آشنایی با قرص زینک پلاس

0 4,133

کمبود روی در بدن ممکن است مشکلات جدی را به همراه داشته باشد. برای افزایش سطح روی در بدن استفاده از قرص زینک پلاس تجویز می گردد. اما باید بدانید استفاده طولانی مدت از آن می تواند عوارضی را نیز در بر داشته باشد.

روی یک فلز است از آنجا که مقدار کمی از آن برای سلامت انسان لازم و ضروری است عنصر کمیاب ضروری نامیده می شود. قرص زینک پلاس  برای درمان و پیش گیری از کمبود روی و پیامدهای آن مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب با زینک پلاس و موارد کاربرد آن آشنا می شویم.

قرص زینک پلاس ترکیب ایده آلی برای سلامت سیستم ایمنی و حفاظت از پوست، مو و رشد ناخن می باشد. این قرص حاوی ویتامین A است. روی مسئول عملکردهای مختلفی در بدن است و به بهبود بخشیدن فعالیت ۱۰۰ آنزیم مختلف کمک می کند. مقدار کمی از روی هر زوزه یرای بدن لازم و ضروری می باشد. ( ۸ میلی گرم در روز برای خانم ها و ۱۱ میلی گرم در روز برای آقایان) روی در تنظیم ارتباطات بین نورون ها نقش اساسی ایفا می کند و بر چگونگی تشکیل خاطرات و نحوه یادگیری ما تاثیر می گذارد.

قرص زینک پلاس

موارد کاربرد قرص زینک پلاس

این قرص موارد کاربرد بسیار زیادی دارد که در ادامه برخی از کاربرد ها و نحوه استفاده از آن را به شما توضیح خواهیم داد. این موارد عبارتند از: آکنه، اعتیاد به نوشیدن الکل، بی اشتهایی عصبی، التیام زخم و عمل جراحی، ناراحتی های پوستی، بزرگ شدن پروستات، استرس، ریزش مو، سوختگی، بیماری التهاب روده و دیابت.

جدول مکمل های زینک پلاس

سرماخوردگی های عادی

استفاده از قرص های زینک پلاس طول مدت و شدت سرماخوردگی های معمولی را تا حدود ۴۰% کاهش می دهد بویژه اگر در ۲۴ ساعت اولیه ظهور علائم سرماخوردگی مصرف گردد.

بهبود یافتن زخم ها

روی در حفظ ساختار و سلامت پوست نقش مهمی دارد. بیمارانی که زخم های عمیق را تجربه کرده اند اغلب دارای سطح پایینی از روی بوده اند. برای این افراد قرص های زینک پلاس تجویز می گردد تا سطح روی موجود در بدن آن ها افزایش یابد.

قوطی قرص زینک پلاس

اعتیاد به الکل:

نوشیدن الکل به مقدار زیاد و طولانی مدت باعث کاهش جذب روی در بدن می گردد. که می توان با استفاده از قرص های زینک پلاس سطح روی را در بدن خود افزایش دهید.

دیابت:

دوزهای بالای روی ممکن است قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. افراد مبتلا به دیابت بهتر است محصولات روی را با احتیاط بیشتری مصرف کنند.

همودیالیز

افرادی که درمان های دیالیزی دریافت می کنند در معرض خطر کمبود روی می باشند و ممکن است به مکمل های روی نیاز پیدا کنند.

نحوه استفاده از قرص زینک پلاس

افراد بالغ روزانه یک قرص زینک پلاس را به همراه غذا یا بر اساس تجویز پزشک باید استفاده کنند.

فایده قرص های زینک پلاس

احتیاط در استفاده از زینک پلاس

استفاده زیاد و طولانی مدت از زینک پلاس ممکن است بر جذب آهن یا کلسیم تاثیر بگذارد. بهتر است این قرص را همراه با وعده های غذایی میل کنید استفاده از آن با شکم خالی ممکن است باعث حالت تهوع گردد. در طول دوره حاملگی و شیردهی به دلیل محتوی ویتامین A بهتر است استفاده نشود و دور از دسترس اطفال قرار گیرد.

  قرص های زینک پلاس مقوی

عوارض استفاده از زینک پلاس

استفاده زیاد از روی ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. استفاده از دوزهای بالای روی ممکن است باعث ایجاد تب، سرفه، شکم درد، خستگی و دیگر مشکلات از جمله حالت تهوع، اسهال، استفراغ، اختلالات کلیوی و شکمی شود.

قوطی سفید قرص های زینک پلاس

قرص زینک پلاس برای افزایش سطح فلز مهم و ضروری روی برای بدن انسان مورد استفاده قرار می گیرد که کمبود این ماده در بدن باعث بروز مشکلات زیادی می گردد. هر چند باید بدانید مصرف طولانی مدت و زیاد از این قرص نیز ممکن است عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود