برج ایفل کیش

0 3,908

برج ایفل کیش یکی از جاذبه های جدید شهر کیش می باشد که مورد توجه گردشگران این شهر قرار گرفته است و ما در این مقاله اطلاعاتی کلی از این جاذبه را در اختیارتان قرار خواهیم داد

شهر کیش یکی از جاذبه های گردشگری معروف ایران محسوب می شود که در شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع شده است. شاید همجواری آن با خلیج فارس باعث این شهرت شده باشد اما خیلی ها آن را به دلیل آب و هوا و جاهای دیدنی که دارد تحسین می کنند.
جزیره کیش به شکل بیضی در جنوب ایران می درخشد و مساحت 91 کیلومتری دارد. این جزیره در 12 کیلومتری کرانه شیب کوه واقع شده است و از شرق به تنگه هرمز، از سمت جنوب به کشور امارات و  از غرب به کشورهای بحرین و عربستان می رسد.
ارتفاع بلندترین بخش از این منطقه به حدود 35 متر از سطح دریا هم می رسد. در کتب تاریخی نام های زیادی برای این جزیره ذکر کرده اند اما به نظر می رسد قیس یکی از نام هایی است که بیشتر در ایام قدیم به کار می رفته است.
قدمت این جزیره به روزگاران قدیم می رسد و شاید همین امر دلیل محکمی بر تاریخی بودن این منطقه باشد. این جزیره آرام و دوست داشتنی تاریخ پر فراز و نشیبی را طی کرده تا به این موقعیتی که امروز می بینیم برسد.
زمانی که تصمیم می گیرید با تور کیش به این ناحیه سفر کنید باید قبل از هر چیزی با جاذبه های گردشگری اش آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم یکی از جاذبه های این شهر یعنی برج ایفل را با هم بررسی کنیم و ببینیم چرا باید در فهرست بازدید از مناطق دیدنی کیش، نام این مکان منحصر به فرد را هم بگنجانیم.

112d229e 6215 46fe 8f18 85c640514b77 - برج ایفل کیش

افتتاح برج ایفل در جزیره کیش

زمانی که صحبت از برج ایفل می کنیم خیلی ها ذهنشان به سمت برج ایفل فرانسه می رود. همه ما با این بنا آشنا هستیم و خیلی خوب می دانیم که در سال 1887 در پاریس ساخته شده و هر روز بر محبوبیت آن افزوده می شود. معدود افرادی را می توانید بیابید که بعد از سفر به فرانسه با شور و شوق از زیبایی های منحصر به فرد برج ایفل حرفی به میان نیاورند.
اگر بگوییم در ایران هم یکی از این برج ساخته شده است شاید تعجب کنید. شهر کیش میزبان برجی است که به گفته خیلی ها شباهت زیادی به برج ایفل فرانسه دارد.
مدل کوچک شده این برج در محوطه بازار پردیس 1 و با طراحی مهندسان ایرانی ساخته شده است. زمانی که این برج ساخته می شد خیلی ها به دلیل اروپایی بودنش طراحان را مورد انتقاد قرار دادند اما سازندگان برج ایفل کیش معتقد بودند گردشگران به بناهای ایرانی رغبتی نشان نمی دهند و دوست دارند زیر برجی شبیه برج ایفل عکس های یادگاری بگیرند.

c57e46e4 6242 4fc0 8df2 5e06d750ec89 - برج ایفل کیش

مشخصات برج ایفل در کیش

خوب همانطور که گفتیم برج ایفل کیش شبیه سازی شده از برج ایفل فرانسه است اما مقیاس آن به یک دهم برج ایفل فرانسه هم نمی رسد. ارتفاع این برج  30 متر است و در طول شب چراغ های متعددی بر روی آن خودنمایی می کنند و  باعث می شوند گردشگران خارجی و داخلی برای تماشای این زیبایی به سمت بازار پردیس روانه شوند.
برج ایفل کیش با سرمایه گذاری بخش خصوصی و بودجه ای بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون تومان ساخته شده است. به گفته سازندگان این بنا، بیش از 32 هزار پیچ و مهره در ساخت برج به کار رفته و همین امر بر مقاومت آن در برابر خطرات طبیعی همچون باد و رانش افزوده است.
 چرا برجی شبیه برج ایفل فرانسه در کیش ساخته شد؟
با وجود زیبایی بی نظیری که این برج به شهر کیش می بخشد بسیاری از افراد انتقادات شدیدی نسبت به آن داشته اند. بر اساس نظر این افراد، چیزی که می تواند صنعت گردشگری ایران را پر رونق کند مرمت و نگهداری آثار باستانی و معرفی این آثار به جهانیان است.
مخالفان ساخت این بنا معتقدند با ارائه نمادهای اروپایی در ایران از ارزش آثار باستانی کشورمان کاسته می شود. خیلی ها بر این باورند که ایران به اندازه کافی بناهای تاریخی و موقعیت های گردشگری جذاب در دل خود دارد و نیازی به استفاده از نمادهای خارجی در شهرهای مختلف آن نیست.

با این حال برخی ها از ساخت این برج استقبال کرده و افتتاح آن را به فال نیک گرفته اند. به عقیده این افراد، نمادهای ایرانی برای خود ایرانیان عادی شده اند و خیلی ها دیگر رغبتی به بازدید از این موقعیت های تاریخی و فرهنگی ندارند.
به همین دلیل شاید ساخت چنین بناهایی بتواند افراد را به مسافرت و گردشگری ترغیب کند و صنعت گردشگری که روز به روز بر مشکلات مالی آن افزوده می شود را نجات دهد.

414c4be4 ad54 40ac acac afa994d8a780 - برج ایفل کیش

آدرس برج ایفل کیش

بازار پردیس در شهر کیش یکی از بزرگ ترین و البته پرطرفدارترین بازارهای این شهر محسوب می شود و مسافران زیادی را برای بازدید به سمت خود می کشد. این بازار با وجود بیش از 200 واحد تجاری توانسته است نیازهای طیف وسیعی از مشتریان را برآورده کند.
برج ایفل کیش که هم در بالا به ذکر جزییات آن پرداختیم در محوطه همین بازار افتتاح شده است. با وجود موقعیت های گردشگری متعدد در کیش که بازدید از آن ها می تواند برای مسافران بسیار جذاب و خاطره انگیز باشد، برج ایفل محبوبیت خاصی پیدا کرده است.
بعد از اینکه به کیش رسیدید و کمی استراحت کردید سری به بازار پردیس اش بزنید و برج ایفلی که مهندسان ایرانی ساخته اند را از نزدیک به نظاره بنشینید.
آدرس برج ایفل کیش:  کیش ، بلوار فردوسی، روبروی پارک هنگام، بازار پردیس 1

 سخن نهایی
شهر کیش یکی از شهرهای محبوب برای گردشگری در میان ایرانیان و حتی خارجیانی است که ایران را برای سفر انتخاب می کنند. این شهر میزبان موقعیت های فرهنگی و گردشگری متعددی است و سالیانه بیش از یک میلیون مسافر را میزبانی می کند.
برج ایفل کیش یکی از تازه ترین بناهایی است که با الهام از برج ایفل فرانسه ساخته شده و بر محبوبیت این جزیره افزوده است. اگر تا به حال به شهر کیش سفر کرده اید حتماً این برج را از نزدیک به تماشا نشسته اید. به نظر شما ساخت این برج مغایر با ارزش های باستانی ماست؟ چقدر این بنا را دوست داشتید؟ نظرتان را در بخش دیدگاه ها با ما این خصوص در میان بگذارید.

منبع:لحظه آخر

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود