روش های طب سنتی برای درمان تکرر ادرار با گیاهان دارویی

0 5,264

دلایل بسیاری برای مثانه پرکار وجود دارند. بعضی دلایل شایع شامل: کهولت سن، چاقی مفرط، آسیب مغزی، حاملگی، یائسگی، آماس مثانه، دیابت کنترل نشده ، کریستال های بهم چسبیده (که به شن معروف هستند)، عفونت های ادراری، سرطان مثانه و بیماری های مانند «تصلب پروستات» و« تنگی مجرای پیشاب» می‌شوند.

یکی از بیماری های شایع در بین افراد تکرر ادرار می باشد، که بسیار آزار دهنده است و می تواند جنبه های دیگر زندگی از جمله فعالیت های روزانه، کار، خواب و استراحت، سلامت روان و … را هم تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که در طول روز تعداد دفعات ادرار آنها از ۵ تا ۷ بار بیشتر شود دچار تکرر ادرار شده اند و باید به دنبال بهبود و درمان تکرر ادرار باشند. در صورتی که دچار این مشکل شده اید تا پایان این مقاله همراه ما باشید و از روش های پیشنهادی برای درمان خانگی این مشکل استفاده نمایید.

تکرر ادرار بدین معناست که فرد با مصرف کمی از مایعات به طور مکرر چند بار به دستشویی می رود و احساس می کند که هنوز هم ادرار دارد و کامل تخلیه نشده است. این عارضه در مرد، زن، کودک و بزرگسال رخ می دهد و محدودیت سنی ندارد. البته تکرر ادرار ممکن است علامت و نشانه بروز یک نوع بیماری نیز باشد.

درمان تکرر ادرار

بررسی انواع درمان تکرر ادرار

هنگامی که فرد در هر بار مصرف مایعات به دستشویی مراجعه می کند و در هر بار حجم کمی از ادرار تخلیه می شود و فرد هنوز هم احساس می کند که به طور کامل تخلیه نشده است، در این حالت می گویند که فرد دچار تکرر ادرار شده است. همه افراد در حالت طبیعی در ۲۴ ساعت باید ۷ تا ۸ بار برای تخلیه مثانه به دستشویی بروند. بنابراین افرادی که در فواصل زمانی کوتاه به دستشویی می روند دچار تکرر ادرار شده اند و باید به دنبال راهی برای درمان تکرر ادرار باشند.

این تکرر ادرار به دو نوع مزمن و حاد تقسیم می شود. گاهی اوقات فرد به دلیل عفونت ادراری و عفونت های مثانه و مجرای ادراری بدون سابقه قبلی و به صورت ناگهانی به تکرر ادرار دچار می شود که این حالت بیشتر در خانم های جوان اتفاق می افتد. این نوع تکرر ادرار حاد با مصرف آنتی بیوتیک ها درمان می شود. اما در افراد مبتلا به تکرر ادرار مزمن فرد ماه ها و یا حتی سال ها با این بیماری در حال جنگیدن و به دنبال بهبود تکرر ادرار مزمن خود است.
تکرر ادرار و طب سنتی

داروهای گیاهی برای درمان تکرر ادرار

پزشکان معتقدند دیابت، تحریک شدن کلیه ها در سرما و پرنوشی از دلایل تکرر ادرار است. برای درمان خانگی تکرر ادرار به طور سنتی باید این موارد را ۴۰ تا ۱۲۰ روز تکرار و انجام دهید. برای قدم اول روزی دو تا سه مرتبه روغن کنجد یا سیاه دانه را روی کلیه ها و زیر شکم روغن مالی نمایید و به مدت ۱۵ دقیقه با کمربند پوشش دهید. از ترکیب دانه نیم کوب سیاه دانه و عسل روزی دو قاشق مربا خوری هر ۱۲ ساعت میل نمایید. غذاهای سرد را از رژیم غذایی خود کاهش دهید و مصرف خوراکی های گرم را افزایش دهید. هفته ای سه تا پنج وعده شیره انگور و ارده را در صبحانه میل نمایید.

روش های درمان تکرر ادرار

درمان مثانه های بیش فعال

بعضی از افراد منقبض شدن های خود به خودی و لرزش های بیش از حد در مثانه خود احساس می کنند. در این افراد با مثانه بیش فعال، فرد به صورت ناگهانی دچار ادرار می شود و اگر سریعا به دستشویی نرود امکان خیس کردن خود را دارد. برای درمان تکرر ادرار در مثانه های بیش فعال باید فرد تحت نظر پزشک قرار بگیرد و شروع به دارو درمانی کند. پزشک داروهایی را تجویز می کند که از انقباضات و لرزش های خود به خود مثانه جلوگیری کرده و این تکرر ادرار درمان می شود.

کوچک بودن مثانه یکی از دلایل تکرر ادرار

در بعضی از افراد به دلیل کوچک بودن مثانه فرد نمی تواند حجم طبیعی ادرار خود را نگه دارد. این افراد باید با کمترین مقدار ادرار نیز مثانه خود را خالی کنند. فردی که مجبور است حجم کم ادرار را تخلیه کند و مرتب به دستشویی برود به مثانه اجازه نمی دهد تا مقدار بیشتر ادرار را در خود تحمل کند و حجم پیدا کند از این رو به مرور زمان مثانه کوچک تر می شود و بی اختیاری ادرار شکل می گیرد. برای درمان تکرر ادرار به خاطر کوچک بودن مثانه فرد می تواند با رفتار درمانی مثانه خود را بزرگ کند. یعنی فرد با هر بار ادرار مستقیم به سمت دستشویی نرود و دقایقی را تحمل کند تا مقدار ادرار بیشتری در مثانه جمع شود.

تکرر ادرار و درمان آن

تکرر ادرار یکی از رفتارهای ناراحت کننده برای همه افراد است که اگر درمان نشود ممکن است باعث بروز مشکلات جدی تر در بدن شود. در این مقاله با درمان تکرر ادرار با روش های گیاهی و طب سنتی آشنا شدیم. اگر می خواهید با درمان خانگی و طب سنتی برای درمان انواع بیماری ها آشنا شوید به بخش درمان خانگی و طب سنتی مراجعه نمایید.

منبع: آرگــامــگ

 

-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود