این افراد واکسن کرونا نزنند!

0 3,964

استاد زیست شناسی سلولی و بیماری های عفونی در کالج امپریال لندن گفت: در حالی که واکسن کووید هم اکنون یک واقعیت است اما به معنای بازگشت فوری به زندگی عادی و آن‌طوری که فکر می کنیم نخواهد بود و قطعا این بازگشت به عوامل مختلفی و جانبی زیادی بستگی دارد اما به نظر می رسد فرآیند بازگشت به زندگی قبل از کرونایی از پایان بهار ۲۰۲۱ آغاز شود.

ایسنا: پروفسور”جیک باوم”، درباره آغاز فرآیند توزیع گسترده واکسن فایزر در کشور انگلستان و اینکه چه افرادی در اولویت واکسن کووید ۱۹ هستند؟ گفت: به دنبال خبر تاثیرپذیری واکسن فایزر، دولت انگلیس سفارش و تهیه این واکسن به اندازه کافی را در دستور کار قرار داده است تا بتواند یک سوم مردم این کشور را در برابر ویروس کرونا ایمن سازی کند.

احتمال آغاز واکسیناسیون تا قبل از کریسمس
وی با بیان اینکه قطعا بخش خاصی از مردم نسبت به بقیه اولویت دریافت واکسن را خواهند داشت اظهار کرد: آنچه که به نظر می رسد این است که اکثریت مردم انگلیس و در ادامه سایر کشورهای دنیا، باید تا سال ۲۰۲۱ منتظر واکسن بمانند اما برخی ها نیز امیدوارند که تا قبل از کریسمس بتوانند این واکسن را دریافت کنند.

باوم در پاسخ به این سوال که چه کسانی اولین واکسن های کرونا در دنیا را دریافت خواهند کرد؟ گفت: کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی انگلیس (JCVI) در اطلاعیه ای ترتیب واکسن زدن به بخش های مختلف جامعه را ذکر کرده است که در این لیست افراد مسن و همچنین گروه های آسیب پذیر جامعه در اولویت دریافت واکسن قرار دارند.

این استاد تمام بیماری های عفونی در کالج امپریال لندن با اشاره به اینکه کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی همچنین عنوان کرده است که ساکنین خانه های مراقبت نیز در اولویت دریافت واکسن قرار دارند اظهار کرد: این کمیته داده ها را در مورد اینکه چه کسانی از ویروس رنج می برند و چه کسانی بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از این بیماری قرار دارند را مورد بررسی قرار داده است و براساس آن دستورالعمل های موقتی را که در ابتدای سال منتشر کرده بود را تا حدودی اصلاح کرده به طوری که در راهنمای جدید، افرادی که از نظر بالینی بسیار آسیب پذیر شناخته می شوند در بالاترین لیست اولویت های دریافت واکسن کرونا قرار گرفته اند.

اولویت دریافت واکسن با چه کسانی است؟
این استاد زیست شناسی سلولی درباره لیست اولویت مرحله یک برنامه واکسیناسیون کووید ۱۹ گفت: در این لیست افراد ساکن در خانه های مراقبت از افراد مسن و مراقبان آنها، تمامی افراد ۸۰ سال به بالا و مددکاران بهداشت و مراقبت های اجتماعی در خط مقدم، تمای افراد ۷۵ سال سن و بالاتر، تمامی افراد ۷۰ ساله و بالاتر و افرادی که از نظر بالینی بسیار آسیب پذیر هستند، تمامی افراد ۶۵ سال به بالا، تمامی افراد ۱۶ ساله تا ۶۴ ساله با شرایط بیماری زمینه ای که آنها را در معرض خطر بیشتری از بیماری و مرگ و میر قرار می دهد، تمامی افراد دارای ۶۰ سال سن و بالاتر و تمامی افراد دارای ۵۵ سال سن و بیشتر قرار دارند.

باوم در پاسخ به این سوال که واکسیناسیون چه زمانی آغاز خواهد شد؟ گفت: برای انجام مراحل واکسیناسیون هیچ زمان مشخصی هنوز وجود ندارد اما امید می رود واکسیناسیون تا قبل از کریسمس در کشور انگلیس شروع شود.

وی ادامه داد: تصور می شود از ۴۰ میلیون دوز سفارش شده توسط دولت انگلیس، ۱۰ میلیون دوز تا قبل از پایان سال به این کشور برسد تا در اختیار افراد مسن و آسیب پذیر قرار گیرد.

تاثیرپذیری واکسن کرونا ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تزریق دوز دوم
این استاد زیست شناسی سلولی و بیماری های عفونتی در کالج امپریال لندن با اشاره به اینکه برای واکسیناسیون، افراد ملزم به دریافت دو دوز واکسن با فاصله ۲۱ روزه هستند، در پاسخ به این سوال آیا فقط با یک دوز واکسن می توان در برابر کووید محافظت کرد؟ به ایسنا گفت: هر سه واکسن فایزر، مودرنا و دانشگاه آکسفورد به دو دوز تزریق نیاز دارند و همه افراد باید هر دو دوز را دریافت کنند و احتمالا ۱۰ تا ۱۴ روز پس از دوز دوم این افراد از محافظت کامل در برابر بیماری برخوردار خواهند شد.

باوم درباره اینکه چه کسانی فعلا در اولویت دریافت واکسن کرونا نیستند، گفت: لیست اولویت بندی برای مرحله اول از عرضه واکسیناسیون کووید ۱۹ شامل کسانی که زیر ۵۰ سال هستند، بیماری زمینه ای ندارند و کارکنان بهداشت و مراقبت های اجتماعی در خط مقدم؛ نیست و این افراد باید در انتظار لیست مرحله دوم باشند اما در مورد افرادی عنوان شده است که به هیچ وجه نمی توانند واکسن بزنند.

زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف واکسن نزنند
این استاد بیماری های عفونتی کالج امپریال لندن ادامه داد: در این لیست عنوان شده است که زنان باردار باید از لختگی جلوگیری کنند همچنین مشخص شده است که برخی افراد با سیستم ایمنی ضعیف نباید واکسن بزنند در حالی که دیگران هم ممکن است به واکسیناسیون پاسخ مثبتی ندهند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به خانم های باردار توصیه می شود که از واکسیناسیون برخوردار نباشند؟ اظهار کرد: کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی توصیه کرده است که زنان باردار نباید واکسن بزنند زیرا هنوز اطلاعاتی در مورد ایمنی واکسن کووید ۱۹ در بارداری وجود ندارد ضمن آنکه همین راهنمایی ها در مورد زنانی که فکر می کنند ممکن است باردار باشند یا قصد دارند بارداری را طی سه ماه از اولین دوز واکسن را انجام دهند، اعمال خواهد شد.

باوم با اشاره به اینکه در هیچ یک از آزمایشات تولید واکسن کرونا، عمدا زنان باردار را به کار نگرفته اند افزود: در این آزمایشات زنانی داوطلب آزمایش بودند که پس از آزمایش باردار شدند اما در مجموع اطلاعاتی مربوط به زنان باردار و درک استفاده از واکسن برای آنها وجود ندارد ضمن آنکه راهنمایی ها برای زنان باردار یک احتیاط است و نشانه این نیست که کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی آن را یک مشکل وحشتناک شناسایی کرده باشد.

این استاد زیست شناسی سلولی درباره افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به خطر افتاده است نیز گفت: به طور کلی به برخی از افراد فاقد سیستم ایمنی بدن نمی توان واکسن زد .آنها ممکن است سیستم ایمنی بدن نداشته باشند زیرا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند یا نقص ایمنی دارند و واکسن ها در افرادی که دارای سیستم ایمنی عملکردی هستند، تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه ممکن است گزینه دیگری برای کسانی که سرکوب شده از سیستم ایمنی هستند یا نشانه ها یا درمان هایی که در واقع توانایی ایمنی بدن آنها را کاهش می دهد، در نظر گرفته خواهد شد درباره اقدامات محافظت از نقص ایمنی در برابر ویروس کرونا نیز گفت: انگلستان قرار است آزمایشات بالینی درمان جدید آنتی بادی ویروس کرونا را با هدف افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و نمی توانند واکسینه شوند را آغاز کند.

باوم در پاسخ به این سوال که برای محافظت از زنان باردار باید چه کاری انجام گیرد؟ به ایسنا گفت: کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی گفته است که داده هایی را پیش بینی می کند که بحث درباره واکسیناسیون در بارداری را روشن تر خواهد کرد و هنگامی که این داده ها در دسترس قرا گیرند، آنها راهنمایی ها و پروتکل های فعلی خود را به روز رسانی خواهند کرد.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه زنان باردار به طور جدی از ویروس کرونا رنج می برند وجود ندارد
وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه زنان باردار به طور جدی از ویروس کرونا رنج می برند وجود ندارد افزود: در حال حاضر برای احتیاط زنان باردار در لیست افرادی هستند که در معرض خطر متوسط ویروس کرونا قرار دارند. بنابراین سازمان بهداشت جهانی به آنها توصیه می کند تا آنجا که ممکن است در خانه بمانند و از کسانی که علائم ویروس کرونا دارند دوری کرده و توصیه های فاصله اجتماعی را دنبال کنند.

این استاد بیماری های عفونی کالج امپریال لندن در پاسخ به این سوال که آیا زنان باردار و افراد مبتلا به نقص ایمنی می توانند واکسن های دیگری را مصرف کنند؟ افزود: طبق نظر سازمان بهداشت جهانی واکسن های فعال شده زنده (LAV) خطر نظری برای جنین دارند و به زنان باردار به طور کلی توصیه می شود که از آنها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده نکنند اما از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی گفته است هیچ مدرکی در مورد پیامدهای نامطلوب هنگام ترزیق واکسن غیرفعال به زنان باردار وجود ندارد.

باوم درباره استفاده از واکسن برای افرادی که دارای نقص ایمنی هستند نیز گفت: اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید و اینکه آیا می توانید واکسن بزنید با خیر به عوامل مختلفی مانند دارو و شرایط شما بستگی دارد. اگر در مصرف واکسن اطمینان ندارید، باید با پزشک خود مشورت کنید با این حال سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که افراد دارای نقص ایمنی شدید واکسن های بیماری سل، دیفتری، سیاه سرفه و کزاز، ویروس فلج اطفال خوراکی، سرخک و تب زرد را استفاده نکنند.

وی در مورد نگرانی ها از دریافت واکسن نیز گفت: یک نظر سنجی از ۲۰۹۰ بزرگسال که توسط Savanta ComRes بین تاریخ های ۲۰ تا ۲۲ نوامبر انجام شد، نشان داد که ۶۷ درصد افراد عنوان کرده اند که “پس از تایید و در دسترس بودن از واکسن استفاده می کنند”، ۲۳ درصد گفته بودند “چنین کاری را انجام نخواهند داد” و ۱۰ درصد دیگر گفته بودند که “نمی دانند واکسن را تزریق خواهند کرد یا خیر” که از بین کسانی که گفته بودند لازم نیست هم اکنون این واکسن را بزنند ۴۴ درصد علت نزدن واکسن را ترس از عوارض جانبی بالقوه واکسن اعلام و ۳۱ درصد هم عنوان کرده بودند که به شرکت های دارویی اعتماد ندارند.

واکسن کرونا و عوارض جانبی آن
باوم در پاسخ به این سوال آیا باید نگران عوارض جانبی احتمالی واکسن کووید ۱۹ باشیم؟ گفت: عدم واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ به دلیل ترس از عوارض جانبی احتمالی، خطر بسیار بیشتری از هرگونه واکنش جانبی ناشی از ایمن سازی است.

این استاد تمام دانشگاه امپریال لندن با اشاره به اینکه داده هایی که تاکنون از شرکت های داروسازی تولید واکسن کرونا ارائه شده است نشان می دهد که عوارض جانبی واکسن ها در مقایسه با عوارض کووید ۱۹ در یک فرد آسیب پذیر بسیار خفیف است اظهار کرد: می دانید اثر واقعی کووید ۱۹ چیست؟ کافی است چند فیلم تلویزیونی از افرادی آسیب پذیر را ببینید که در ICU گرفتار شده اند. در زیر دستگاه های اکسیژن به سختی نفس می کشند و برای مدت طولانی به شدت بیمار شده اند و باید قبل از رفتن به بیمارستان با عزیزان خود خداحافظی کنند!! قطعا عوارض واکسن کرونا نسبت به این اتفاقات کمتر خواهد بود.

واکسن فایزر برای استفاده در افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است
وی درباره اینکه آیا کودکان نیز واکسینه می شوند؟ گفت: در حال حاضر واکسن فایزر برای استفاده در افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است و بسیار بعید است که واکسن های مودرنا یا آکسفورد نیز برای کودکان وجود داشته باشد.

باوم ادامه داد: فایزر در حال حاضر در حال انجام مطالعه واکسن کرونا روی تعداد کمی از کودکان است اما فکر نمی کنم این واکسن ها در کودکان فعلا مجاز باشد ضمن آنکه باید عنوان کرد که کودکان در سطح بالای خطر ویروس کرونا قرار ندارند.

استفاده از واکسن به معنای رفع سریع بیماری نخواهد بود
این استاد بیماری های عفونی کالج امپریال لندن در پاسخ به این سوال که آیا به محض شروع واکسیناسیون می توانیم به حالت عادی برگردیم؟ به ایسنا گفت: استفاده از واکسن به معنای رفع سریع بیماری نخواهد بود و فقط می توانیم قیدها را تا حدودی کنار بگذاریم اما در مجموع دانشمندان و سیاستمداران دنیا این هشدار را داده اند که تا زمانی اکثریت مردم واکسینه نشوند و تعداد موارد مبتلا به کووید ۱۹ بسیار کمتر نباشد، اقدامات بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی همچنان باید ثابت باقی بماند.

وی ادامه داد: در حالی که واکسن کووید هم اکنون یک واقعیت است اما به معنای بازگشت فوری به زندگی عادی و آن‌طوری که فکر می کنیم نخواهد بود و قطعا این بازگشت به عوامل مختلفی و جانبی زیادی بستگی دارد. در ابتدای کار هستیم و قطعا راه این سفر بازگشت به زندگی عادی کمی طولانی خواهد بود اما به نظر می رسد فرآیند بازگشت به زندگی قبل از کرونایی از پایان بهار ۲۰۲۱ آغاز شود.

باوم با تاکید بر اینکه هنوز مشخص نیست واکسن کووید ۱۹ بتواند انتقال ویروس را متوقف کند اظهار کرد: جواب این سوال زمانی مشخص می شود که میلیون ها نفر در دنیا این واکسن را استفاده کنند و سپس معلوم می شود که آیا این بیماری متوقف خواهد شد یا خیر؟ انتقال ویروس ادامه خواهد داشت یا خیر؟

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود