در طب سنتی ضرب دیدگی با چه روش هایی درمان میشود؟

0 24,934

درمان ضرب دیدگی و کبودی و علائم کبودی در بدن و درمان کبودی بدن و علائم ضرب دیدگی و درمان ضرب دیدگی در طب سنتی در نصرینو.

در ضرب دیدگی های عمقی و شدید علاوه بر درد و التهاب، ممکن است فرد دچار شکستگی و پیچ خودگی در مفاصل و استخوان‌ها شود.

در طب سنتی ضرب دیدگی با چه روش هایی درمان میشود؟

برای درمان ضرب دیدگی در طب سنتی، روش‌های مؤثری مانند استفاده از کمپرس سرد و گرم و نیز درمان‌های طبیعی بسیار زیادی مانند استفاده از روغن‌ها و یا عصاره‌های گیاهان دم اسب و ریشه پامچال و … وجود دارد.
آیا می‌دانید ضرب دیدگی را به راحتی می‌توانید با روش‌های گیاهی و سنتی در منزل خود درمان کنید؟ یکی از آسیب‌هایی که ممکن است مانند زمین خورد، تصادف، برخورد با اشیا … در طول عمر فرد اتفاق افتد، ضرب دیدگی است. در این مقاله روش‌ها و دارو‌های مؤثر در درمان ضرب دیدگی در طب سنتی را معرفی کرده ایم.
در ضرب دیدگی‌های عمقی و شدید علاوه بر درد و التهاب، ممکن است فرد دچار شکستگی و پیچ خودگی در مفاصل و استخوان‌ها شود. اما ضرب دیدی سطحی به صورت درد و کبودی و گاهی ورم خود را نشان خواهد داد. این کبودی به دلیل پاره شده مویرگ‌های زیر پوستی است که برای تسریع در درمان آن می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد.

اقدامات مؤثر برای درمان در طب سنتی
اگر چه عموماً آسیب‌های حاصل از ضرب دیدگی‌ها به مرور زمان از بین رفته و درمان می‌یابند. اما روش‌ها و دارو‌های گیاهی زیادی برای بهبود سریع‌تر این آسیب‌ها وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهد شد:

۱. بستن محل ضرب دیده
یک نمونه رایج درمان ضرب دیدگی در طب سنتی بستن محل ضرب دیده است. بستن محل آسیب دیده می‌تواند جلوی خونریزی بیشتر مویرگ‌ها بگیرد و بدین وسیله باعث کاهش شدت کبودی، درد و ورم شود.

۲. استفاده از کمپرس آب گرم
گرم نگه داشتن محل آسیب دیده باعث کاهش درد و گرفتگی آن قسمت و نیز باعث افزایش جریان خود و در نتیجه رفع سریع‌تر کبودی ناشی از ضرب دیدگی خواهد شد. برای اینکار می‌توانید از یک حوله گرم، کیسه آب گرم و یا دوش آب گرم استفاده کنید.

۳. بالا نگهداشتن محل ضرب دیده
در صورتیکه ضرب دیدگی در قسمت‌هایی از بدن مانند پا‌ها اتفاق افتاده باشد. برای بهبود سریع‌تر آن می‌توانید در حالت دراز کشیده پا‌های خود را روی سطح بلند تری قرار دهید به طوری که پا‌ها بالاتر از سطح قبل قرار گیرند. این عمل باعث کاهش فشار از روی قسمت آسیب دیده شده و کبودی و ورم آن را زودتر از بین می‌برد.

۴. استفاده از کمپرس سرد
قرار دادن کمپرس سرد مانند یخ یک نوع درمان برای ضرب دیدگی در طب سنتی و نوین است. در صورتی که این عمل را به سرعت پس از ضرب دیدن انجام دهید، می‌تواند میزان خونریزی، کبودی و ورم را به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. برای این منظور یک کیسه محتوی تکه‌های یخ را به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه روی محل ضرب دیده قرار دهید.

درمان ضرب دیدگی در طب سنتی با دارو‌های گیاهی

۱. استفاده از گیاه دم اسب
برای استفاده از گیاه دم اسب می‌توانید یک کیلوگرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و از آن روی محل ضرب دیده قرار داده شود. خاصیت این گیاه بند آوردن خونریزی به دلیل وجود سلیس در ترکیبات آن است.

۲. مصرف گیاه مومیایی
مومیایی یکی از قدیمی‌ترین گیاهان مؤثر در درمان ضرب دیدگی در طب سنتی است. برای استفاده از آن می‌توانید مقداری از مومیایی را در روغن شتر یا کوهان شتر آب کرده به قدر یک قاشق چای خوری از آن را میل نمایید. همچنین با این ترکیب می‌توانید روزی ۳ مرتبه محل ضرب دیده را چرب نمایید.

۳. استعمال روغن‌های مفید
به وسیله مقداری از روغن میخک، روغن نارگیل یا روغن بادام تلخ به مدت ۷ روز روی محل ضرب دیدگی به آرامی ماساژ دهید.

۴. درمان ضرب دیدگی در طب سنتی با ترکیب سرکه و عسل
برای اینکار می‌توانید مقداری سرکه را با عسل طبیعی مخلوط کرده و با آن محل ضرب دیدگی را ماساژ دهید. این ترکیب به خصوص در اطراف چشم‌ها مفید فایده است.

۵. استفاده از ریشه گیاه پامچال
استفاده از ریشه گیاه گل پامچال در بهبود خون مردگی در محل ضرب دیده تأثیر زیادی دارد. برای این منظور صد گرم از این گیاه را در یک لیتر آب تا زمانی که مقدار آن به یک سوم کاهش یابد، جوشانده شود و با آن محل آسیب دیده را شستشو دهید.

۶. ضماد ریوند چینی
ریوند چینی در بهبود و درمان ضرب دیدگی در طب سنتی استفاده فراوانی دارد. برای استفاده از آن باید مقداری از آن را در حدود دو درم با مقداری آب سیاه انگوری مخلوط کرده و در محل ضرب دیده ضماد نمایید.

۷. خوردن گیاه روناس
یک داروی موثر برای کاهش اثرات ضرب دیدگی استفاده از اگر یک گرم گیاه روناس به همراه دو گرم ریوند چینی در یک پیمانه آب انگوری است.

۸. استفاده از ترکیب زردچوبه و زرده تخم مرغ
از روش‌های پر استفاده در درمان ضرب دیدگی در طب سنتی استفاده از ترکیب یک عدد زرده تخم مرغ و مقداری زردچوبه است. این ترکیب را باید به مدت یک شب تا صبح روی محل آسیب دیده قرار دهید. برای جلوگیری از ریختن آن با تکه‌ای باند یا پارچه روی آن را ببندید.

منبع:سایت ستاره

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود