کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

0 3,808

کبد مسئول تجزیه چربی ها و تبدیل آنها به انرژی است، از این رو، مصرف بیش از حد غذاهای چرب می تواند فشار مضاعفی را به کبد وارد کند.

کبد یکی از اندام های کلیدی بدن انسان است اما بیشتر ما کمتر به آن توجه می کنیم مگر این که بروز مشکلی در آن مانند بیماری مجاری صفراوی، سیروز، بیماری کبد چرب، هموکروماتوز، هپاتیت C یا بیماری ویلسون در آن تشخیص داده شده باشد.

1140385 458 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “ایت دیس”، کبد نقش مهمی در تنظیم عملکردهای بدن ایفا می کند. این اندام متابولیسم را تنظیم می کند، مواد مغذی دریافتی از رژیم غذایی را به موادی قابل استفاده یا ذخیره در بدن تبدیل می کند و همچنین مسئول رسیدگی به مواد سمی است که از دفع یا تبدیل شدن آنها به چیزی بهتر اطمینان حاصل می کند.

اگر به طور مداوم غذاها و نوشیدنی های مضر برای کبد را مصرف کنید، سلامت این اندام نیز رو به زوال خواهد رفت.

چه یک مشکل کبدی در شما تشخیص داده شده باشد یا درباره آسیب بالقوه به کبد از طریق رژیم غذایی خود نگران هستید، در ادامه با برخی از خوراکی های مضر برای این اندام که باید از آنها پرهیز کرد یا حداقل مصرفشان را محدود کرد بیشتر آشنا می شویم.

سیب زمینی سرخ شده

1140386 935 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

غذاهای چرب از هر نوع به کبد شما لطفی نمی کنند. کبد مسئول تجزیه چربی ها و تبدیل آنها به انرژی است، از این رو، مصرف بیش از حد غذاهای چرب می تواند فشار مضاعفی را به کبد وارد کند. همچنین، این شرایط می تواند ابتلا به بیماری کبد چرب را موجب شود که به واسطه انباشت چربی در سلول های کبد رخ می دهد. مصرف منظم سیب زمینی سرخ شده که سرشار از چربی اشباع است می تواند به این مشکل و همچنین به التهاب در بلند مدت منجر شود. التهاب یکی از دلایل بروز بافت زخمی در کبد است که این عارضه به نام سیروز شناخته می شود.

به جای سیب زمینی سرخ شده، فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال، یک فنجان بلوبری تقریبا 4 گرم فیبر دارد و این میوه با کاهش آسیب مزمن کبد نیز پیوند خورده است.

پپرونی

1140387 415 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

چربی پپرونی یکی از بدترین چیزها برای کبد است زیرا گوشت های فرآوری شده مانند پپرونی سرشار از چربی اشباع هستند و به عنوان یک قاعده کلی بهتر است از محصولات گوشتی مانند سوسیس و کالباس پرهیز کنید.

به گفته بنیاد کبد چرب آمریکا، چربی اشباع از نظر متابولیکی نسبت به چربی های دیگر ضرر بیشتری برای کبد دارد. به جای مصرف پپرونی یا دیگر گوشت های فرآوری شده، مصرف یک کاسه جو دوسر را مد نظر قرار دهید که می تواند به معکوس شدن آثار بیماری کبد چرب نیز کمک کند.

چیزبرگر

1140388 863 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

چیزبرگر شهرت بدی از نظر محتوای چربی اشباع دارد که به گفته انجمن قلب آمریکا بیشتر در محصولات و روغن های حیوانی وجود دارد و می تواند در نهایت خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. برخی از انواع برگر حاوی 16 گرم چربی اشباع هستند، از این رو، اگر برگر را خودتان تهیه نکرده اید بهتر است از آنها پرهیز کنید.

سبزیجات منبعی خوبی برای فیبر و حاوی چربی اشباع کم یا فاقد آن هستند که آنها را به یک ماده غذایی عالی برای حفظ سلامت کبد تبدیل می کند. در حقیقت، ترکیبی طبیعی موجود در بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی به نام ایندول می تواند به مبارزه با بیماری کبد چربی غیرالکلی کمک کند.

خامه زده شده

1140389 186 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

خامه زده شده خوشمزه و شیرین است اما زمانی که موضوع سلامت بدن انسان مطرح می شود، چیز زیادی برای ارائه ندارد.

خامه زده شده حاوی کالری، شکر، و چربی اشباع زیاد است. همانند دیگر مواد غذایی با محتوای چربی اشباع زیاد در این فهرست، بهتر است برای حفظ سلامت کبد خود از خامه زده شده پرهیز کنید یا مصرف آن را به حداقل برسانید.

الکل

1140390 746 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

کبد مسئول پالایش سمومی مانند الکل است. اما اگر الکل توسط کبد پالایش می شود پس چگونه می تواند به آن آسیب برساند؟ برخی سلول های کبد در هر بار انجام پالایش می میرند. اگر در بلند مدت و به میزان زیاد الکل مصرف کنید، کبد نمی تواند شرایط خود را احیا کرده و آسیب جدی و دائمی به بافت آن وارد می شود.

شما می توانید نوشیدن قهوه را به جای الکل مد نظر قرار دهید. گزارشی که توسط رویترز منتشر شد، نشان داد که نوشیدن دو فنجان قهوه اضافه در روز با خطر کمتر ابتلا به سیروز کبدی پیوند خورده است. در حقیقت، 44 درصد کاهش خطر مشاهده شد.

همچنین، گزارش رویترز نشان داد نوشیدن قهوه بیشتر در روز نه تنها می تواند خطر ابتلا به سیروز کبدی را کاهش دهد، بلکه ممکن است به معکوس کردن آسیب کبدی ایجاد شده ناشی از مصرف الکل نیز کمک کند.

کره

1140391 195 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

همانند بیشتر محصولات حیوانی، محصولات لبنی می توانند مشکلات کبدی را تشدید کنند. کره نیز این شرایط مستثنا نیست.

کره نه تنها در گروه لبنیات قرار دارد، بلکه حاوی سطوح بالای چربی اشباع نیز است. به جای پخت و پز با کره می توانید استفاده از روغن زیتون را مد نظر قرار دهید که سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 است و مشخص شده سطوح آنزیم کبدی را کاهش می دهد. روغن زیتون می تواند به کنترل وزن و کاهش وزن نیز کمک کند.

شیر کامل

1140392 305 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

یک فنجان شیر کامل دارای 9.1 گرم چربی اشباع است که اگر به حفظ سلامت کبد خود اهمیت می دهید، گزینه خوبی محسوب نمی شود. اما شیر به طور کلی یک خوراکی کاملا ممنوع در نظر گرفته نمی شود. لبنیات کم چرب و سرشار از پروتئین وی ممکن است برای پرهیز از آسیب کبد مفید باشند.

به جای نوشیدن شیر کامل، نسخه کم چرب آن یا چای را مد نظر قرار دهید. چای سبز یکی از مفیدترین نوشیدنی هایی است که می توانید برای حفظ سلامت کبد و سلامت کلی بدن خود مصرف کنید. نوشیدن منظم چای سبز نشان داده است که به افزایش نشانگرهای خون برای سلامت کبد منجر می شود.

روغن ها

1140393 544 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

بسیاری از روغن های گیاهی اگرچه سالم به نظر می رسند زیرا پایه گیاهی دارند، اما در واقع سرشار از چربی اشباع هستند که از آن جمله می توان به روغن نخل، روغن نارگیل، کره کاکائو و پیه گاو اشاره کرد.

پژوهش ها نشان می دهند که برخی مواد شیمیایی موجود در آووکادو ممکن است با آسیب کبدی مبارزه کرده و پیشرفت آن را کند کنند. اگرچه در مطالعه ای که توسط Science Daily منتشر شد از آووکادوی تازه و کامل استفاده شده بود، اما این امکان وجود دارد که پخت و پز با روغن آووکادو نیز جایگزین بهتری برای روغن های نارگیل و نخل باشد.

بستنی

1140394 336 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

در واقع، برای حفظ سلامت کبد خود باید از هر دسری که دارای سطوح بالای شکر است پرهیز کنید. این در شرایطی است که بیشتر بستنی ها حاوی چربی اشباع زیاد نیز هستند. اگر به مشکلات کبدی مبتلا هستید باید از مصرف بستنی پرهیز کنید.

دسرهای حاوی خامه و خامه زده شده از دیگر مواردی هستند که باید از آنها پرهیز کنید.

سوپ

1140395 189 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

تمام سوپ ها برای سلامت کبد مضر نیستند، اما بسیاری از سوپ های آماده و کنسروی دارای مواد افزودنی و نگهدارنده هستند و به طور معمول محتوای سدیم بالایی دارند و مصرف بیش از حد سدیم با مشکلات کبدی ارتباط مستقیم دارد.

مصرف غذاهایی با نمک زیاد مانند سوپ های فرآوری شده و بسته بندی شده می تواند به فیبروز منجر شود که می تواند ایجاد زخم در بافت کبد را به همراه داشته باشد. سوپ ها به عنوان منبعی راحت برای مصرف سبزیجات ممکن است وسوسه کننده باشند، اما بهتر است از سبزیجات تازه به جای سبزیجات کنسروی یا سوپ های سبزیجات آماده استفاده کنید.

پنر ریکوتا

1140396 869 - کبد و 11 خوردنی پردردسر برای آن

به طور کلی، پنیر بهترین انتخاب غذایی برای کبد انسان نیست، اما در این میان پنیر ریکوتا یکی از بدترین گزینه ها محسوب می شود. با محتوای 10.3 گرم چربی اشباع در هر فنجان، افراد مبتلا به مشکلات کبد به واقع باید از مصرف پنیر ریکوتا پرهیز کنند.

اگر هوس خوردن پنیر به سراغ شما می آید، مغزدانه ها انتخاب سالم‌تری به جای آن هستند. مغزدانه هایی مانند بادام و گردو سرشار از ویتامین ها و اسیدهای چرب امگا-3 هستند و می توانند به محافظت از بدن شما در برابر بیماری کبد چرب کمک کرده و حتی برخی فواید را برای سلامت قلبی‌عروقی ارائه کنند.

منبع: عصر ایران
-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود