ورزشهای مناسب در سن نوجوانی

0 3,747

ورزش در سنین نوجوانی فواید زیادی برای سلامت آنها در بر دارد . در این بخش به برخی از توصیه های ورزشی برای نوجوانان اشاره کرده ایم. استفاده از وزنه و  حرکات ورزشی مربوط به سینه و ورزش های خاص در این سنین محدود می باشد با ما در این بخش همراه باشید.

نوجوانان نیازمند ورزش، تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم هستند تا رشد ورزش داشته باشند و دچار بیماری‌های مختلف نشوند.

ورزش نوجوانان با بزرگسالان کمی متفاوت است و آنها باید نکات خاصی را رعایت کنند تا شاهد تاثیرگذاری بیشتری باشند و مشکل برای آنها ایجاد نشود.

توصیه‌های زیر می‌تواند به ورزش نوجوانان کمک کند:

۱٫ هر روز ورزش‌های مربوط به عضلات سینه انجام ندهید:

خطر ورزش بیش از حد برای تمامی گروه‌های عضلانی بدن وجود دارد، اما بیشتر این مساله در عضلات ناحیه سینه پیش می‌آید. پسران معمولا علاقه دارند که این عضلات را پرورش دهند درحالی که این کار اگر بیش از حد انجام شود باعث می‌شود که عضلات دچار آسیب شوند و زمانی برای ترمیم نداشته باشند.

۲٫ تعادل در عضلات ایجاد کنید:

نوجوانان باید بر روی تمامی گروه‌های عضلانی بدن کار کنند و تعادل در ورزش بالا تنه و پایین تنه ایجاد کنند. در انجام انواع مختلف ورزش نیز تعادل ایجاد کنید. هم ورزش‌های قدرتی انجام دهید و هم ورزش‌های هوازی را در برنامه خود داشته باشید.

۳٫ بر روی تنفس تمرکز کنید:

نگه داشتن هوا به هنگام انجام حرکات ورزش خطرناک است. در زمان ورزش کردن به دم و بازدم خود توجه کنید و پروسه “تنفس” را متوقف نکنید.

۴٫ فقط یک ورزش خاص انجام ندهید:

نوجوانان معمولا به یک ورزش خاص مانند فوتبال علاقه دارند، اما بهتر است در کنار این ورزش تمرین های دیگری نیز داشته باشند تا بدن برای آن ورزش خاص آماده شود. برای مثال انجام حرکاتی همچون پرس سینه، پرس شانه، اسکوات، پرس پا، لانژ و … می‌تواند از آسیب‌دیدگی‌ جلوگیری کند.

۵٫ وزنه بیش از حد سنگین نزنید:

نوجوانان در سن رشد هستند. اگر فشار زیادی به بدن آنها وارد شود صفحه‌های رشد آنها آسیب می بینند. اگر نوجوان نزدیک ۱۸ سالگی باشد می‌تواند به تدریج وزنه زیاد را شروع کند، اما در سنین ۱۳ تا ۱۵ سالگی این کار خطرناک است

منبع: دکتـــرســــلام

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود