اطلاعات مهم درباره کشور کانادا که باید بدانید

کشور کانادا
0 3,828

کشور کانادا شمالی‌ترین کشور قاره آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود. اما این تنها جواب برای سوال ” کانادا کجاست ؟” نیست! در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد کشور کانادا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

درصد بسیار زیادی از ساکنان کشور کانادا از زندگی خود کاملا راضی هستند و جرم و جنایت در پایین ترین حد ممکن قرار دارد. چیزی که برای متخصصین و مهاجران جذاب است، این است که کانادا سیاست جمعیتی خود را منطبق با جذب نیروی متخصص خارجی تعیین نموده و از مهاجرت نیروی انسانی استقبال می‌کند. به همین دلیل هم دریافت ویزا، وقت سفارت و پیکاپ ویزای کانادا در مقایسه با سایر کشورها بیشتر است.

استان‌ها و مناطق کشور کانادا

کانادا ۱۰ استان و ۳ منطقه دارد که هر یک از آنها دارای مرکزی هستند که در پرانتز نوشته شده است:

 • آلبرتا (ادمونتون)
 • بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)
 • جزیره پرینس ادوارد (شارلوت تاون)
 • منیتوبا (وینیپگ)
 • نیو برانزویک (فردریکتون)
 • نوا اسکوشیا (هلی فکس)
 • اونتاریو (تورونتو)
 • کبک (کبک سیتی)
 • ساسکاچوان (رجینا)
 • نیوفاندلند و لابرادور (سنت جانز)

مناطق و قلمروها

 • شمال غربی (یلو نایف)
 • ونووت (ایکالویت)
 •  یوکان (وایت هورس)

اما فرق بین منطقه یا قلمرو با استان چیست؟ تفاوت آنها در قوانین و حکومت است. استان ها داراری قانون خاص خود هستند ولی قلمروها به وسیله دولت فدرال اداره می شوند و به پارلمان سپرده شده اند.
تورونتو با ۵.۵ میلیون جمعیت بزرگترین شهر کشور کانادا است. مونترال مرکز ایالت کبک، بزرگترین شهر فرانسوی زبان جهان پس از پاریس می باشد. ونکوور در غرب کانادا زیباترین و بهترین شهر جهان به انتخاب سازمان ملل متحد است.

مهم ترین شهرهای کانادا

شهرهای اصلی کانادا عبارتند از تورونتو، ونکوور، مونترال و اتاوا. اما بهترین شهرهای کانادا برای ایرانیان کدام است؟ در واقع نمی‌توان جواب درستی برای این سوال پیدا کرد؛ چرا که هر شخص با توجه به شرایطی که دارد و اهدافی که برای رسیدن به آن‌ها در تلاش است، یکی از شهرهای کانادا را به عنوان بهترین مقصد برای مهاجرت خود انتخاب می‌کند. مثلا اینکه کدام یک از انواع ویزای کانادا را دریافت می‌کنید، تاثیر زیادی در انتخاب مقصد شما دارد.

پایتخت کانادا

اتاوا که در استان اونتاریو واقع شده است، پایتخت کشور کانادا می باشد. اتاوا شهری آرام است که آمار جرم و جنایت بسیار پایینی دارد. یکی از دلایل شهرت این شهر وجود پزشکان متخصص و مهم شمردن علم پزشکی در این شهر می باشد. دوچرخه هم در این شهر طرفداران زیادی دارد و مردم شهر به قدری با ورزش میانه خوبی دارند که بسیاری از مسیرهای خود را با دوچرخه طی می کنند. حتی خیلی از اتوبوس های این شهر به جایگاه حمل دوچرخه مجهز هستند تا به این ترتیب بتوانید بخشی از مسیر خود را با اتوبوس و بخشی دیگر را با دوچرخه بروید. اسکی، اسکیت روی یخ، قایق رانی و صخره نوردی هم از دیگر ورزش های محبوب در پایتخت کشور کانادا هستند. همچنین دانشگاه اتاوا به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های دو زبانه دنیا فعال است و از فرانسوی و انگلیسی استفاده می کند.

جمعیت کانادا

طبق آخرین آمار ۲۰۱۰ جمعیت کشور کانادا بالاتر از ۳۴ میلیون نفر است.

کد کشور کانادا

پیش شماره کشور کانادا ۱ است. به این ترتیب برای زنگ زدن به یک شماره موبایل یا تلفن در کانادا باید ابتدا ۰۰۱ را بگیرید. مثلا اگر شماره شخصی در کانادا ۸۸۸۸ است باید ۰۰۱۸۸۸۸ را بگیرید. دقت کنید که برای تماس گرفتن با خارج از کشور وقتی پیش شماره آن کشور را می گیرید دیگر نباید صفر اول پیش شماره استان، ایالت یا موبایل را بگیرید. مثلا فرض کنید ۰۹۳۵۸۸۸۸ شماره موبایلی در کانادا باشد، آن را باید به صورت ۰۰۱۹۳۵۸۸۸۸ بگیرید.

مناطق زمانی

درباره ساعت در کانادا باید بگوییم که این کشور ۶ منطقه زمانی دارد. شرقی ترین آنها در نیوفاندلند ۳ ساعت و نیم عقبتر از زمان گرینویچ (GMT) میباشد. مناطق زمانی دیگر اتلانتیک، شرقی، مرکزی، کوهستان راکی و غربی ترین آنها پاسیفیک میباشد که ۸ ساعت عقب تر از گرینویچ است.

واحد پول کانادا

دلار کانادا به ۱۰۰ سنت که واحد خرد کشور کانادا است تقسیم میشود. اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری در این کشور رایج هستند.

زبان کانادا

کشور کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی، زبان مادری حدود ۶۵ درصد از مردم کانادا، و فرانسه، زبان اول ۲۱ درصد از جمعیت میباشد. ۱۴ درصد بیش از یک زبان مادری دارند و یا زبان مادریشان غیر از انگلیسی و فرانسه است.

حکومت کانادا

حکومت کشور کانادا دموکراتیک فدرال است و توسط دو بخش حکومتی استانی و کشوری اداره می شود. ملکه دارای مقامی تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور می باشد.

درباره اقتصاد کانادا

کشور کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. کانادا در بین ۱۰ کشور اول تولید کننده دنیا قرار می گیرد. بیشترین شرکت های تولیدی کانادا در ۲ استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می تواند به مواد غذایی، چوب، کاغذ، تولیدات فلزی، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد. اقتصاد قوی باعث شده تا کشور کانادا برای زندگی بسیار مناسب باشد.

منابع طبیعی کشور کانادا

منابع طبیعی عمده عبارتند از گاز طبیعی، نفت، طلا، زغال سنگ، مس، سنگ آهن، نیکل، پتاس، اورانیوم و روی به همراه چوب و آب.
کانادا دارای منابع عظیم شناخته شده نفت و گاز و همچنین بزرگترین صادر کننده مواد معدنی در جهان است. رتبه های اول تا پنجم جهان در زمینه تولید اورانیوم، روی، نیکل، تیتانیوم، آلومینیوم، مس، طلا، سرب و نقره متعلق به کشور کانادا است.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی در استانهای کانادا با هم تفاوتهایی دارند و شامل ۶ تا ۸ سال ابتدایی، ۴ یا ۵ سال متوسطه و ۳ یا ۴ سال تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی میباشند. سرشماری سال ۲۰۰۶ مشخص کرد که در بین کانادایی های بالاتر از ۱۵ سال، حدود ۲۳ درصد دیپلم دبیرستان دارند، ۹ درصد کارشناسی و ۶ درصد تحصیلات بالاتر دارند.

کشور کانادا برای زندگی

از نظر استاندارد زندگی کانادا (بر اساس تولید سرانه ناخالص ملی) رتبه ششم را بین کشورهای جهان پس از ایالات متحده امریکا،سویس، لوکزامبورگ، آلمان و ژاپن دارد. این رتبه برای کانادا با در نظر گرفتن سایر فاکتورها مانند عمر متوسط و تحصیلات و غیره که کیفیت زندگی را مشخص میکند بالاتر نیز می‌باشد. ویژگیهای مردم کانادا در کنار اقتصاد قوی این کشور دست به دست هم داده اند تا کشور کانادا برای زندگی گزینه ای بسیار مطلوب باشد.

درباره فرهنگ کانادا

با داشتن فقط ۳۳ میلیون جمعیت کانادا یکی از کم جمعیت ترین کشور های دنیا در مقایسه با وسعت آن می باشد . در این کشور بیش از ۲۰۰ فرهنگ مختلف وجود دارد. با توجه به فرهنگ های مختلف در این  کشور کانادا یکی از بهترین منطقه های دنیا برای مهاجرین طلقی می شود. نزدیک به نیمی از جمعیت کشور کانادا از کشورهایی به غیر از انگلیس و فرانسه می آیند.

سیستم بیمه درمانی کانادا

کانادا یکی از جامع ترین بیمه های درمانی دنیا را ارائه می کند، به این صورت که یک بیمار از لحظه ورود به بیمارستان تا مرخص شدن هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کند.
همین طور ویزیت در مطب پزشکان هم با ارایه کارت بیمه به صورت رایگان است، این بیمه تا حدود ۸۰ درصد قیمت داروها را هم تحت پوشش دارد.
در کشور کانادا تمامی شهروندان و افرادی که انواع اقامت دائم کانادا را دارند، واجد شرایط دریافت بیمه خدمات درمانی هستند. نظام بهداشت و درمان کانادا مشهور به Medicare ترکیبی از برنامه های فدرال و ایالتی است که هدف آنها اطمینان از دسترسی تمامی کانادایی ها به خدمات درمانی بدون توجه به توانایی مالی آنهاست. تمامی هزینه های خدمات درمانی در کانادا از منبع مالیات ها تامین می شود. برای استفاده از خدمات پزشکی رایگان افراد باید بیمه خدمات درمانی عمومی داشته باشند.

مهاجرت به کانادا

۲ درصد ساکنان کانادا در خارج از این کشور متولد شده اند و این کشور پس از استرالیا بزرگترین جمعیت مهاجر را دارد. مهاجران حدود ۷ میلیون نفر از جمعیت ۳۳ میلیون نفری کانادا را تشکیل میدهند که این بالاترین رقم از دهه ۱۹۳۰ است. در فاصله سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ میزان رشد جمعیت مهاجر کانادا چهار برابر بیشتر از متولدین کانادا بوده است.

هزینه زندگی در کانادا

اما اگر نیت جدی برای مهاجرت به کانادا داشته باشید بهتر است با هزینه های عمومی زندگی در کشور کانادا آشنا شوید. البته اگر به دنبال ویزای تحصیلی هستید می توانید مطلب هزینه تحصیل در کانادا چقدر است را مطالعه کنید.

اجاره خانه در کانادا

درباره اجاره خانه در کانادا باید بگوییم که روش های مختلفی برای اسکان وجود دارد مثلا حالت خوابگاهی می تواند ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا هزینه داشته باشد اما برای اجاره یک آپارتمان معمولی باید ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار در ماه بپردازید.

حمل و نقل

اما هزینه حمل و نقل در کانادا می تواند برای هربار استفاده از مترو حدود ۳ دلار آب بخورد. البته اگر در حال بررسی هزینه تحصیل در کانادا هستید باید بدانید که این مبلغ برای دانشجویان و دانش اموزان کمتر است و در اکثر حالت های خرید بلیط تخفیف شامل حالتان خواهد شد. مثلا بلیط هفتگی ۴۳.۷۵ دلاری برای دانشجویان و دانش آموزان ۳۴.۷۵ دلار است.

موبایل

بالاخره رندگی در کانادا بدون موبایل نمی شود. اپراتورها و طرح های مختلفی وجود دارد. می توانید با ۳۵ دلار ماهانه ۱ گیگ اینترنت و مکالمه بدون محدودیت داشته باشید. یا مثلا با پرداخت ۶۰ دلار ماهانه ۴ گیگ اینترنت و مکالمه نامحدود بگیرید. البته نوع قراردادهای متنوعی وجود دارد.

اینترنت

می توانید برای خانه خود اینترنت تهیه کنید که این مورد می تواند از ۵۰ دلار شروع شده و تا ۹۰ دلار در ماه هزینه داشته باشد.

مشکلات زندگی در کانادا چیست؟

هرچند کشور کاناد دارای مزایای بسیار است، اما پاسخ سوال زندگی در کانادا چگونه است؟ فقط به این مزایا محدود نمی شود و مشکلاتی هم وجود دارد. اما این مشکلات بیشتر به فرهنگ و نوع نگاهمان به زندگی بر می گردد. در مورد کشور کانادا باید بدانید که قانون حرف اول را می زند و اگر مشکلی با زندگی منظم و قانونمند دارید، کار برایتان سخت خواهد شد. در کنار رعایت قانون حتما باید به حقوق بقیه شهروندان احترام بگذارید و مواظب باشید حریم شخصی کسی را نقض نکنید.

این کشور در برخی موارد دیگر هم سخت گیر است، برای رانندگی در کانادا باید با دقت زیادی به قوانین توجه داشته باشید. برای مثال بهتر است به تفاوت های رانندگی در اطراف مدارس کانادا توجه کنید تا دچار مشکل خاصی نشوید. اما یک سری از مشکلات بدیهی دیگر نیز وجود دارد، شما باید تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید. نداشتن تخصص هم می تواند برایتان مشکلاتی به وجود آورد. همچنین پیدا کردن کار در کانادا هم می تواند برای شما یک چالش باشد.

از دیگر مشکلات کانادا می توان به تفاوتی که وضعیت آب و هوای این کشور با ایران دارد اشاره کرد. همچنین فاصله زیاد بین دو کشور و دوری از وطن هم می تواند کمی کار را برای ایرانیان کانادا سخت کند. اما اگر این مسائل در مورد کشور کانادا برای شما سخت نیستند یا می توانید از پس آنها بربیایید پاسخ سوال زندگی در کانادا چگونه است یک کلمه بیشتر نخواهد بود: آسان!

بهترین شهرهای کشور کانادا

پیش از هرچیزی باید توجه داشته باشیم که این سوال را چه کسی می پرسد، بهترین شهر کشور کانادا برای یک دانشجو می تواند متفاوت از یک هنرمند باشد. از دانشجویان شروع کنیم، با توجه به فاکتورهای زیادی مثل هزینه ها، امکانات تحصیلی، فرهنگ، آب و هوا و… می توان گفت که مونترال، تورنتو،کبک، ونکوور، اتاوا و ادمونتون بهترین شهرهای دانشجویی کانادا هستند.

ارزان ترین شهرها

اما اگر به دنبال ارزان ترین شهر کانادا برای زندگی باشید گزینه ها کمی متفاوت خواهد بود و اسم شهرهای معروف کانادا کمتر شنیده خواهد شد. همیلتون، ساسکاتون و ویندزور می توانند بهترین انتخاب برای کسانی که می خواهند در شهرهای ارزان زندگی کنند باشد. در شهر همیلتون شاهد اجاره خانه های مناسب هستیم، در ساسکاتون مراکز علمی زیادی وجود دارد و از آنجایی که تقاضای زیادی برای زندگی در این منطقه نیست هزینه ها پایین هستند. اگر از علاقه مندان به ماشین ها باشید ویندزور می تواند برای شما جذاب باشد. این شهر با میشیگان فاصله زیادی ندارد و اقتصادی متکی به خدمات دولتی، دانشگاه ها و گردشگری دارد.

 بهترین شهرهای کانادا برای هنرمندان: شهرهای بریتیش کلمبیا، تورنتو و مونترال

شهرهای مناسب گردشگری کشور کانادا:  اتاوا، یوکان و ویستلر برای گردشگری مناسب هستند، نا گفته نماند که شهرهای مشهور کانادا هم دارای جذابیت های بی شماری هستند و به راحتی نمی توان از خیر آنها گذشت.

بهترین استان های کانادا برای کار: بریتیش کلمبیا، سسکچوان، آلبرتا، کبک و انتاریو

منبع:سالیان سفر

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود