بهترین راه پیشگیری از ویروس کرونا

0 3,779

رییس سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه “رمدسیویر” از مبادی غیررسمی هشدار داد و از توزیع بیمارستانی رمدسیویر ایرانی در هفته جاری خبر داد.

ایسنا: دکتر محمدرضا شانه ساز در بخش نخست نشست ویدیو کنفرانسی خود با خبرنگاران، درباره دارو و درمان کرونا، ضمن تاکید بر اینکه همچنان دارو و درمان مستقیمی برای این بیماری در دنیا شناخته نشده، گفت: اما داروهایی که می توانند در درمان این بیماری موثر باشند در کشور ما نیز عرضه شده؛ انواع داروهای ضد ویروسی و ضد التهاب موثر در این بیماری در کشور ما نیز تولید شده و در دسترس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مواد اولیه بسیاری از این اقلام یا در کشور تولید می شود و یا شرکتهای دانش بنیان اعلام آمادگی کرده اند که می توانند آنها را تولید کنند. پرونده های این موارد در سازمان غذا و دارو دریافت شده و جهت ارایه مجوز در حال بررسی است.

رییس سازمان غذا و دارو درباره داروی رمدسیویر گفت: به محض اینکه این دارو وارد فهرست رسمی دارویی کشور شد و اجازه یافتیم وارد بازار کنیم، از فاز واردات در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفت. تاکید آن است که این دارو فقط در بیمارستان و توسط کادر پزشکی مخصوصی که تعریف شده، تجویز می شود.

وی تاکید کرد: به تجویزهای خارج از بیمارستان و همچنین عرضه خارج بیمارستانی رمدسیویر به هیچ وجه اعتماد نکنید. در هفته های گذشته انواع وارداتی این و در این هفته (هفته جاری) تولید داخل را به وفور در اختیار بیمارستان هایی که مبتلایان کرونا را پذیرش می کنند و البته با قیمت های متعادل و رسمی، قرار خواهیم داد.

هشدار نسبت به تهیه داروهای مرتبط با کرونا در خارج از بیمارستان

شانه ساز با اشاره به ارقام بسیار بالای عرضه رمدسیویر از مبادی غیررسمی، گفت: در نمونه های گرفته شده از رمدسیویرهایی که از مبادی غیررسمی عرضه می شوند، در اغلب موارد اصلا داروی رمدسیویر نبوده که بخواهد قیمت گزاف داشته باشد. متاسفیم علیرغم تذکر فراوان سازمان غذا و دارو همچنان اما سایتها و افراد سودجو مشغول سودجویی از خانواده و اطرافیان بیماران هستند.

عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی از هفته جاری

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: رمدسیویر در کشور تولید می شود و از این هفته به وفور در اختیار دانشگاه ها و بیمارستانهای پذیرش کننده بیماران کرونا قرار خواهد گرفت. وی درباره داروی اکتمرا که در درمانهای کرونا مورد استفاده قرار می گیرد نیز گفت: خوشبختانه این دارو نیز به فو ر در کشور تولید و عرضه می شود و خواهشم آن است با توجه به مصرف بیمارستانی این دارو، افراد در زمینه تهیه آن حتما به مبادی رسمی اعتماد کنند و از تهیه آن در خارج از بیمارستان خودداری کنند. داروهایی که در خارج از بیمارستان تهیه می شود با توجه به نظارت ما، هیچ تاییدیه ای از سازمان غذا و دارو ندارند و توصیه به مصرف آنها نیست. عرضه این داروها در خارج از بیمارستان خلاف است و اگر موردی دیده شود، حتما با آن برخورد می شود.

توزیع ماسک صنعتی در داروخانه ها؛ بزودی

رییس سازمان غذا و دارو همچنین درباره عرضه ماسک به داروخانه ها نیز گفت: هنوز از ماسک های رسمی و صنعتی در داروخانه ها توزیع نشده است. اما طبق توافق با وزارت صمت، از اواخر این هفته یا ابتدای هفته آینده قرار است روزانه حدود دو میلیون ماسک صنعتی با قیمت مصوب در اختیار داروخانه ها قرار گیرد و مصرف کنندگان به سهولت از طریق داروخانه ها به آن دسترسی داشته باشند. یک میلیون و هشتصد تا دو میلیون ماسک نیز در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.

بهترین راه پیشگیری از کرونا

رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با کرونا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شست و شوی مرتب دستها، مجددا به تبلیغات سوء دارو و درمان کرونا در فضایی خارج از بیمارستان ها هشدار داد و گفت: به داروهایی که در فضاهایی در خارج از بیمارستان معرفی و عرضه می شوند، اعتماد نکنید. ما همه کشور را تحت رصد داریم. داروهایی که وارداتی هستند و خارج از فضای بیمارستان با قیمتهای گزاف تحویل داده می شوند، داروهای رسمی نیستند و می توانند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشند.شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره موثرترین داروی فعلی کووید-19 و وضعیت رمدسیویر، گفت: هنوز هیچ داروی قطعی که بتواند در درمان کرونا موثر باشد و قطعیت داشته باشد، در دنیا معرفی و مشخص نشده است. حتی داوهایی که مطرح می‌شوند، بعد از مدتی درباره اثربخشی آن‌ها اظهار تردید می‌شود. یکی از دلایل مهم این است که نوعا این ویروس، ویروسی است که تغییر ماهیت می‌دهد و نوع عمل و رفتارش تغییر می‌کند. داروهایی که در حال حاضر برای کرونا مطرح می‌شوند، یکسری داروهای ضدویروس هستند که اثرات کشنده و از بین برنده ویروس را دارند و یک دسته هم داروهایی هستند که التهابات را کم می‌کنند. از آنجایی که بدن واکنش بسیار جدی و سنگینی را در برابر هجمه این ویروس نشان می‌دهد، بسیاری از مواقع التهابات شدیدی در مجاری تنفسی به‌ویژه ریه ایجاد می‌شود که این واکنش‌های سنگین منجر به مشکلات تنفسی برای بیماران می‌شود.

رمدسیویر داروی قطعی کرونا نیست

وی افزود: درباره رمدسیویر هم درصد درمان بالا نیست و در بهترین حالت 20 درصد اعلام می‌شود. هنوز هیچ مرجع رسمی بین‌المللی این دارو را به عنوان دارویی که می‌تواند در پروتکل‌ها استفاده شود، نپذیرفته است.‌

توزیع واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماه

شانه‌ساز درباره وضعیت واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: واکسن آنفلوآنزا از شهریور ماه در اختیار قرار می‌گیرد، ابتدا برای گروه‌های آسیب‌پذیر و بیماران خاص و در ادامه برای مصرف عموم در اختیار قرار می‌گیرد. در عین حال هم اکنون تعدادی از واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است و در شهریور ماه اولین پارت آن در اختیار معاونت بهداشتی قرار می‌گیرد تا در اختیارگروه‌های در معرض خطر قرار گیرد. از طرفی تولید داخلی این واکسن را امیدواریم که پاییز وارد بازار شود و بخشی از نیاز کشور را تامین کند و در سال‌های بعد بخش اعظم و یا تمام نیاز کشور از سوی تولید داخل تامین می‌شود و دیگر نگرانی از بابت اینکه طرف‌های خارجی به دلیل تحریم یا هر دلیل دیگری تامین این واکسن را مختل کنند، نداریم و خیال‌مان آسوده می‌شود.

کاهش خطر آنفلوآنزا به دلیل استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

وی تاکید کرد: در عین حال امسال به دلیل استفاده نسبتا گسترده از ماسک و ضدعفونی کردن مداوم دست‌ها، خطراتی که سال‌های قبل برای آلودگی به ویروس آنفلوآنزا احساس می‌کردیم، بسیار کاهش پیدا می‌کند. سال‌های قبل این حجم استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی وجود نداشت. پنج الی 6 برابر سال گذشته پیش‌بینی واکسن برای مصرف‌مان کردیم، اما تاکید می‌کنم که امسال به دلیل اقداماتی که در پیشگیری انجام دادیم، اگر به همین صورت پیش رویم، واکسن آنفلوآنزا می‌تواند ضرورتی را که در سال‌های قبل داشته است، نداشته باشد.

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود