چگونه در منزل درمان سوختگی با آب جوش را سریع درمان کنید؟

0 12,838

چگونه با سوختگی مقابله کنیم؟ سوختگی های ناشی از آتش یا آب جوش بسیار خطرناک است و می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای را بر پوست و بافت های بدن بر جای گذارد.

درمان سوختگی با آب جوش با توجه به میزان، ناحیه سوختگی و شدت آن متفاوت است. سوختگی معمولا با درد همراه است که از اولین اقدام ها کاهش درد نواحی سوختگی است. از دیگر اقدامات کاهش ریسک عفونت است. در صورتی که اقدامات بهداشتی و درمانی لازم صورت نگیرد ممکن است نواحی سوخته دچار عفونت شوند. از تماس ناحیه سوخته با زمین خودداری کنید زیرا در این حالت سوزش بیشتر شده و احتمال عفونت نیز بیشتر می شود.

درمان سوختگی با آب جوش

درمان

اولین اقدام برای درمان  این است که در ده دقیقه اول محل سوختگی را با آب سرد خیس کنید، نکته ای که باید به آن توجه شود در مورد خنک کردن باید دقت کنید که پایین آوردن دمای بدن فردی که دچار سوختگی شده ممکن است باعث بروز خطراتی شود. خصوصا در کودکان و شیر خواران که دچار سوختن با آبجوش می شوند خنک کردن تمام بدن ممکن است باعث خطر جدی برای سلامت آنها شود.

از لمس کردن محل سوختگی و  ترکاندن تاول ها خودداری کنید. همچنین از استعمال پماد، لوسیون، چسب زخم یا سایر موارد درمان خودداری کنید و سریعا فرد را به اورژانس منتقل کرده تا اقدامات درمان مناسب صورت گیرد.

درمان سوختگی دست با آب جوش

سوختگی های خفیف

درمان سوختگی با آب جوش در منزل و موارد خفیف به راحتی انجام می شود. اولین قدم در این نوع سوختگی نیز خنک کردن محل سوختگی و عدم دستکاری آن ناحیه و یا تاول هاست. ترکاندن تاول ها باعث وارد شدن عفونت به زخم و تشدید آن می شود. استفاده از چسب زخم بر روی سوختگی با آب جوش به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین استعمال روغن های گیاهی یا پماد نیز ممکن است باعث آسیب دیدن بافتها و عفونت آنها شود. استفاده از پمادهای سوختگی برای کاهش التهاب توصیه می شود. این پمادها برای موارد سوختگی خفیف پیشنهاد می شود و در مواردی که سوختن شدید باشد احتیاج به جراحی و جدا کردن پوست مرده است. ضد عفونی کردن محل سوختگی لازم است و این کار توسط سرم های استریل انجام می شود تا از بروز عفونت و فعالیت باکتری ها در محل سوختن جلوگیری شود.

اقدامات درمانی سوختگی با آب جوش

برای کاهش درد ناشی از سوختگی توصیه می شود که از مسکن استفاده شود. مصرف داروهای مسکن می تواند درد را کاهش داده و سایر اقدامات درمانی را تسهیل کند. همچنین برای جلوگیری از عفونت لازم است که فرد داروهای آنتی بیوتیک مصرف کند. استفاده از این داروها تا حد زیادی از بروز عفونت جلوگیری می کند. برای کاهش درد و قرمزی در ساعات اولیه نیز می توانید از یخ استفاده کنید. توصیه می شود که بعد از بانداژ محل سوختگی تکه های کوچک یخ را در نایلون پیچیده و روی محل آن بگذارید.

گیاه آلوئه ورا

با استفاده از گیاه آلوئه ورا می توان به درمان آن کمک کرد. در گذشته از این گیاه برای ترمیم آثار زخم و خراش نیز استفاده می شده است. برای کاهش التهاب و تسکین ناشی از سوختگی با آب جوش توصیه می شود که مقداری از ژل آلوئه ورا را در محل آن قرار دهید.

درمان سوختگی با آلوئه ورا

عسل

استفاده از عسل نیز می تواند بروز عفونت در محل سوختگی را کاهش دهد. عسل دارای خواص ضد عفونی کنندگی است که استعمال آن بر روی محل سوختگی در کاهش اثرات سو مفید است. همچنین عسل قادر است که بافتهای آسیب دیده را ترمیم کند. از دیگر خواص عسل ضد باکتری و ضد قارچ بودن آن است که باعث رطوبت رسانی به پوست نیز می شود. برای استفاده از عسل در محل سوختگی کافیست که مقداری عسل بسته به میزان سوختگی در یک پارچه تمیز یا پانسمان استریل پیچیده و روی پوست قرار دهید.

سایر درمان ها

یکی دیگر از راههای درمان آن در منزل استفاده از ماست می باشد. ترکیبات موجود در ماست باعث کاهش التهاب و درد می شود. در این روش درمان چند قاشق ماست را روی محل سوختگی قرار داده و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

همچنین برای تسکین سوزش و التهاب می توانید از شیر استفاده کنید. در این روش توصیه می شود که با استفاده از پنبه تمیز به محل سوختگی مقداری شیر چرب آغشته کنید. در صورتی که سوختگی باز بود و یا تاول ها آن ترکیده بود از این روش نباید استفاده شود.

از دیگر راههای درمان در منزل استفاده از تخم مرغ است. در این روش باید سفیده تخم مرغ را به محل سوختگی آغشته کرده و با پانسمان استریل آن را بانداژ کنید.

درمان سوختگی با سفیده تخم مرغ

از داروهای گیاهی برای درمان آن می توان به روغن اسطوخودوس اشاره کرد. استفاده از این روغن باعث کاهش التهاب، قرمزی، درد و سایر علائم سوختگی شده و در مدت کوتاهی درمان می شود.

بعد از درمان ممکن است آثار آن روی پوست باقی بماند. عده ایی برای ترمیم جای سوختگی از پمادهای لایه بردار استفاده می کنند. یک روش دیگر برای از بین بردن جای سوختگی استفاده از کپسول ویتامین E می باشد. برای اینکار لازم است که محتویات کپسول ویتامین E را روی نواحی سوختگی ریخته تا از بروز لک های پوستی یا سایر عوارض ناخوشایند پوستی جلوگیری شود.

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود