در خانه پا درد را درمان کنید

0 3,759

همانطور که گفته شد درمان پا درد با روشهای طبیعی و به راحتی قابل انجام است. در این مقاله تعدادی از این روشها آورده شده است. توصیه می شود در مواقع بروز پا درد قبل از خوردن داروهای مسکن از این روشها استفاده شود و اگر با این روشها درد پا تسکین نیافت حتما به پزشک مراجعه شود.

ماساژ پا

راه های طبیعی درمان پا درد

یکی از بهترین روش های درمان پا درد ماساژ دادن آنهاست. برای اینکار کافیست از یک لگن آب گرم استفاده کرده و پاهایتان را درون آن به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید و پاهایتان را با حوله تمیز و گرم خشک کنید. همچنین می توانید عصاره گیاه اسطوخودوس را نیز به آب اضافه کنید. پاها را حتما در یک حوله گرم قرار دهید تا حرارتش از دست نرود. برای ماساژ پا ابتدا از پاشنه پا شروع کنید و تا قوزک پا به آرامی ماساژ دهید. بعد از این مرحله پاهایتان را به آرامی فشار دهید. با یک دست زیر پایتان را فشار داده و با دست دیگر روی پایتان را فشار دهید. این کار به گردش خون بهتر کمک می کند. این کار را می توانید یک ربع انجام دهید. ماساژ پا را تا زیر انگشتان و میان انگشتان پا ادامه دهید.

به جز ماساژ می توانید از روشهایی مانند استفاده از آب گرم و سرد به صورت همزمان استفاده کنید. ابتدا چند دقیقه پاها را درون آب گرم قرار داده و سپس یک دقیقه در آب سرد قرار دهید. اینکار را دو الی سه بار تکرار کنید. آب گرم باعث می شود که جریان خون در پاها افزایش پیدا کرده و آب سرد هم التهابات آن را کم می کند.

درد پا

درمان خانگی پا درد با سرکه

برای درمان پا درد می توانید از سرکه نیز استفاده کنید برای اینکار کافیست که در یک لگن آب داغ چند قاشق سرکه بریزید همچنین می توانید یک قاشق نمک نیز به آن اضافه کنید.

روغن میخک

از روغن میخک نیز برای درمان درد پا می توان استفاده کرد. این روغن برای درد مفاصل و قارچ ناخن نیز بسیار موثر است. کافیست در مواقع درد پاهایتان را با این روغن ماساژ دهید. همچنین از گیاه رزماری و نعنا نیز می توانید برای رفع خستگی استفاده کنید که در نتیجه آن پا دردتان نیز تسکین می یابد. از عصاره این گیاهان می توانید چند قطره داخل آب گرم ریخته و پاهایتان را به مدت ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید.

لگن آب گرم

توصیه ها

یکی از عواملی که باعث درد پا در افراد می شود, پوشیدن کفش نامناسب است. خصوصا در زنان کفش های پاشنه دار می تواند آسیب جدی به پا وارد کرده و سلامت آنها را به خطر اندازد. پاشنه مناسب برای کفش در حدود ۳ سانت است و توصیه می شود پوشیدن کفشهایی که پاشنه های بلند دارند را کنار بگذارید. پوشیدن کفش های راحت ورزشی خصوصا در مواقع پیاده روی, کوه نوردی و ساعات طولانی که کفش به پا دارید باعث می شود پاهایتان کمتر احساس خستگی کرده و به مهره های کمرتان نیز فشار وارد نشود. اگر پاهایتان به دلیل ماندن طولانی مدت در کفش ورم کرده است می توانید برای رفع ورم پا یک بالش کوتاه زیر پایتان گذاشته تا پاهایتان در سطح بالاتر از بدنتان قرار بگیرد و باعث برگشت خون به بدنتان شود.

درمان پا درد ممکن است درد پا ناشی از مشکلات مفصلی جدی تر باشد. بنابراین اگر درمان پا درد با روشهای گفته شده حاصل نشد حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود