ورزش های ویژه تابستان برای لاغرشدن

0 3,736

میزان تعرق بدن در فصل تابستان بیش از هر فصل دیگری است و ورزش در گرما و در این فصل نیز فواید سلامتی زیادی دارد و باعث می شود چربی های اضافه بدن آب و اندام انسان به فرم و تناسب ایده آل نزدیک شود.

یکی از مزایای سلامتی متعددی که عرق کردن دارد این است که، به بدن تان کمک می‌کنید از شر مواد زائد ناخواسته خلاص شود. مقدار کمی از سموم مانند سرب، آرسنیک، جیوه و کادمیم در عرق وجود دارد. هر چه بیشتر عرق کنید این سموم بیشتر از بدن خارج می‌شوند و کمتر در بدن باقی می‌مانند.
به گزارش بلاغ، همین طور که در فصل تابستان قرار داریم، بسیاری از افراد صحبت از انجام ورزش در محیط بیرون می‌کنند تا با گرمای هوا بیشتر و بیشتر عرق کنند. ولی ورزش کردن در هوای گرم بیرون مسلما سخت‌تر از ورزش در محیطی است که تهویه هوا داشته باشد، آیا تمرینات در محیط گرم تر می تواند موثر تر باشد؟ می دانید نظر کارشناسان در این زمینه چیست؟ در این مقاله  تمام نکاتی که نیاز است درباره ورزش در هوای گرم بدانید را قبل از این که برای یک ورزش سخت و عرق ریز پای‌تان را بیرون بگذارید، با شما در میان می‌گذاریم.

تاثیر ورزش در هوای گرم بر لاغری

لاغری با ورزش در هوای گرم

به نظر می‌رسد که این روزها گزینه‌های زیادی برای ورزش در هوای گرم وجود دارد، از یوگا گرفته تا دوچرخه سواری. هر کسی که در جلسات ورزشی شرکت کرده یا مسافت طولانی را وسط روز دویده باشد، می داند که اضافه کردن کردن گرما به ورزش می‌تواند شدت آن را افزایش دهد. فشار ناگهانی که به بدن وارد می‌شود، ایجادش با ورزش در هوای خنک غیر ممکن است. اگر در اواسط تابستان پیاده روی کرده باشید متوجه شده‌اید که حتی قرار دادن یک پا جلوی پای دیگر در این شرایط کار دشواری است.

ولی آیا این شرایط می تواند به این معنی باشد که بدن تان چربی و کالری بیشتری می‌سوزاند؟ در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که ورزش کردن در هوای گرم می تواند منجر به از دست دادن وزن خیلی بیشتری شود. اگر قبل و بعد از یک ورزش نفس گیر در هوای گرم خودتان را وزن کنید، متوجه تغییر وزن چشمگیری خواهید بود و همین مساله باعث می شود افراد فکر کنند که ورزش در هوای گرم راهی مناسب برای کاهش وزن است.متاسفانه تقریبا تمام وزنی که بعد از ورزش کم شده است، آب است نه چربی.

اگرچه برخی از منابع معتقدند که ورزش در گرما ممکن است به شما کمک کند کالری بیشتری بسوزانید، چون بدن تان برای خنک نگه داشتن خود باید انرژی بیشتری صرف کند، این تفاوت در بهترین حالت هم خیلی ناچیز است و بیشتر اضافه وزنی که بعد از ورزش در هوای گرم کم می‌کنید به خاطر از دست دادن آب است.

مزایای بالقوه ورزش در هوای گرم

با وجودی که ورزش در گرما کمک زیادی به سوزاندن چربی بدن نمی کند، ولی مزایای دیگری برای ورزش در هوای گرم وجود دارد. هستند افرادی که روی عرق کردن بیشتر و سم زدایی بدن از این طریق اصرار دارند و در اشتباه هم نیستند، پوست بخشی از سیستم دفع بدن است و نقش مهمی در خروج سموم از بدن دارد.

یکی از مزایای سلامتی متعددی که عرق کردن دارد این است که، به بدن تان کمک می‌کنید از شر مواد زائد ناخواسته خلاص شود. مقدار کمی از سموم مانند سرب، آرسنیک، جیوه و کادمیم در عرق وجود دارد. هر چه بیشتر عرق کنید این سموم بیشتر از بدن خارج می‌شوند و کمتر در بدن باقی می‌مانند. این نوع فرایند سم زدایی به خصوص زمانی که به طورت مرتب و هر روزه با ورزش همراه باشد، می‌تواند به سلامت بدن و زندگی طولانی تر شما کمک کند.

با این حال، برخی دیگر تاکید دارند که عرق کردن به هیچ عنوان نمی‌تواند مانند کارکرد کلیه‌ها و کبد تاثیر گذار باشد و فایده سم زدایی بدن با عرق کردن باید ثابت شود. و البته هر چه بیشتر عرق کنید ممکن است بیشتر دچار کم آبی شوید، بنابراین حتما با خوردن آب بیشتر آن را جبران نمایید.

یکی دیگر از مزایای بالقوه که گاهی توسط طرفداران ورزش در هوای گرم عنوان می‌شود، افزایش انعطاف پذیری است. طرفداران یوگای داغ اصرار دارند که گرما اجازه می‌دهد عمیق‌تر تمرکز کنند و عضلاتشان انعطاف پذیر‌تر شود. این مساله می‌تواند مانند شمشیری دو لبه باشد، چون احتمال اوردوز کردن و فشار بیش از حد وارد شدن به عضلات در هوای گرم بیشتر است. اگر می خواهید در هوای گرم ورزش کنید حواستان باشد که بیش از حد به خودتان فشار نیاورید.

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد، ورزش داغ می تواند عملکرد شما را در هر دو محیط گرم و سرد افزایش دهد. یک مطالعه در دانشگاه اورگان که در مجله فیزیولوژی کاربردی Applied Physiology منتشر شد، در مورد توانایی رقابتی دوچرخه سواران در اتاقی با دمای ۵۵ درجه انجام شد. یک گروه از دوچرخه سواران در محیط خنک تمرین کرده بودند و گروه دیگر در محیط گرم. در نهایت از هر دو گروه در اتاقی با دمای ۵۵ درجه آزمایش به عمل آمد. گروهی که در هوای گرم تمرین کرده بودند شاهد بهبود عملکرد کاملا مشخصی بودند در صورتی که گروه تمرین کننده در هوای سرد اینگونه نبودند. با این حال، نکته مهم این است که بدانید این مطالعه روی ورزشکاران مسابقات و حرفه‌ای انجام شده و شاید روی افراد عادی که ورزشکار حرفه‌ای نیستند، ۱۰۰ درصد تایید شده نباشد.

در نهایت باید بدانید که تمرین در گرما ممکن است قادر به افزایش استقامت ذهنی شما باشد و توانایی ادامه دادن در گرما ممکن است در مسابقات شما را توانمند‌تر کند، ولی اگر قرار باشد فشار بیش از حدی به خود وارد کنید، برای‌تان مشکل ساز خواهد شد.

احتیاط در ورزش در هوای گرم

صرف نظر از این که کالری بیشتری می‌سوزانید یا خیر، اگر تصمیم گرفتید در هوای گرم ورزش کنید حواستان به بدن و احساس تان باشد. بیش از حد تحمل بدن تان به خود فشار نیاورید و آب زیادی بنوشید. زمانی که در هوای داغ ورزش می کنید بیش از هوای سرد در معرض خطر از دست دادن آب بدن هستید. مراقب علایمی از قبیل سرگیجه، سردرگمی، گرفتگی عضلات، تهوع و ضعف باشید. اگر این علایم را تجربه کردید یعنی زمانش رسیده که به محیطی خنک تر رفته و مقداری آب بنوشید.

منبع/بلاغ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود