و زانو بیشتر نمایان می شود که با توجه به واکنش ایمنی بدن، تورم، قرمزی و خارش پوست ناشی از نیش حشرات در افراد مختلف متفاوت می باشد.

ارمان خانگی خارش نیش کک

داروهای زیادی وجود دارند که در درمان نیش کک می توان آنها را مورد استفاده قرار داد ولی پیشنهاد ما در این مقاله درمان خارش نیش کک با روش های خانگی می باشد که در ادامه شما را با مهمترین داروهای خانگی در این زمینه آشنا می کنیم.

سرکه سیب: اسید استیک موجود در سرکه سیب سطح PH پوست را متعادل نگه داشته و این امر موجب کاهش التهاب و خارش بدن می شود. کافی است مقداری سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کرده تا رقیق شود سپس با استفاده از یک تکه پنبه، محلول را بر روی محل گزیدگی بمالید، بعد از چند دقیقه تاثیر آن را ملاحظه خواهید کرد.

آب لیمو: آبلیمو نیز به دلیل خاصیت اسیدی آن تاثیری شبیه سرکه سیب دارد بنابراین این ماده نیز سطح PH خون را در حد نرمال نگه داشته و باعث کاهش خارش پوست در محل گزیدگی می شود. جهت استفاده از آب لیمو آن را به طور مستقیم بر روی ناحیه ای که احساس خارش می کنید بمالید.

جوش شیرین: به دلیل خاصیت ضد التهابی که در جوش شیرین وجود دارد برای درمان نیش کک بسیار مؤثر می باشد، بنابراین برای درمان قرمزی و خارش پوست از جوش شیرین می توانید استفاده کنید همچنین از خواص ضد میکروبی جوش شیرین در پیشگیری از عفونت هایی که بر اثر خراش و آسیب به پوست که در اطراف گزیدگی ایجاد می شود مفید می باشد. برای این منظور مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کرده تا به صورت خمیر در آید و آن را در محل مورد نظر بمالید، بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. لازم است این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا زمانی که ظاهر لکه ها به طور کامل بهبود پیدا کند.

عسل: یکی از روش های دیگری که برای درمان خارش نیش کک کاربرد دارد استفاده از خواص دارویی عسل است. تاثیر شگفت انگیز عسل در کاهش خارش و کمک به ترمیم پوست آسیب دیده را نمی توان نادیده گرفت. در این مورد نیز شما می توانید عسل خام را به طور مستقیم به جای نیش بمالید. خواص ضد آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی که در عسل وجود دارد از عفونت های پوستی جلوگیری می کند.

چای کیسه ای سرد: چای حاوی تانن است که تحریک ناشی از نیش کک توسط آن تسکین می یابد. بنابراین کمپرس چای برای رفع خارش می تواند بسیار مفید باشد.

کمپرس سرد: کمپرس سرد روش ساده ای است که به عنوان درمان خارش نیش کک مورد استفاده قرار می گیرد. یخ باعث بی حس شدن عصبی می شود که به خاطر نیش کک تحریک شده است. چند قطعه یخ را درون حوله نازک بپیچید و سپس آن را به مدت ۲ الی ۳ دقیقه بر روی محل گزیدگی قرار دهید. این روش را چند بار در روز تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

استفاده از بعضی روغن های خاص در درمان نیش کک: روغن های مفیدی مانند روغن درخت چای، روغن بابونه، روغن گل همیشه بهار و اسانس روغنی اسطوخودوس خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارند و می توانند به طور طبیعی جای نیش کک را بهتر کنند. این روغن ها به عنوان درمان گیاهی خارش پوست مورد استفاده قرار می گیرند و آن را تسکین داده و خطر آلوده شدن جای نیش را کاهش می دهد. به این نکته توجه داشته باشید که این روغن ها بسیار قوی هستند بنابراین لازم است از یک روغن حامل برای رقیق کردن آن استفاده کنید.

تسکین خارش نیش کک

با بهترین و موثرترین راهکارها برای درمان خارش نیش کک آشنا شدید، امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و برای درمان مشکلات پوستی ناشی از نیش کک از این راهکارها استفاده نمایید.

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود