سبزیجات چاق کننده را بشناسید

0 3,773

برخی از انواع سبزیجات مانند نخود فرنگی، سیب زمینی و ذرت تاثیر زیادی بر روی افزایش وزن دارند و می توانند موجب چاقی شوند. در ادامه شما را با برخی از سبزیجات چاق کننده آشنا خواهیم کرد.

به طور کلی سبزیجات برای سلامتی بدن مفید هستند. به همین خاطر مصرف آنها همواره توصیه می شوند، اما همه سبزیجات از نظر ترکیبات و تاثیر یکسان نیستند و برخی از آنها می توانند موجب افزایش وزن و چاقی شوند. بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که به تناسب اندام خود اهمیت می دهید، بهتر است با این نوع سبزیجات چاق کننده آشنا شوید.

کدام سبزیجات چاق کننده هستند؟

قرار دادن سبزیجات در وعده های غذایی بسیار مفید بوده و مصرف آن بسیار توصیه می شود. در مقالات قبلی با انواع سبزیجات چربی سوز و میوه های چاق کننده آشنا شدید. برای افرادی که دغدغه چاقی دارند، پیشنهاد می شوند از مصرف این نوع سبزیجات پرهیز کنند، ولی برای افراد لاغر و نیز کسانی که تمایل دارند چند کیلو گرم وزن اضافه نمایند، خوردن این دسته از سبزیجات پیشنهاد خوبی است. در ادامه می توانید با برخی از این نوع سبزیجات چاق کننده آشنا شوید.

سیب زمینی

سیب زمینی از جمله صیفی جات خوشمزه است که به صورت های مختلفی مانند پوره، سرخ شده، آب پز و چیپس های نمکی استفاده می گردد. مصرف بیش از حد این نوع سبزیجات مثلا به صورت سرخ کرده و همراه پنیر و کالباس می تواند موجب چاقی و اضافه وزن افراد شود.

صیفی جات چاق کننده

هویج

هویج از جمله سبزیجاتی است که حاوی مواد قندی از جمله ساکارز بوده، بنابراین جزو سبزیجات چاق کننده دسته بندی شده و خوردن آن می تواند موجب اضافه وزن شود.

خیار

سبزیجاتی مانند خیار دارای مقدار پایینی فیبر می باشند و مصرف آنها برای مدت طولانی فرد را سیر نگه نمی دارد. بنابراین شخص برای رفع احساس گرسنگی خود، به سراغ خوراکی های دیگری می رود. به همین دلیل پیشنهاد می شود در هنگام مصرف خیار، در کنار آن از ترکیباتی که احساس سیری بیشتری به شما می دهند استفاده نمایید.

سبزیجات و میوه های چاق کننده

چغندر و لبو

چغندر دارای مقدار زیادی کربوهیدرات، نشاسته و قند می باشد؛ قند به سرعت جذب می شود، در نتیجه بعد از مدتی فرد احساس گرسنگی می کند و در نتیجه میل زیادی برای خوردن غذا دارد. به طور کلی چغندر و لبو موجب افزایش ذخایر چربی و افزایش وزن می شوند، بنابراین از جمله سبزیجات چاق کننده می باشند.

سبزیجات سرخ شده

سبزیجات سرخ شده و به طور کلی مواد غذایی سرخ کردنی، به دلیل اینکه از روغن زیادی برای سرخ کردن آنها استفاده می شود، علی رغم اینکه مصرف آنها خوشمزه می باشد، اما ناسالم بوده و توصیه می شود به جای مصرف سبزیجات سرخ کرده، از آنها به صورت خام استفاده شود.

ذرت

ذرت جزو خوراکی های خوشمزه و چاق کننده بوده و حاوی قند می باشد. بنابراین مصرف آن می تواند باعث اضافه وزن و چاقی شود.

سبزیجات چاق کننده

نخود فرنگی

نخود فرنگی حاوی مواد و ترکیبات مغزی بوده که مورد نیاز بدن می باشد. اما به دلیل وجود مقدار زیادی کربوهیدرات و کالری موجود در نخود فرنگی، باید در مصرف آن احتیاط شود.

 

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود