سرفه های شبانه را چگونه درمان کنیم؟

0 3,864

چه سرما خورده باشید و چه حساسیت و آلرژی داشته باشید سرفه ها به سراغتان می آیند و مخصوصا در شب خواب راحت را از شما سلب می کند. ما در این مقاله از درمان سرفه شبانه نوشته ایم.

چه سرما خورده باشید و چه حساسیت و آلرژی داشته باشید سرفه ها به سراغتان می آیند و مخصوصا در شب خواب راحت را از شما سلب می کند. ما در این مقاله از درمان سرفه شبانه نوشته ایم.

خواب راحت در شب موجب این می شود که شما روز بهتری را شروع کنید و خسته نباشید. و اگر سرفه های شبانه این آرامش را از شما بگیرند و مانع از یک خواب آرام و بی غدغه شوند باید به دنبال راه درمان سرفه شبانه بود تا از شر آنها خلاص شود.

ما در مقاله های قبلی از بخش سلامت سایت نصرینو درباره موضوعات درمان سرفه با عسل، درمان سرفه خشک، درمان طبیعی سرفه خشک و درمان سرفه کودکان نیز نوشته ایم، راهکارهایی برای درمان سرفه های شبانه را در این مقاله بررسی می کنیم.

درمان سرفه شبانه:

در روش های درمان خانگی سرفه های شبانه باید به نکات ذکر شده در ادامه این مطلب توجه کنید و راه حل مناسبی برای درمان سرفه های خود پیدا کنید.

چگونه سرفه شبانه را درمان کنیم؟

 • علائم خود را بررسی کنید و یک دلیل برای سرفه های خود پیدا کنید: در این رابطه باید ببینید که فقط سرفه های شما در شب اتفاق می افتد و یا در طول روز هم به سراغ شما می آیند. و باید توجه داشته باشید که اگر سرماخورده اید و یا به آسم و آلرژی مبتلا هستید به دنبال راه های درمان مناسب این عارضه ها بروید تا سرفه های خود را بهبود بخشید.
 • بیندیشید و ببینید از چه موقعی سرفه هایتان آغاز شده است: به دنبال تغییر در عواملی باشید که احساس می کنید مسبب سرفه های شما هستند. مثلا ببینید از زمانی که یک ملافه نو خریده اید و یا فصل عوض شده است و یا سرما و گرد و غبار در اطراف شما بوده است، سرفه هایتان شروع شده است.راه های درمان سرفه شبانه در منزل

بعد از اینکه علت سرفه های خود را پیدا کردید به روش های زیر برای درمان سرفه شبانه عمل کنید:

 • اگر سرفه های شبانه شما مکرر است، هر هفته ملافه و روبالشتی های خود را با آب داغ بشویید تا گرد و غبار از روی آنها پاک شود. زیرا وجود گرد و غبار باعث افزایش و شدت سرفه می شود.
 • هفته ای یک بار و یا بیشتر حتما خانه را گرد گیری و جارو کنید: گرد و خاک و قارچ ها از رایج ترین علل سرفه هستند، به طور منظم خانه و وسایل آن را از این مواد پاک کنید تا در شب خواب آرامی داشته باشید.

با این راه ها از شر سرفه شبانه خلاص شوید

 • قبل از اینکه به رختخواب بروید یک دوش آب گرم بگیرید: بخار آب گرم باعث باز شدن راه های تنفسی شما می شود اما باید دقت کنید که اگر آسم دارید همین بخار سبب تشدید سرفه های شما می شود.
 • چای گرم بنوشید: هر شب قبل از اینکه برای خواب آماده شوید یک لیوان دم کرده گیاهی که ترجیحا تسکین دهنده سرفه نیز باشد بنوشید تا گلویتان را پاک و آرام کند.

راه و روش درمان سرفه شبانه

 • عسل بخورید: چندین بار در طول روز و شب هنگام قبل از خواب یک قاشق عسل را در یک دمنوش گیاهی حل کنید و بنوشید تا به تدریج خواب آرامی را برایتان به ارمغان آورد.
 • آب بخورید: قبل از خواب به اندازه کافی آب بنوشید و در کنار رختخواب خود یک بطری و یا لیوان آب قرار دهید و هرگاه احساس کردید که گلویتان خشک شده است از آن بخورید.

روش های درمان خانگی سرفه شبانه

 • از دستگاه بخور استفاده کنید: قبل از خواب برای مرطوب شدن هوای اتاق دستگاه بخور را روشن کنید اما توجه داشته باشید که بیش از اندازه اتاق را مرطوب نکنید زیرا قارچ ها در محیط مرطوب بهتر رشد می کنند.
 • سرتان را بالاتر از بدن قرار دهید: در موقع خواب چند تا بالشت زیر سر خود بگذارید تا سر شما از بدنتان بالاتر قرار بگیرد و از تجمع خلط در گلوی شما پیشگیری کند زیرا این اتفاق نیز باعث سرفه شبانه می شود.
 • داروی ضد سرفه مصرف کنید: به پزشک مراجعه کنید تا برای شما بسته به نوع سرفه هایتان یک داروی ضد سرفه مناسب تجویز کند.
  هر آنچه لازم است از درمان سرفه شبانه بدانید

برای بهبود و درمان سرفه شبانه راه حل های این مطلب را به کار ببندید و از استعمال سیگار و قرار گرفتن در معرض دود سیگار و آلودگی های هوا بپرهیزید.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود