راهکارهای درمان علمی و موثر تنبلی تخمدان

0 3,775

تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین عوامل ناباروری در زنان محسوب می شود که در آن زنان با وجود تلاش های بسیار, قادر به باردار شدن به شکل طبیعی نیستند. در این بیماری یکی از  جفت تخمدان ها, تخمک تولید نمی کنند. در این مطلب به درمان تنبلی تخمدان با روش های علمی و گیاهی می پردازیم.

روش های علمی موثر در درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یکی از بیماری های مرتبط با زنان می باشد که در آن تخمدان ها که تخمک برای انجام لقاح تولید می کنند, قادر به تولید تخمک نیستند و یا به اصطلاح تنبل می باشند. به همین دلیل این بیماران با وجود تلاش های بسیار, نمی توانند بارور شوند. عوامل متعددی سبب تنبلی تخمدان ها می شوند. عدم تعادل هورمونی، اندومتریوز، کیست تخمدان، روند پیری، گردش خون ضعیف و انحطاط اسید درون تخمدان از جمله عوامل اصلی ابتلا به تنبلی تخمدان هستند. همچنین این بیماری می تواند ناشی از آلودگی سمی تخمدان ها با فلزات سنگین باشد. جالب است بدانید تخمدان ها بیش از سایر ارگان های بدن مانند کبد و کلیه ها مستعد کمبود ذخیره خونی, نقصان مواد مغذی و فقدان اکسیژن می باشند. مشابه با روش های درمان ناباروری مردان, روش های بسیاری برای درمان و بهبود تنبلی تخمدان و ناباروری زنان وجود دارد.

تخمدان تنبل تحت تاثیر بیشتر سموم قرار می گیرد. چرا که یک عضو ضعیف همیشه برای حفظ انرژی مشکل دارد. همچنین هر عضو ضعیف مستعد ابتلا به سم های مختلف می باشد. هر سلول ضعیف, سلولی ناکارآمد است که عملکرد خود را به خوبی انجام نمی دهد. آتروفی نامی است که به هر عضو ضعیفی می دهند که به دلیل فقدان تغذیه کوچک شده است. به همین دلیل تخمدان تنبل کوچک تر از اندازه طبیعی هستند. سلول هایی که در تخمدان ها تخمک تولید می کنند, با فیبرها یا کیست ها جایگزین می شوند و نمی توانند به طور طبیعی تخمک تولید کنند. به همین دلیل یکی از دلایل مهمی که زنان نمی توانند بارور شوند, تنبلی تخمدان ها است.

درمان تنبلی تخمدان

علایم و نشانه های تنبلی تخمدان و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار است که از مهمترین آن ها می توان به اختلال و نامنظم شدن سیکل قاعدگی, چاقی, پر مویی و بروز آکنه اشاره کرد. درمان به موقع این بیماری تاثیر بسیاری در بهبود و باروری زنان دارد و از خطرات جدی دیگر نیز پیشگیری می کند. به طور کلی اهداف اصلی در درمان تنبلی تخمدان, تمرکز در مدیریت و درمان نگرانی های فردی مانند چاقی, ناباروری و پرمویی و آکنه است. اغلب پزشکان در اولین مرحله از درمان کردن تنبلی تخمدان توصیه به کاهش وزن با رژیم غذایی کم کالری همراه با انجام ورزش هایی با شدت متوسط می کنند. کاهش حتی درصد کمی از وزن می تواند در بهبود عملکرد تخمدان ها تاثیر گذار باشد.

درمان تنبلی تخمدان با داروها

علایم تنبلی تخمدان در زنان

  • داروهای تنظیم کننده سیکل قاعدگی

یکی از مهترین روش های درمان تنبلی تخمدان, استفاده از قرص های تنظیم کننده سیکل قاعدگی است. این داروها که به نام داروهای ضد بارداری شناخته می شوند شامل هر دو هورمون استروژن و پروژسترون می باشند. قرص های ضد بارداری تولید آندروژن در بدن را کاهش می دهند و باعث یک وقفه در اثرات مداوم استروژن در بدن شده و خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش و خونریزی های غیر طبیعی را بهبود می بخشند. داروهای دیگر جایگزین قرص های ضد بارداری برچسب پوستی و یا حلقه واژینال هستند که شامل ترکیبی از استروژن و پروژسترون می باشند. در طول درمان با این داروها, زنان قادر به باروری نخواهند بود.

در صورتی که بیمار به قرص های ضد بارداری پاسخ خوبی ندهد, پزشک ممکن است داروهای پروژسترون تجویز کند. این داروها جایگزین قرص های ضد بارداری به شمار می روند و به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز برای یک یا دو ماه باید استفاده شوند. این داروها نیز سیکل قاعدگی را تنظیم می کنند و خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش می دهند. با این وجود داروهای پروژسترون نمی تواند سطح آندروژن را بهبود ببخشد و موجب پیشگیری از بارداری نمی شود.

علاوه بر داروهای بیان شده, برخی پزشکان اقدام به تجویز قرص متفورمین می کنند. این داروی خوراکی برای درمان دیابت نوع دوم می باشد که مقاومت به انسولین را بهبود می دهد و موجب کاهش سطح انسولین می شود. همچنین این دارو به تخمک گذاری کمک می کند و منجر به منظم شدن سیکل قاعدگی می شود. از آن جایی که این دارو پیشرفت بیماری دیابت نوع دوم را کند می کند برای بیماران مبتلا به پیش دیابت و افرادی که از اضافه وزن رنج می برند مناسب است.

  • داروهای کمک کننده به تخمک گذاری

برای درمان بیماران مبتلا به تنبلی تخمدان که قصد باروری دارند, ممکن است از داروهای کمک کننده به تخمک گذاری استفاده شود. کلومیفن یکی از این داروهای ضد استروژن خوراکی است که باید در نیمه اول دوره قاعدگی مصرف شود. اگر کلومیفن به تنهایی موثر نباشد, پزشک ممکن است اقدام به تجویز متفورمین برای کمک به تحریک تخمک گذاری کند. 

در صورتی که زنان مبتلا به تنبلی تخمدان با استفاده از کلومیفن و متفورمین باردار نشوند, پزشک ممکن است اقدام به تجویز گنادوتروپین کند. این داروی هورمونی محرک می باشد و تزریقی است. از دیگر داروهای کمک کننده به تخمک گذاری می توان لتروزول را نام برد. اگرچه محققان هنوز چگونگی تحریک تخمدان توسط لتروزول را نمی دانند, اما زمانی که با استفاده از داروهای دیگر پاسخ نگیرند, اقدام به تجویز این دارو می کنند.

  • داروهای کاهش دهنده رشد بیش از حد مو

یکی دیگر از روش های مورد استفاده در درمان تنبلی تخمدان, استفاده از داروهای کاهش دهنده رشد بیش از حد مو می باشد. پزشک ممکن است قرص های جلوگیری از بارداری را برای کاهش تولید آندروژن به همراه یکی دیگر از داروهای به نام اسپیرونولاکتون (آلداکتون) که اثرات آندروژن بر روی پوست را بلوک می کند, برای درمان بیماری تجویز کند. از آنجایی که اسپیرونولاکتون موجب نقائص هنگام تولد در نوزادان می شود, هنگام استفاده از این دارو, پیشگیری از بارداری موثر الزامی است. بنابراین مصرف این دارو به زنان باردار و یا زنانی که قصد باروری دارند, توصیه نمی شود.

درمان تنبلی تخمدان

علاوه بر داروهای بیان شده, تغییر سبک زندگی می تواند تاثیر زیادی در بهبود و درمان تنبلی تخمدان ها داشته باشد. برخی از این تغییرات به شرح زیر می باشد.

  • کنترل و مدیریت وزن (کاهش وزن)
  • تغییر رژیم غذایی ( استفاده از مواد غذایی با کربوهیدرات ها و چربی های سالم و اجتناب از مصرف مواد غذایی ناسالم مانند نوشابه، آب میوه بیش از حد، کیک، آب نبات، بستنی، کیک، کلوچه و دونات)
  • فعالیت جسمی یا ورزش

اگرچه علت دقیق ابتلا به تنبلی تخمدان هنوز مشخص نشده است اما درمان تنبلی تخمدان با تغییر در شیوه زندگی و مراقبت های پزشکی به سادگی انجام می شود. با این وجود مراجعه سریع به پزشک و تشخیص زودهنگام این بیماری کمک زیادی در درمان آن می کند.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود