کاربردهای قرص متروماکس ۲۵۰ و ۵۰۰ چیست؟ + عوارض مصرف آن

0 31,631

بیایید بیشتر با داروی مترونیدازول (متروماکس)، عوارض و نحوه مصرف آن آشنا شویم. آیا می دانید چگونه از اپلیکاتور برای ژل مترونیدازول استفاده کنید.

نام دیگر قرص مترونیدازول مترو ماکس است، این قرص یک آنتی بیوتیک است که در درمان طیف وسیعی از عفونت ها کاربرد دارد و همچنین در درمان انواع عفونت های باکتریایی واژن، دستگاه تنفسی، کبد، معده، پوست و … مصرف می شود.

یکی از شایع ترین بیماری ها عفونت ها هستند که می تواند کل بدن را درگیر خود بکنند، یکی از رایج ترین عفونت ها به خصوص در بین خانم ها عفونت باکتری واژن است که با تحت درمان قرار گرفتن پزشک قرص متروماکس را برایتان تجویز می کند که در ادامه بیشتر بررسی این قرص خواهیم پرداخت.

موارد استفاده قرص متروماکس

قرص متروماکس چیست؟

قرص متروماکس (METRONIDAZOLE) یکی از انواع دارو های درمان کننده عفونت های باکتریایی است که بیشتر آن را با نام مترونیدازول می شناسند.

یکی از ویژگی هایی که این قرص دارد این است که این قرص فقط برای درمان عفونت های باکتریایی و تک یاختگان مصرف می شود، این قرص بر روی عفونت هایی که ویروسی هستند هیچ گونه اثری ندارد.

اگر این قرص به طور اصولی و منظم مصرف شود می تواند در جهت درمان بسیار موثر و کارآمد باشد.

نحوه مصرف متروماکس

متروماکس را باید همراه وعده های غذایی مصرف کرد تا معده دچار ناراحتی نشود.

برای اثر گذاری سودمند دارو بهتر است که در طول روز در فواصل معینی قرص را مصرف کنید تا میزان دارو در سطح خون به طور ثابت باقی بماند برای مثال اگر میزان مصرف قرص شما ۴ نوبت در طول روز است ساعت را جوری تنظیم کنید که به خواب شبانه برخورد نکند مثلاً ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب ، و ۶ صبح.

اگر قبل از تمام شدن دارو مصرف آن را به طور ناگهانی قطع کنید ممکن است علائم عفونت دوباره عود کرده و به صورت قوی تر ظهور یابند.

قرص را همراه با یک لیوان کامل آب مصرف کنید.

اگر ۱نوبت از مصرف دارویتان را فراموش کرده اید در صورتی که به نوبت بعدی نزدیک نبود قرص را مصرف کنید اما اگر نزدیک به نوبت بعدی استفاده بود از مصرف آن خودداری کنید و همچنین از دوبرابر کردن مقدار دارو هم خودداری کنید

اگر عفونت به طور کامل از بدنتان خارج شده باشد باز هم نباید بدون دستور پزشک مصرف دارو را قطع کنید.

کاربرد قرص متروماکس

نکاتی درباره مصرف متروماکس

اگر از این قرص برای درمان عفونت های واژن استفاده می کنید، همسرتان هم باید از این قرص استفاده کنند حتی اگر در همسرتان علائمی از عفونت وجود نداشته باشد زیرا اگر یک طرفه مصرف شود احتمال برگشت عفونت بسیار زیاد است و پیشنهاد می شود تا زمان بهبودی کامل در صورت برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

از آنجایی که قرص متروماکس که آنتی بیوتیک است اگر با مصرف آن دچار اسهال شدید این می تواند نشانگر عفونتی جدیدی در بدنتان باشد، که در این صورت نباید از هیچ گونه از دارو های ضد اسهال استفاده کنید. و فورا باید این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

این دارو را کاملا مطابق با دستور پزشک استفاده کنید و از کم و زیاد کردن خودسرانه دوز مصرفی هم خودداری کنید.

اگر به هر کدام از مشتقات این دارو حساسیت دارید از مصرف آن خودداری کنید

اگر از داروی دیسولفیرام در دو هفته قبل استفاده کرده اید از مصرف این قرص خودداری کنید.

در زمان مصرف این قرص استفاده از الکل و مواد غذایی که حاوی گلیکول است بپرهیزید

نکته مهم و قابل توجه دیگر این که قرص متروماکس به هیچ عنوان بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی را درمان نمی کند.

مصرف این دارو در بارداری ممکن است به جنین آسیب وارد کند. به همین دلیل اگر در هنگام مصرف این قرص باردار شده اید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

و قبل از هر چیزی از مصرف آن اطمینان کامل را بدست بیاورید که برای شما مشکل ساز نباشد.

عوارض جانبی این قرص می تواند در افراد مسن بیشتر باشد.

موارد مصرف قرص متروماکس

عوارض جانبی قرص های متروماکس

اسهال/ سردرد/ سرگیجه/ دل درد/ معده درد/ استفراغ/ خشک شدن دهان/ یبوست/ کاهش اشتها که اگر به هر یک از این عوارض دچار شدید بهتر است که به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

همچنین مصرف قرص متروماکس موجب سیا شدن رنگ ادرار می شود که البته امری طبیعی است و جای نگرانی نیست، زیرا فواید این قرص بیشتر از مضرات آن است.

اگر هر گونه نشانه هایی از خشکی و درد گردن، سردرد های شدید و مداوم، تغییرات در بینایی، تغییرات خلقی، ادرار دردناک، گلو درد، تشنج، گیجی، شکم درد شدید، بی حسی دست و پا و استفراغ های مدام را مشاهده کردید بهتر است هر چه سریع تر به پزشکتان مراجعه کنید.

نکته دیگری که در مورد عوارض قرص متروماکس وجود دارد این است که استفاده از آن برای مدت بسیار طولانی باعث برفک دهان . عفونت قارچی واژنی می شود که در صورت مشاهده چنین علائمی با پزشکتان مراجع کنید.

اطلاعات دارویی قرص مترونیدازول

تداخل دارویی

  • لیتیوم
  • دارو های رقیق کننده خون مانند( پانتوون، کومادین، وارفارین)
  • دارو های تجویزی بدون نسخه
  • دیسولفیرام
  • غذاهای حاوی پروپیلن گلیکول
  • الکل

اگرچه مصرف چنین این دارو می‌تواند به بهبود حال وضعیت شما در دوران عفونت کمک فراوانی کند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه و بیش از حد قرص متروماکس هیچ عنوان درست نیست و ممکن است مشکلات شما را چندین برابر کند.

منبع: آرگــامــگ

متروماکس,قرص متروماکس,متروماکس ۲۵۰,قرص متروماکس ۲۵۰,متروماکس چیست,قرص متروماکس چیست,قرص متروماکس ۲۵۰,متروماکس ۲۵۰,متروماکس برای چیست,قرص متروماکس برای چیست,مترو ماکس,متروماکس ۵۰۰,داروی متروماکس,قرص مترو ماکس,متروماکس۲۵۰,عوارض قرص متروماکس,قرص متروماکس۲۵۰ برای چیست,متروماکس,قرص متروماکس,قرص متروماکس۲۵۰,قرص متروماکس ۵۰۰,داروی متروماکس ۲۵۰,قرص متروماکس ۵۰۰ چیست,متروماکس۲۵۰,متروماکس ۲۵۰ چیست,متروماکس مترونیدازول,قرص متروماکس ۲۵۰ برای چیست,قرص متروماکس برای چیه,متروماکس قرص,قرص متروماکس ۲۵۰ چیست,دارو متروماکس,عوارض متروماکس,مترومکس,قرص متروماکس۲۵۰ برای چیه,قرص متروماکس ۵۰۰,قرص متروماکس ۲۵۰ برای چیست,متروماکس ۵۰۰,قرص متروماکس برای عفونت واژن,عوارض قرص متروماکس ۲۵۰,مترو ماکس ۲۵۰,قرص متروماکس ۵۰۰ برای چیست,قرص متروماکس۲۵۰,قرص متروماکس ۲۵۰ چیست,خواص قرص متروماکس,قرص متروماکس ۲۵۰ برای چیه,متروماکس۵۰۰,قرص مترو ماکس۲۵۰ برای چیست,کاربرد قرص متروماکس,موارد مصرف قرص متروماکس,قرص متروماکس ۵۰۰ برای چیست,میتروماکس,متروماکس ۲۵۰ برای چیست,متروماکس۵۰۰,فواید قرص متروماکس,موارد مصرف قرص متروماکس ۲۵۰,قرص متروماکس ۲۵۰برای چیست,عوارض متروماکس ۲۵۰,metromax قرص,قرص متروماکس ۲۵۰ برای عفونت دندان,قرص متروماکس برای چه بیماری است,متروماکس ٢۵٠,متروماکس ۲۵۰ برای چیست,کپسول متروماکس,متروماکس ۲۵۰برای چیست,متروماکس ۲۵۰ مترونیدازول,داروی متروماکس برای چیست,کپسول متروماکس ۵۰۰,قرص متروماکس برای اسهال,قرص متروماکس ۲۵۰ مترونیدازول,قرص متروماکس ۲۵۰ برای چیست؟,متروماکس ۲۵۰ چیست,متروماکس چه قرصی است,عوارض قرص متروماکس ۵۰۰,موارد مصرف متروماکس,قرص متروماکس ۲۵۰ برای چیه,موارد مصرف متروماکس ۲۵۰,قرص مترومکس,متروماکس چیه,خواص متروماکس,مترونیدازول متروماکس,قرص متروماکس۵۰۰ برای چیست,قرص مترو ماکس ۲۵۰,قرص metromax,عوارض قرص متروماکس ۲۵۰,قرص metromax 250 برای چیست,مترو ماکس,متروماکس برای چیه,مترماکس,قرص مترو ماکس چیست,داروی متروماکس چیست,عوارض داروی متروماکس,قرص مترو ماکس برای چیست,قرص مترو ماکس,درباره قرص متروماکس,قرص متروماکس برای چیست؟,خاصیت قرص متروماکس,مترو‌ماکس,متروماکس همان مترونیدازول است,متروماکی,متروماکس٢۵٠,مترو ماکس۲۵۰,قرص متروماکس ۲۵۰ در بارداری,عوارض متروماکس ۲۵۰,مترو ماکس ۲۵۰,قرص میتروماکس,قرص متروماکس۵۰۰

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود