توافق بین ایران و قدرت‌ های جهانی نزدیک است

وزیرخارجه فرانسه؛

0 3,745

وزیر خارجه فرانسه گفت که اطمینان دارد توافق بین ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است، هرچند هنوز مواردی وجود دارد که باید حل و فصل شود.

فارس: «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری در دوحه قطر گفت که «توافق هسته‌ای» بین ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است، هرچند که هنوز چند مورد باید مورد حل و فصل قرار بگیرد.

او دیروز هم بدون اشاره به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و عدم عمل به وعده‌هایشان درباره جبران زیان ایران، گفته بود که اروپایی‌ها به‌رغم خروج آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای را حفظ کردند.

اظهارنظر لودریان درباره نزدیک بودن توافق در حالی است که دیروز (یکشنبه) «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران و رئیس هیأت مذاکره‌کننده این کشور در وین، در نشست دوحه با بیان این که «با وجود حصول توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های زیادی پابرجا خواهد ماند»، گفت «مطمئن نیستم که به حصول توافق نزدیک باشیم».

«علی باقری» مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین دیروز در تهران در دیدار «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ ‌کننده مذاکرات وین، با اشاره به جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق در وین، تأکید کرد: در صورتی که طرف آمریکایی از واقع‌گرایی برخوردار باشد، می‌توان به توافق دست یافت.

حدود دو هفته پیش طرف‌های مذاکره‌کننده در وین اعلام کردند که مذاکرات وین درباره برجام دچار وقفه شده و هیأت‌های مذاکره کننده برای رایزنی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. «جوزب بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این مذاکرات به دلیل برخی «عوامل خارجی» دچار وقفه شده است. بورل از توضیح درباره «عوامل خارجی» خودداری کرد، اما ایران اعلام کرده طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا و پاره‌ای اقدامات نظیر توقیف نفتکش ایران مذاکرات را پیچیده کرد.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود