درباره فواید و عوارض رژیم سوپ کلم بیشتر بدانید

0 4,070

رژیم سوپ کلم را می‌توان جز رژیم‌های تک بعدی دانست. در این دسته از رژیم‌ها برنامه غذایی به شدت محدود و کالری دریافتی بسیار کمتر از مقدار مورد نیاز انسان است.

کسانی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند می توانند از رژیم لاغری و چربی سوز سوپ کلم در هفت روز استفاده کنند اما قبل از مصرف آن باید بدانند که این سوپ عوارضی هم دارد.

سوپ کلم یک رژیم غذایی کوتاه مدت برای کاهش وزن است و همان طور که نامش نشان می دهد، شامل خوردن مقادیر زیادی از سوپ کلم است. طرفداران رژیم غذایی می گویند که این برنامه می تواند باعث کاهش ۱۰ پوند (۴٫۵ کیلوگرم) در یک هفته شود، اما بسیاری از کارشناسان بهداشتی هشدار می دهند که رژیم غذایی ناسالمی است و نتایج آن ناپایدار است که این بخش از تناسب اندام نصرینو در پاسخ به درخواست شما کاربران به بررسی سوپ کلم و اثربخشی آن می پردازد.

رژیم سوپ کلم چگونه است؟

رتبه بندی نمرات رژیم سوپ کلم در کاهش وزن:

امتیاز کلی: ۲٫۲۵

کاهش وزن سریع: ۴

کاهش وزن بلند مدت: ۱

پی گیری آسان: ۲

کیفیت تغذیه: ۲

سوپ کلم می تواند باعث کاهش وزن شود – اما فقط به این خاطر که کالری را به شدت کاهش می دهد. به محض اینکه این رژیم غذایی یک هفته ای را متوقف کنید، احتمالاً دوباره وزن خود را بدست خواهید آورد.

رژیم سوپ کلم چیست؟

سوپ کلم یک رژیم غذایی برای کاهش وزن سریع است. حامیان آن ادعا می کنند که هفت روز رژیم غذایی می تواند منجر به کاهش وزن تا ۱۰ پوند (۴٫۵ کیلوگرم) شود. رژیم اش دقیقاً همان طور عمل می کند که از نامش معلوم است – تا یک هفته، شما تقریباً چیزی جز سوپ کلم خانگی نمی خورید. هم چنین هر روز می توانید ۲ تا ۱ غذای دیگر مثل شیر، میوه و یا سبزیجات داشته باشید.

هدف از رژیم لاغری بیش از هفت روز برای لاغری بلند مدت نیست و رژیم سوپ کلم نیز با نام های دیگر، مانند رژیم قلبی بیمارستان یا رژیم مایو کلینیک نیز شناخته می شود، به دلیل این که در بیمارستانی برای کاهش وزن سریع قبل از جراحی برای بیماران قلبی اجرا می شود اما بیمارستان های دخیل این ادعاها را انکار کرده اند برای همین هیچ دلیل و مدرک مهمی در مورد این ادعا وجود ندارد پس بدون مشورت با پزشک متخصص نمیتوان در مورد آن تصمیم گرفت . هیچ کس دقیقاً نمی داند که این رژیم غذایی منحصر به فرد از کجا نشات می گیرد، هر چند که اولین بار در دهه ۱۹۸۰ محبوبیت کسب کرد و از آن زمان به بعد آن را گیر آورده است.

رژیم سوپ کلم چیست

رژیم غذایی سوپ کلم برای کاهش وزن سریع

گام های اساسی و برنامه غذایی رژیم سوپ کلم:

سوپ کلم، پایه و اساس این رژیم غذایی را تشکیل می دهد.برای شروع، شما باید دسته های بزرگی از سوپ را برای تمام هفته آماده کنید.به خاطر داشته باشید که مواد غذایی خاص برای سوپ ممکن است، که متفاوت باشند.

طرز تهیه سوپ کلم:

مواد لازم:

دستور العمل:

  • سبزیجات را به صورت مکعب خرد کنید.
  • در یک قابلمه بزرگ، پیاز را با مقدار کمی روغن سرخ کنید.
  • سپس سبزیجات باقی مانده را اضافه کرده و با آب و یا کوکتل سبزیجات بپوشانید و در صورت تمایل مکعب های آب گوشت یا مرغ را با هم مخلوط کنید.
  • جوش بیاورید، سپس تا حرارت متوسط کاهش دهید. بگذارید تا زمانی که سبزیجات نرم شوند، حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه آرام بماند.
  • می توانید سوپ را با نمک، فلفل، سس تند، گیاهان و یا ادویه فصلی تهیه کنید و هم چنین می توانید دیگر سبزیجات غیر نشانه ای مانند اسفناج و یا لوبیا سبز را نیز اضافه کنید.
  • هر روز، شما باید سوپ کلم بخورید، حداقل برای چند وعده غذا.

سوپ کلم

روش تهیه و پخت سوپ کلم برای لاغری

قوانین و برنامه کامل این رژیم لاغری با سوپ کلم :

به شما اجازه داده می شود که هر روز ۱ تا ۲ غذای کم کالری علاوه بر سوپ بخورید اما مهم است که هیچ جانشین دیگری درست نکند و فقط آب و یا نوشیدنی های بدون کالری مانند چای شیرین نشده را بنوشد. توصیه می شود مولتی ویتامین مصرف کنید این ها قوانین رژیم سوپ کلم هستند.

روز ۱: سوپ کلم و میوه نامحدود، اما به جز موز.

روز ۲: فقط سوپ و سبزیجات.

روی سبزیجات خام و یا پخته شده تمرکز کنید. از نخود، ذرت و لوبیا اجتناب کنید.همچنین می توانید یک عدد سیب زمینی پخته شده با کره یا روغن داشته باشید.

روز ۳: از بسیاری میوه ها و سبزیجات استفاده کنید، علاوه بر سوپ. بدون سیب زمینی پخته شده و موز.

روز ۴: موز نامحدود، شیر بدون چربی و سوپ کلم.

روز ۵: بشما اجازه داده می شود ۱۰ تا ۲۰ اونس گوشت داشته باشید (۲۸۰ الی ۵۶۷ گرم) که می تواند جایگزین مرغ یا ماهی شود.شما هم چنین می توانید تا ۶ عدد گوجه فرنگی تازه هم داشته باشید. حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

روز ۶: سوپ، گوشت و سبزیجات. اگر این کار را زودتر انجام ندهید، ممکن است گوشت را برای ماهی بریان عوض کنید. روی سبزیجات پر شاخ و برگ تمرکز کنید نه سیب زمینی پخته شده.

روز ۷: شما می توانید سبزیجات، برنج و آب میوه نامحدود مصرف کنید- اما بدون شکر اضافه .

شما نباید به مدت بیش از هفت روز به این رژیم غذایی خود ادامه دهید با این حال می توانید رژیم غذایی خود را تا دو هفته بعد تکرار کنید.

فواید سوپ کلم

لاغری سریع با رژیم سوپ کلم ۷ روزه

این رژیم واقعا برای کاهش وزن اثر می کند؟ فواید رژیم سوپ کلم چیست؟

رژیم سوپ کلم هیچ وقت مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی توان اثربخشی آن را تایید کرد با این حال، به دلیل این که سوپ کلم کالری خیلی پایینی دارد، احتمالاً باعث کاهش وزن می شود. در حالی که شما مجاز به خوردن مقادیر نامحدود سوپ و برخی غذاهای خاص در طی این رژیم غذایی هستید، اما انتخاب ها بسیار محدود و کم کالری هستند که خوردن به اندازه کافی برای حفظ وزن بدن بسیار دشوار است.

اگرچه رژیم سوپ کلم احتمالاً به شما کمک می کند وزن کم کنید، اما بیشتر این وزن ممکن است به محض اینکه رژیم غذایی را متوقف کنید، بر گردد.

کاهش متابولیسم یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از کاهش وزن در رژیم های بلند مدت است با این حال، سوخت و ساز شما ممکن است شروع به کاهش پیدا کند در سه روز اول. این کندی ممکن است توضیح دهد که چرا نمی توان مانع از افزایش وزن پس از خروج از رژیم غذایی شد با این وجود، رژیم غذایی کم کالری نیز فوایدی دارد.

مطالعات نشان می دهند که وقتی افراد چاق به مدت ۴ تا ۱۲ هفته تحت نظارت یک پزشک، رژیم های غذایی کم کالری را دنبال می کنند، می توانند پیشرفت های قابل توجهی در کاهش وزن و سلامت متابولیک تجربه کنند.

برخی مطالعات نشان می دهند که حتی رژیم غذایی کم کالری می تواند به طور موقت مقاومت انسولین را کاهش دهد، اگرچه آن ها برای ایجاد تغییرات بزرگ در چربی بدن بسیار کوتاه هستند.

یک پتانسیل دیگر از سوپ کلم این است که شما مجبور نیستید گرسنه بمانید، چون هر روز می توانید بسیاری از غذاهای مجاز را بخورید.

این رژیم غذایی همچنین شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات است که کالری و فیبر بالایی دارند ؛ علاوه بر این، رژیم غذایی بسیار ارزانی است.

بر خلاف سایر رژیم های غذایی که شما را مجبور به خرید مکمل ها و یا کتاب های گران قیمت می کنند، این رژیم غذایی تنها نیاز دارد که مواد لازم برای سوپ و چند غذای ساده دیگر را بخرید.

لاغری سریع

سوپ کلم بهترین گزینه برای کاهش وزن سریع

اثرات جانبی و عوارض رژیم سوپ کلم :

توصیه نمی شود رژیم سوپ کلم را برای بیش از یک هفته بگیرید چون باعث عدم تعادل مواد مغذی می شود.

خیلی کم کالری است:

اگرچه رژیم سوپ کلم گرسنگی ندارد، اما غذاها آنقدر کم کالری هستند که رسیدن به ۱۰۰۰ کالری در روز دشوار است.

حداقل ۱۲۰۰ کالری برای زنان و ۱۵۰۰ کالری برای مردان، لازم است.

رژیم غذایی کم کالری بیش از ۸۰۰ کالری در روز، تنها برای افراد چاق تحت نظارت نزدیک یک پزشک توصیه می شود.

ممکن است میزان مناسب از مواد مغذی را فراهم نکند ، رژیم های کم کالری که تحت نظارت یک پزشک استفاده می شود، معمولاً مواد مغذی کافی را فراهم می کنند با این حال، انتخاب های غذایی در این رژیم بسیار محدود و نامتعادل هستند.

این رژیم غذایی شامل تقریباً هیچ پروتیینی نیست و کربوهیدرات، چربی و کالری بسیار کمی دارد ، اگر تنها برای یک هفته رژیم غذایی را دنبال کنید، ریسک جدی برای کمبود ویتامین و مواد معدنی وجود ندارد، به خصوص اگر تصمیم بگیرید که یک مولتی ویتامین بخرید اما این منجر به کمبود کالری و پروتئین نمی شود در نتیجه، بسیاری از مردم با رژیم سوپ کلم از سرگیجه، ضعف و گیجی شکایت دارند.

سوپ کلم برای رژیم

میزان کالری سوپ کلم برای لاغری

احتمال گرفتگی و نفخ:

از آنجا که این رژیم غذایی فیبر بسیار بالایی دارد، بسیاری از مردم از نفخ و گرفتگی شکم به عنوان اثرات جانبی مهم شکایت دارند. این اثرات با متوقف کردن رژیم غذایی خوب می شوند.

منجر به مشکلات صفرا:

چند گزارش حکایتی از سنگ صفرا و کیسه صفرا در افرادی وجود دارد که از سوپ کلم در طول بلند مدت استفاده می کنند. سنگ صفرا می تواند پیامد ناخواسته هر گونه کاهش وزن باشد ؛ به طور معمول، وقتی غذاهایی با چربی بالا می خورید، کیسه صفرا، شیره گوارشی را آزاد می کند تا به تجزیه آن ها کمک کند با این حال اگر شما هیچ چربی نخورید، ممکن است کیسه صفرا به مدت طولانی خالی نباشد و به احتمال زیاد سنگ ها را شکل دهد. سنگ صفرا ممکن است در میان افرادی که رژیم غذایی کم کالری یا رژیم غذایی کم چرب مانند سوپ کلم را دنبال می کنند، معمول باشد.

مشکلات صفرا

سنگ صفرا و کیسه صفرا از عوارض مصرف زیاد سوپ کلم

تغییر سطوح قند خون:

اگر دیابت داریدو علاقمند به گرفتن رژیم سوپ کلم هستید، با احتیاط پیش بروید.رژیم کربو هیدرات پایین و کم کالری می تواند موجب تغییرات افزایش در میزان قند خون شود.به گفته متخصصان، این رژیم غذایی به احتمال زیاد اثرات جانبی خطرناکی برای اکثر افراد سالم ندارد،تا زمانی که تنها برای یک هفته استفاده شود.

رژیم سوپ کلم برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست، زیرا فاقد مواد مغذی کلیدی است. با وجود برخی عوارض جانبی ناخوشایند، گرفتن آن برای یک هفته احتمالاً برای اکثر افراد سالم خطرناک نیست.

همانند دیگر رژیم های کم کالری، این رژیم به احتمال زیاد باعث کاهش وزن می شود، اگر بتوانید یک هفته به آن پایبند باشید با این حال، چون این فقط یک رژیم غذایی کوتاه مدت است، احتمالاً بیشتر وزنتان برمیگردد،مگر این که تغییرات دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کنید ؛ در حالی که این رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند که به سرعت وزن کم کنید، اما اگر می خواهید به کاهش وزن طولانی مدت و سلامت های خاص در طی این رژیم غذایی هستید، اما انتخاب ها بسیار محدود و کم کالری هستند که خوردن به اندازه کافی برای حفظ وزن بدن بسیار دشوار است اگرچه رژیم سوپ کلم احتمالاً به شما کمک می کند وزن کم کنید، اما بیشتر این وزن ممکن است به محض اینکه رژیم غذایی را متوقف کنید، بر گردد.

تغییر سطوح قند خون

خطر رژیم سوپ کلم برای قند خون

کاهش متابولیسم

همانطور که در این بخش از نصرینو توضیح خواهیم داد یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از کاهش وزن در رژیم های بلند مدت است.با این حال، سوخت و ساز شما ممکن است شروع به کاهش پیدا کند در سه روز اول.این کندی ممکن است توضیح دهد که چرا نمی توان مانع از افزایش وزن پس از خروج از رژیم غذایی شد با این وجود، رژیم غذایی کم کالری نیز فوایدی دارد.

مطالعات نشان می دهند که وقتی افراد چاق به مدت ۴ تا ۱۲ هفته تحت نظارت یک پزشک، رژیم های غذایی کم کالری را دنبال می کنند، می توانند پیشرفت های قابل توجهی در کاهش وزن و سلامت متابولیک تجربه کنند.

برخی مطالعات نشان می دهند که حتی رژیم غذایی کم کالری می تواند به طور موقت مقاومت انسولین را کاهش دهد، اگرچه آن ها برای ایجاد تغییرات بزرگ در چربی بدن بسیار کوتاه هستند.

یک پتانسیل دیگر از سوپ کلم این است که شما مجبور نیستید گرسنه بمانید، چون هر روز می توانید بسیاری از غذاهای مجاز را بخورید.

این رژیم غذایی همچنین شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات است که کالری و فیبر بالایی دارند و علاوه بر این، رژیم غذایی بسیار ارزانی است. بر خلاف سایر رژیم های غذایی که شما را مجبور به خرید مکمل ها و یا کتاب های گران قیمت می کنند، این رژیم غذایی تنها نیاز دارد که مواد لازم برای سوپ و چند غذای ساده دیگر را بخرید.

منبع: نـمـنــاک

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود