املای کدام درست است ؟ سپاسگزارم یا سپاسگذارم ؟

3 68,871

گاهی در کامنت ها و پیام های دوستان مشاهده می شود که ایشان نسبت به یکدیگر ابراز لطف می کنند و با گفتن کلمه ی ” سپاسگزارم ” مراتب تشکر و تقدیر خود را به یکدیگر اعلام می دارند

اما یک نکته به نظرم رسید که لازم دانستم عرض کنم و در باره ی آن توضیح مختصری بدهم ، نحوه ی نگارش کلمه ی ” سپاسگزار ” است که برخی دوستان به صورت ” سپاسگذار ” می نویسند ، حقیر در این مجال در صددم تا صحیح نویسی این کلمه ی پر کاربرد را متذکر شوم .
واژه (سپاسگزارم ) که خیلی ها درانتهای پیام ها و نامه های اداری و غیره بصورت(سپاسگذارم) نوشته و به کار می برند اشتباه و غلط می باشد…..!
دوستان عزیز و ارجمند به یاد داشته باشند که ” گذار ” از ریشه ی گذاشتن به معنی قرار دادن است همانند گذاشتن شی ویاجسمی درمحلی مثل گذاردن میوه دریخچال .

اما “گزار” از ریشه ی “گزاردن “به معنای انجام دادن فعلی است همانند ” گزاردن نماز ” به معنی به جای آوردن و انجام دادن فعل نماز .

اما سپاسگزار ” از کلمه ی سپاس + گزار ( که در اصل گزارنده بوده و در اثر کثرت استعمال و زیبایی این صفت فاعلی مرکب آخرش (نده ) افتاده و به صفت فاعلی مرکب مرخم تبدیل شده ( سپاسگزار) =سپاس و شکر کننده و انجام دهنده ی فعل و کار تشکر و سپاس می شود که درست است .

در حالیکه اگر بنویسیم ” سپاسگذار ” از ترکیب “سپاس ” + گذار (در اصل گذارنده بوده و (نده ) اخرش حذف شده و به سپاسگذار تبدیل شده = سپاس و تشکر قرار دهنده و تشکر گذارنده و کسی که تشکر می نهد که واضح است معنی درستی از آن استباط نمی شود و غلط است .

نتیجه اینکه “سپاسگذارم “غلط” است “سپاسگزارم “درست” است .

منبع:وبلاگ rahim-niknam

-
-
3 نظر
 1. بهمن می‌گوید

  سپاسگذارم از توضیحاتتون استاد

  1. مهرداد می‌گوید

   بنده هم به نوبه خودم از توجه شما به مطلب سپاسگزارم 😉

  2. قمری می‌گوید

   😂😂😂😂

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود