ترفند‌های جالب روانشناسی برای مدیریت ذهن افراد

0 4,016

روانشناسی کاربرد‌های زیادی در زندگی دارد و ترفند‌های موجود در این علم می‌تواند باعث شود تا از طریق آن‌ها، ذهن دیگران را کنترل کنید.

باشگاه خبرنگاران جوان: دانستن برخی از ترفند‌های روانشناسی، شما را شگفت زده خواهند کرد، زیرا ممکن است که به طور ناخودآگاه، آن‌ها را تجربه کرده باشید، اما در آن زمان، نمی‌دانستید که می‌توانند مفید باشند و به همین منظور، فراموش نکنید که استفاده از این ترفند‌ها در زندگی روزمره بسیار آسان هستند.

اهمیت کلمه «زیرا»

هنگامی که می‌خواهید چیزی را درخواست کنید از کلمه “زیرا” استفاده کنید. چون کلمه “زیرا” دارای تأثیر روانشناختی قدرتمندی است و مغز را مجبور به این باور می‌کند که دلیلی برای این درخواست وجود دارد.

طبق تحقیقی که در دهه ۱۹۷۰ توسط لنگار انجام شد، هنگامی که در جنگ، درخواست شکستن خط شد، افرادی که با کلمه “زیرا” درخواست خود را بیان کردند با موافقت روبرو شدند، اما زمانی که از این کلمه استفاده نشد، افراد کمتری موافقت خود را اعلام کردند، این در حالی است که دلیل هر دو گروه کاملا یکسان بود.

این ترفند می‌تواند برای شما بسیار خوب باشد و از این رو، می‌توانید از آن، به نفع خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از شخصی پول قرض بگیرید، از او سؤال کنید “آیا می‌توانید ۳ دلار به من قرض دهید؟ زیرا در چند وقت اخیر فروش کمتری داشته ام. ” که این موضوع نشان می‌دهد همین کلمه «زیرا» می‌تواند باعث شود شخص مقابل، شما را بهتر درک کند.

قدرت مکث

آیا توجه کرده‌اید که سیاستمداران و سخنرانان، چگونه در سخنرانی‌های خود از مکث استفاده می‌کنند؟

آن‌ها در سخنرانی‌های خود، قبل از اعلام هر تصمیم بزرگی، یک مکث طولانی می‌کنند که این کار در جلب توجه و کنجکاوی شنونده بسیار مؤثر است؛ بنابراین دفعه بعد، طی یک جلسه یا مکالمه، قبل از اعلام موضوع مهم مکث مناسبی کنید تا ارائه شما مؤثرتر و هیجان‌انگیزتر شود.

بررسی رنگ چشم

هنگامی که برای اولین بار کسی را ملاقات می‌کنید، رنگ چشم او را بررسی کنید، البته این موضوع تا حدی نباشد که برای شما اهمیت افراطی پیدا کند، امّا در حالی که رنگ چشم فرد را بررسی می‌کنید، برای مدت زمان کافی ارتباط چشمی خود را با طرف مقابل حفظ کنید، چرا که همه ما می دانیم ارتباط چشمی برای ایجاد اعتماد و روابط از اهمیت بالایی برخوردار است.

صدا کردن با اسم کوچک

آیا می‌خواهید با دیگران ارتباط اطمینان بخشی برقرار کنید؟

نام کوچک شخص را به خاطر بسپارید و هنگامی که دوباره با او ملاقات کردید، با نام کوچکش با او سلام و احوالپرسی کنید و به همین موضوع بسنده نکنید و متوقف نشوید. بنابراین, جزئیات کمی را که آن‌ها در جلسه قبلی ذکر کردند به خاطر بسپارید و در مورد آن سؤال کنید.

وقتی افراد متوجه شوند که جزئیات گفته شده مربوط به آن‌ها را به یاد می‌آورید، احساس مهم بودن و مورد احترام بودن می‌کنند و به این ترتیب احساس می‌کنند که با شما ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند.

سکوت کردن

اگر شک دارید که کسی به شما دروغ می‌گوید، فقط سکوت کنید و وقتی صحبتتان تمام شد، ارتباط چشمی خود را حفظ کنید. سکوت و انتظار شما برای کسب اطلاعات بیشتر, آن‌ها را به سمت حقیقت سوق می‌دهد.

وقتی کسی را مجبور کنیم که حقیقت را بگوید، با دروغ و پاسخ‌های غیر واقعی روبه‌رو خواهیم شد و از طرف دیگر، اگر ما فقط سکوت کنیم، آن‌ها همچنان به توضیح چیز‌هایی می‌پردازند که احتمالاً آن‌ها را وادار به گفتن حقیقت می‌کند.

برای کار‌های بزرگ کمک بخواهید

وقتی دیگران یک درخواست را رد می‌کنند، احساس گناه به آن‌ها دست می‌دهد. بنابراین، به جای اینکه مستقیماً از کسی ۱۰ دلار بخواهید، به او بگویید “آیا ممکن است ۱۰۰ دلار به من کمک کنی؟ ” و وقتی آن‌ها آن را انکار کردند، دوباره بپرسید، “۱۰ دلار چطور؟ “

در این صورت، آن‌ها به احتمال زیاد درخواست دوم شما را می‌پذیرند، زیرا نسبتاً پیشنهاد دوم هزینه بسیار کمتری برای آن‌ها خواهد داشت.

مغازه‌دار‌ها همیشه از این موارد استفاده می‌کنند، یعنی آن‌ها ابتدا سعی می‌کنند اجناس خود را را به قیمت بالایی به شما بفروشند و وقتی شروع به چانه‌زنی می‌کنید، قیمت پایین‌تر را هم می‌پذیرند.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود