روش مراقبت و پرورش گل برگ انجیری (بخش اول)

0 83

روش مراقبت و پرورش گل برگ انجیری (بخش اول)

برگ انجیری در طول حیات خود ثمر دهی نیز دارد و میوه آن به شکل موز و با رنگ سبز سفید دیده می شود. تکثیر برگ انجیری در محیط های آپارتمانی و کم نور به آسانی انجام می شود. در این مطلب به نحوه مراقبت و تکثیر برگ انجیری پرداخته ایم.

روش مراقبت و پرورش گل برگ انجیری (بخش اول)
روش مراقبت و پرورش گل برگ انجیری (بخش اول)

برگ انجیری  به نور متوسط نیاز دارد. به همین دلیل در فضای اتاق پذیرایی نگه داری می شود. برای پرورش برگ انجیری مانند تکثیر زاموفیلیا به نور غیر مستقیم تکیه کنید.

مقدمه 

برگ انجیری با برگ های قلبی شکل بسیار مورد توجه قرار می گیرد. معمولاً در خانه های مدرن فضایی در محدوده اتاق پذیرایی به آن اختصاص داده می شود. طبیعت خاص این گیاه سبب انتخاب آن به عنوان گل آپارتمانی شده است. برای تکثیر برگ انجیری بیشتر از روش قلمه زدن استفاده می شود. برگ انجیری را به عنوان گیاهی بالا رونده می شناسند. این برگ ها در ابتدای ظهور به شکل قلبی و آن گاه کم کم به شکل پهن تر خواهند شد. همزمان با پهن تر شدن این برگ ها، بریدگی های خاصی بر روی برگ نمایان می شوند. از آن جایی که برگ انجیری به شکل قدی رشد می کند، بنابراین بیشتر افراد برای مستحکم شدن و حفظ تعادل آن از لوازم جانبی استفاده می کنند. برگ های این گیاه با فرم قلبی و لبه های صاف نمایان می شوند. تغذیه در تکثیر برگ انجیری اهمیت زیادی دارد.

نحوه مراقبت و تکثیر برگ انجیری

برگ انجیری در طول حیات خود ثمر دهی نیز دارد و میوه آن به شکل موز و با رنگ سبز سفید دیده می شود. این میوه طویل به طول ۱۵ سانتی متر می باشد. گونه های زیادی از برگ انجیری شناخته شده اند که تعداد آن ها در حال حاضر به ۵۰ عدد می رسد. برگ انجیری در اسم لاتین با نام Swiss Cheese Plant معرفی می شود و به خانواده شیپوریان تعلق دارد. نام علمی آن Monstera deliciosa می باشد. این گیاه رشد خوبی در مناطق گرمسیری دارد. جزء گیاهان بومی جنگل های جنوب مکزیک و پاناما می باشد.

معمولاً برای درختچه ها یا گیاهان بومی شرایط رشد شبیه سازی می شود. به همین خاطر امکان تکثیر برگ انجیری در محیط داخلی منازل و گلخانه ها امکان پذیراست. برای تکثیر برگ انجیری به شکل موفق، تعویض گلدان هر یک سال انجام می شود. این گیاه بیشترین رشد خود را در فصل بهار دارد و در همین فصل است که ریشه هایش از گلدان بیرون زده می شود. به همین  دلیل بهار هر سال را برای تعویض گلدان انتخاب می کنند. هر ساله فضا برای گیاه بیشتر می گردد. در تعویض گلدان باید شرایط لازم برای غنی سازی و تکثیر برگ انجیری در نظر گرفته شود.

برگ انجیری  به نور متوسط نیاز دارد. به همین دلیل در فضای اتاق پذیرایی نگه داری می شود. برای پرورش برگ انجیری مانند تکثیر زاموفیلیا به نور غیر مستقیم تکیه کنید. با توجه به اینکه این گیاه با برگ هایش معرفی می شود و از این برگ ها به منظور زیبایی محیط منزل استفاده می شود، لذا تمیز کردن و برق انداختن آن ها اهمیت زیادی دارد. البته این موضوع علاوه بر شادابی و زیبایی برگ انجیری سبب می گردد از شیوع آفات بر روی آن جلوگیری شود. برای پاکسازی برگ های برگ انجیری از مواد شیمیایی با نقش براق کننده ماهی یک بار استفاده می شود. برای تمیز کردن برگ های این گیاه از اسفنج و پارچه ای تمیز کمک بگیرید.

خاک تهیه شده برای برگ انجیری باید از کود آلی، خاک باغچه و خاک برگ باشد. البته در این ترکیب میزان خاک برگ از دو نوع خاک دیگر بیشتر است. منظور از خاک باغچه نیز همان گل رس می باشد. دمای مناسب برای این گیاه بین ۱۳ تا کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. ضمن اینکه در دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتی گراد، توان مقاومتی چندانی ندارد اما باز هم قادر به تحمل دما تا منفی ۱۰ می باشد و در دمای پایین تر از منفی ۱۰، واکنش نامناسبی از خود نشان خواهد داد.

در تابستان هفته ای یک بار و در فصل زمستان هر ۱۴ روز آبیاری می گردد. این موضوع نشان می دهد که تکثیر برگ انجیری به میزان آبیاری متکی نمی باشد. برای انجام آبیاری به خشک شدن سطح خاک دقت کنید. سطح خاک بین دو آبیاری باید خشک شده باشد. کود دهی برای تکثیر برگ انجیری معمولاً هر یک ماه یک بار انجام می شود. البته ضرورت کود دهی را شما با نگاه به وضعیت گیاه تشخیص می دهید.

رطوبت مورد نیاز برای این گیاه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می باشد. این نوع رطوبت به شکل غبارپاشی برای گیاه تامین می شود. این کار را  در زمستان به هفته ای یک بار محدود کنید و در فصل گرم هفته ای ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. ریشه های هوایی گیاه را با قیم خزه دار به داخل خزه هدایت کنید و ابداً آن ها را قطع نکنید.

ادامه دارد…

منبع : sabzaneh.com

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود