بی خوابی را با طب سنتی در منزل درمان کنید

0 3,734

بی خوابی یکی از اختلالات شایع خواب می باشد که ممکن است کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. افراد مبتلا به بی خوابی, اغلب در به خواب رفتن و ماندن در خواب, مشکل دارند و ممکن است در طول خواب, چندین بار بیدار شوند و یا مدت زمان کمی بخوابند. در این مطلب با درمانی بی خوابی آشنا می شویم.

درمان بی خوابی

درمان بی خوابی

اختلالات خواب ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. بی خوابی کوتاه مدت بیش از بی خوابی بلند مدت شایع است, از این رو به دو دسته تقسیم شده که عبارت است از:

 • بی خوابی کوتاه مدت: این بی خوابی ناشی از استرس های موقتی است و ممکن است چند روز تا چند هفته, فرد را دچار بی خوابی کند. اما این نوع اختلال بی خوابی اغلب در عرض یک ماه بهبود می یابد.
 • بی خوابی بلند مدت: افرادی که به مدت طولانی و بیش از یک ماه است که دچار بی خوابی شده اند, مبتلا به اختلال مزمن بی خوابی هستند. در بی خوابی مزمن, غالبا بی خوابی ناشی از بیماری دیگری مانند افسردگی و یا داشتن دردهای مزمن اتفاق می افتد.

مشکل بی خوابی در شب و کمبود خواب, در روز فرد را خواب آلود و بد خلق می کند. خوشبختانه درمان بی خوابی به سادگی صورت می گیرد اما قبل از درمان, باید علت بی خوابی تشخیص داده شود و در صورتی که بی خوابی ناشی از بیماری هایی مانند افسردگی است, بیماری درمان شود. گزینه های زیادی برای درمان بی خوابی وجود دارد. رفتار درمانی و تغییر شیوه زندگی, مصرف برخی دارو ها و … برخی از روش های درمان بی خوابی به شمار می آیند.

روش های درمان خانگی بی خوابی

ارتباط بی خوابی و تغییر سبک زندگی

درمان خانگی, یکی از موثرترین روش های درمانی بی خوابی به شمار می رود. برخی از این اقدامات خانگی به شرح زیر می باشد.

 • از نوشیدنی ها و مواد غذایی بدون کافئین و نیکوتین استفاده کنید.
 • از وسایلی که موجب بی خوابی می شوند مانند تلویزیون, تلفن همراه و … در هنگام خواب, استفاده نکنید.
 • هر شب در یک ساعت مشخص زمانی بخوابید تا بدن به برنامه روتین خواب عادت کند.
 • ۳ تا ۴ ساعت قبل از ساعت روتین خواب, ورزش کنید.
 • سعی کنید اتاق خوابی ساکت و تاریک و سرد, برای خود انتخاب کنید.
 • در صورتی که هنگام خواب, دچار بی خوابی شدید و یا اینکه بعد ۲۰ دقیقه از خواب بیدار شدید, سریعا بستر خواب را ترک کنید و به آرامی خود را مشغول انجام کاری کنید.
 • در صورتی که دارای اضافه وزن می باشید, برنامه ایی برای مدیریت و کاهش وزن, تنظیم کنید چرا که اضافه وزن با اختلالات خواب در ارتباط است.
 • از نوشیدنی ها و دم نوش های گیاهی آرامش بخش قبل از خواب استفاده کنید. دم نوش سنبل الطیب از جمله این نوشیدنی های گیاهی می باشد. به علاوه تحقیقات نشان داده است استشمام عطر گیاه اسطوخودوس قبل از خواب, موجب افزایش خواب عمیق شده و بی خوابی را درمان می کند. از دیگر گیاهان موثر در درمان بی خوابی می توان به, به لیمو و بابونه اشاره کرد که علاوه بر درمان بی خوابی فواید بی شماری مانند رفع استرس و اضطراب, تقویت دستگاه ایمنی و کاهش فشار عصبی دارند.
 • روزانه در رژیم غذایی خود, یک یا دو نوع از مواد غذایی مانند: موز, بادام, شیر گرم, نان سبوس دار, عسل و … را جای دهید. این مواد غذایی موجب تسکین ذهن شده و به آن آرامش بخشیده و استرس ماهیچه های بدن را رفع می کند و منجر به داشتن خواب عمیق در شب می شود.

درمان بی خوابی

با توجه به موارد بیان شده, درمان بی خوابی با روش های خانگی می تواند فواید زیادی نیز در حفظ سلامتی عمومی بدن داشته باشد. این روش های درمانی, هیچ گونه عوارض برای بدن ندارند و موجب بهبود اختلالات خواب می شوند.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود