آشنایی با برنگ کابلی و ویژگی های درمانی

0 4,020

دفع کننده قوی انگل‌های بدن (بخصوص انگل‌های دستگاه گوارش) و ضد کرم، مسهل بلغم غلیظ، سودا و اخلاط لزج از مفاصل بدن و خشک کننده رطوبت‌ها، مقوی و ضد تب، فبض کننده و ضد اسهال، نرم کننده سینه و …

نام علمی:

Embelia ribes Burm F.، نام فرانسه Ribelier و نام انگلیسی آن Embelia می‌باشد. نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، بیرنگ کابلی، برنج و برنق نامیده شده است.

تیره گیاه:

میرسیناسه Myrsinaceae

نوع گیاه:

بوته

مشخصات ظاهری گیاه:

گیاهی است چند ساله با ساقه‌های چوبی و میوه‌های گیاه، سخت، ریز، گرد، گوشتی، قرمز تیره و ابعاد میوه از فلفل دانه کوچکتر و خوشه‌ای شکل می‌باشند. به طور کلی در بازرگانی دو نوع برنگ عرضه می‌شود یکی ریز و دیگری درشت. نوع ریز آن کمی مایل به سرخ است و معمولاً مغز میوه پس از گرفتن پوست آن در طب سنتی کاربرد دارد.

طبیعت میوه:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن گرم و خشک است.

رویش جغرافیایی:

در نواحی مختلف هند، اندونزی و چین انتشار داد. به دلیل اینکه به صورت تجارتی از مرز افغانستان به ایران وارد می‌شود به آن برنگ کابلی می‌گویند.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در دانه:

آمبلیک اسید، آمبلین، کوئرسیتول، اجزای چرب، یک آلکالوئید به نام کریستمبین، یک رزینوئید و اسانس در آن مشخص شده است.

بخش مورد استفاده:

مغز میوه.

نحوه مصرف:

طبق دستور پزشک.

خواص درمانی:

دفع کننده قوی انگل‌های بدن (بخصوص انگل‌های دستگاه گوارش) و ضد کرم، مسهل بلغم غلیظ، سودا و اخلاط لزج از مفاصل بدن و خشک کننده رطوبت‌ها، مقوی و ضد تب، فبض کننده و ضد اسهال، نرم کننده سینه و ضد سرفه می‌باشد.

منبع مقاله :
صانعی، صمصام؛ (۱۳۹۵)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از ۴۰۰ نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود