هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی

0 3,772

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار زرد رنگ، از نفوذ سامانه بارشی و رگبار باران توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، افزایش دما و ذوب برف و احتمال سقوط بهمن در جاده‌های کوهستانی نوار شمالی کشور و افزایش سرعت باد و وزش باد نسبتا شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۲ متر در نواحی مرکزی خلیج فارس خبر داد.

ایسنا: سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ سامانه بارشی و رگبار باران توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، بارش تگرگ در مناطق مستعد از بعدازظهر چهارشنبه (۱۰ فروردین ماه) تا اواخر وقت پنج‌شنبه (۱۱ فروردین ماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در زنجان، کرمانشاه، کردستان و روز پنج‌شنبه در آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، مرکزی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، قزوین، قم، آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، البرز، اصفهان، شمال تهران، ارتفاعات و دامنه در گیلان و غرب مازندران حاکم است که می‌تواند اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها بویژه در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آسیب به چادرهای مسافرتی نوروزی، احتمال برخورد صاعقه، احتمال آسیب سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده را به همراه داشته باشد.

سازمان هواشناسی جهت کاهش آسیب‌ها احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در عبور از گردنه‌های برفگیر، تمهیدات لازم جهت مراقبت از چادرهای مسافرتی، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، حفظ فاصله ایمن از درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی،هشداری دیگر مبنی بر افزایش دما و ذوب برف و احتمال سقوط بهمن در جاده های کوهستانی نوار شمالی کشور در ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران، گلستان، البرز و تهران از جمعه(۱۲ فروردین‌ماه) تا دوشنبه(۱۵ فروردین ماه) صادر کرد.

در این شرایط جوی با توجه به ذوب شدن برف احتمال ریزش سنگ و سقوط بهمن در محورهای کوهستانی دور از انتظار نیست و به توصیه سازمان هواشناسی باید احتیاط در تردد در جاده های کوهستانی و فعالیتهای کوهنوردی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زرد رنگی دیگر از افزایش سرعت باد و وزش باد نسبتا شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۲ متردر نواحی مرکزی خلیج فارس، در استان بوشهر از بعدازظهر جمعه تا بعدازظهر شنبه خبر داد که در این شرایط جوی احتمال آسیب به قایق های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی بویژه در مناطق فراساحل و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت را توصیه می‌کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود