با طب سنتی کهیر را درمان کنید

0 4,040

کهیر یکی از بیماری های آلرژیک پوستی است که به صورت برجستگی های قرمز رنگ و خارش دار روی پوست و یا تاول بر روی آن بروز می کند. روش های مختلف دارویی و گیاهی وجود دارند که می توانند در پیشگیری و درمان کهیر موثر باشند. در این مطلب با این روش ها آشنا می شویم.

روش های مختلف گیاهی و دارویی درمان کهیر

درمان کهیر

کهیر یک واکنش آلرژیک بدن است که در نتیجه آزادسازی سلول های هیستامین در بدن ایجاد می شود. هیستامین ها مواد شیمیایی هستند که منجر به نشت مایع از عروق خونی به عمیق ترین لایه های پوست می شوند. تنها برخی از افراد مبتلا به کهیر می شوند, این در حالی است که بسیاری از افراد این واکنش آلرژیک را تجربه نمی کنند. علت این مسئله هنوز مشخص نشده است. عوامل متعددی سبب تحریک کهیر می شوند. نور خورشید، گرما، سرما، فشار، استرس، عفونت های ویروسی یا برخی از داروها از جمله این عوامل هستند. حساسیت به هر چیزی مانند برخی از مواد غذایی و یا شرایط آب و هوایی می تواند سبب بروز کهیر در برخی از افراد شود. خوشبختانه درمان کهیر به راحتی صورت می گیرد و یک آنتی هیستامین ساده می تواند به کاهش واکنش آلرژیک که سبب بروز کهیر شده, کمک کند. مهمترین عوارض جانبی آنتی هیستامین ها, خواب آلودگی می باشد.

علاوه بر داروی آنتی هیستامین, مواد گیاهی و خانگی بسیاری وجود دارد که در تسکین و کاهش علایم کهیر موثر است. از جمله روش های موثر در درمان کهیر, استفاده از حمام سرد و یا کمپرس سرد می باشد. در واقع سرما موجب منقبض شدن رگ های خونی و بلوک انتشار بیشتر هیستامین ها می شود. همچنین برای از بین بردن خارش ناشی از کهیر می توانید در آب حمام بلغور جو دوسر اضافه کرده و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن قرار گیرید.

آنتی هیستامین ها

یکی دیگر از داروهای موثر در کاهش خارش کهیر, استفاده از  لوسیون کالامین است. به جای این لوسیون می توانید از شیر منیزیم یا پپتو بیسمول نیز استفاده کنید. از ان جایی که این ترکیبات قلیایی هستند می توانند در کاهش خارش پوست بسیار موثر باشند.

از دیگر روش های درمان کهیر می توان به استفاده از جوش شیرین اشاره کرد. برای این منظور چند قطره آب به مقداری جوش شیرین اضافه کنید تا خمیری به دست آید. برای توقف التهاب و تسکین خارش این خمیر را بر روی کهیر قرار دهید. همچنین برای تسکین خارش کهیر می توانید یک قاشق چای خوری از هر نوع سرکه را با ۱ قاشق غذاخوری آب ولرم مخلوط کنید و با استفاده پنبه, این مخلوط را به کهیر بمالید.

یکی از داروهای گیاهی جایگزین انتی هیستامین ها و مناسب برای درمان کهیر, گزنه می باشد. در واقع یکی از مهمترین خواص گزنه, کاهش التهاب است. این گیاه را از عطاری های معتبر تهیه کنید و روزانه از آن استفاده نمایید. همچنین مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم روغن ماهی به شکل کپسول سه بار در روزع می تواند در تسریع درمان کهیر موثر باشد. در واقع این کپسول ها حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند که دارای خواص ضد التهابی می باشند. سالمون, باله آبی و ماهی تن آلباکور از جمله ماهی های آب های سرد هستند که منابع غذایی خوبی به شمار می روند.

داروهای درمان کننده کهیر

یکی از علت های ایجاد کهیر و یا تشدید آن, استرس می باشد. در صورتی که فرد مبتلا به کهیر, دچار استرس است توصیه می شود ار روش های کاهش استرس برای درمان کهیر استفاده کند. تکنیک های آرام بخشی اعصاب مانند مدیتیشن، یوگا از جمله موثرترین روش های کاهش استرس می باشند.همچنین برای این منظور می توانید از گیاه بابونه نیز استفاده کنید. یکی از مهمترین خواص بابونه, خاصیت آرام بخشی آن است.

آنتی هیستامین هایی مانند دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند. اما به دلیل عارضه خواب آلودگی این داروها, مصرف بیش از حد و بدون تجویز پزشک این دارو ها توصیه نمی شود. این داروها معمولا باید سه بار در روز مصرف شوند. با این حال مصرف این داروها سبب گیجی در فرد می شود. به همین دلیل به افرادی که هشیاری در کار برای آن ها الزامی است مانند راننده ها, مصرف آن تجویز نمی شود. لوراتادین و فکسوفنادی جزء دیگر داروهای انتی هیستامین می باشند که خواب الودگی کمتر ایجاد می کنند و طبق نظر پزشک ممکن است این داروها برای درمان کهیر تجویز شود.

درمان کهیر

خوشبختانه داروهای بسیاری برای درمان کهیر وجود دارند که با استفاده از آن ها و مراقبت های خانگی و مصرف داروهای گیاهی می توان علایم و شدت کهیر را به طور چشمگیر کاهش داد.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود