آشنایی با قرص کوتریموکسازول و عوارض آن

0 4,322

داروی کوتریموکسازول چه کاربردی دارد و چگونه مصرف می شود، در ادامه با روش و مقدار مصرف، عوارض جانبی و تمام موارد در رابطه با کوتریموکسازول آشنا می شوید.

یکی از آنتی بیوتیک ها که اغلب برای عفونت های دستگاه گوارشی، گوش و دستگاه تنفسی تجویز می گردد قرص کوتریموکسازول می باشد. در این مطلب به طور کامل و جامع موارد مصرف و احتیاط های لازم در مصرف این دارو را ارائه می دهیم.

قرص کوتریموکسازول آنتی بیوتیک پر مصرفی است که در درمان عفونت های ادرار، دستگاه گوارشی و تنفسی کاربرد دارد. در این مطلب موارد کاربرد و دوزهای مناسب مصرف این قرص را برای شما گردآوری نموده ایم که ضمن مطالعه آن و آشنایی با این دارو، عوارض جانبی و احتیاط های لازم برای مصرف این قرص را نیز ملاحظه می فرمایید.

قبل از استفاده از یک دارو بهتر است اطلاعاتی کامل در مورد موارد مصرف و منع مصرف آن بدست آورید. دقت کنید قرص کوتریموکسازول برای شرایط فعلی شما تجویز شده است پس از تجویز آن به دیگران و مصرف آن در موارد مشابه خودداری کنید. در ادامه مهم ترین اطلاعات در رابطه با کوتریموکسازول برای شما آورده شده است، تا پایان مطلب همراه ما باشید.

     قرص عفونتی کوتریموکسازول

موار مصرف قرص کوتریموکسازول

قرص کوتریموکسازول برای درمان چند بیماری مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبی از دو داروی سولفامتوکسازول و تری متوپریم می باشد که گاهی اوقات آنتی بیوتیک نامیده می شود. برای درمان عفونت های ایجاد شده در اثر باکتری ها در بخش های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی این دارو برای درمان عفونت های دستگاه تنفسی، گوش میانی، مجاری ادراری و شرایطی مثل توکسوپلاسموز و نوکاردیوز مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای استفاده از این دارو عبارتند از: ریشه کن کردن و رفع عفونت های باکتریایی، تسکین علایمی مثل درد یا خارش ایجاد شده توسط عفونت که در صورت تشخیص پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص مفید کوتریموکسازول

لیستی از کاربردهای معمول این بیماری

 1. درمان یا پیشگیری از عفونت های ایجاد شده توسط توکسوپلاسما
 2. درمان عفونت های مجاری ادرار یا مثانه
 3. درمان عفونت هایی مثل طولانی تر شدن دوره برونشیت
 4. درمان عفونت های گوش مثل اوتیت میانی حاد
 5. درمان عفونت نوکاردیوس که ممکن است بر ریه، پوست و ذهن تاثیر بگذارد.

جعبه قرص های کوتریموکسازول

نحوه و میزان مصرف قرص کوتریموکسازول

معمولا دو بار در روز همراه با غذا مصرف می گردد. این قرص ها باید همراه با یک لیوان آب خورده شوند. این دارو همچنین به صورت سوسپانسیون خوراکی و مایع برای تزریق داخل وریدی در دسترس می باشد. برای کسب بیشترین تاثیر آن بهتر است آن را در طول مدت تجویز شده مورد استفاده قرار دهید و دوره استفاده از آن را کامل کنید. به یاد داشته باشید که در زمان مشخصی در روز مصرف کنید مگر اینکه پزشک معالج تاکیدی به این نکته نکرده باشد. گاهی ممکن است قبل از تمام شدن دوره اثرات مطلوب خود را بگذارد. شرایط پزشکی خاصی ممکن است به دوزهای مختلف کوتریموکسازول نیاز داشته باشند بر این اساس لازم است که این دارو طبق نظر پزشک و برای درمان بیماری فعلی مورد استفاده قرار بگیرد.

قرص های کوتریموکسازول

میزان دوز مصرفی کوتریموکسازول

میزان دوز مصرفی  آن به سن، جنس، شرایط پزشکی، واکنش به درمان و استفاده از دیگر داروهای خاص که ممکن است با این دارو واکنش داشته باشد بستگی دارد که اغلب توسط پزشک تشخیص داده شده و به بیمار ابلاغ می گردد.

قرص های کوتریموکسازول

عوارض جانبی کوتریموکسازول

 1. سطوح بالای پتاسیم در خون
 2. سر درد
 3. حالت تهوع
 4. اسهال
 5. راش
 6. استفراغ
 7. عفونت دهان یا مهبل ایجاد شده توسط قارچ

ممکن است هر یک از علایم بالا مشاهده گردد که در اینصورت بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.  البه در صورتی که هر یک از علایم: مشکلات قلبی، زرد شدن پوست یا چشم و حساسیت بالا به نور را احساس کردید فورا پزشک خود را مطلع کنید. به خاطر داشته باشید که دکترتان این دارو را به این دلیل برای شما تجویز کرده است که مزایای آن بیشتر از عوارض آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده کرده اند با عوارض جدی روبرو نشده اند. احتمال واکنش های حساسیتی به این دارو کم می باشد اما اگر دچار حساسیت شدید فورا به پزشک خود اطلاع داده و از توصیه های وی استافده نمایید. علایم حساسیتی جدی این دارو عبارتند از: خارش و ورم( صورت، زبان و گلو) سرگیجه و مشکلات تنفسی که ممکن است در برخی از افراد بعد از مصرف این دارو به وجود آید.

قرص کوتریموکسازول

احتیاط در استفاده از قرص کوتریموکسازول

قبل از مصرف کوتریموکسازول اگر به آن یا دیگر آنتی بیوتیک ها حساسیت دارید دکتر خود را در جریان قرار دهید. همچنین اگر مبتلا به اختلال خونی پورفری هستید قبل از استفاده از دارو با پزشک خود مشورت کنید. قبل از استفاده از دارو سابقه بیماری های خود را بگویید: سابقه آسم، هر نوع مشکل کلیوی یا کبدی، اختلالات خونی، کمبود آنزیم گلوکز فسفات دی هیدروژن که هر یک از این موارد می تواند تاثیر زیادی در روند درمان شما داشته باشد.

مصرف کوتریموکسازول در افراد مسن:

افراد مسن باید با احتیاط از این قرص استفاده کنند زیرا ممکن است عوارض جانبی آن در افراد مسن نسبت به افراد جوان تر شدید تر باشد و عوارض در افرادی که سن بالا تری دارند بیشتر خود را نشان دهد.

مصرف کوتریموکسازول در زنان باردار و شیرده :

این دارو برای زنان باردار و یا افرادی که قصد بارداری دارند و همچنین زنان شیرده مناسب نیست. لازم است که بدانید استفاده از اغلب  داروها در دوران بارداری محدود می گردد که در صورت نیاز به استفاده باید طبق نظر پزشک متخصص انجام گیرد.

این قرص نباید با داروهای زیر مصرف گردد زیرا ممکن است واکنش های کشنده یا خیلی جدی با یکدیگر داشته باشند.

 1. داروهای کنترل کننده ضربان قلب
 2. دیگر آنتی بیوتیک ها
 3. داروهای رقیق کننده خون
 4. داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 5. ضد تشنج
 6. آنتی آریتمیک
 7. داروهای ضد سرطان، ضد دیابت، ضد مالاریا، داروهای ضد روان پریشی، ضد ویروسی

توجه داشته باشید مصرف زیاد قرص کوتریموکسازول ممکن است باعث ایجاد این موارد گردد: حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه. اگر شما یا فرد دیگری تصادفا از دوزهای بالای این دارو استفاده کردید با نزدیک ترین بیمارستان در مجاورت خود تماس بگیرید و در صورتی که یک دوز آن را از دست دادید و این دارو را در زمان تعیین شده مصرف ننمودید، اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک بود از آن دوز چشم پوشی کنید و دوز معمول آن را استفاده نمایید.

منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود