آشنایی با انواع داروی ضد حساسیت

0 3,807

داروی ضد حساسیت از جمله داروهایی است که به دلیل مکانیسم اثر خود در انواع مختلف تهیه و عرضه می شود. برای حساسیت های شایع و رایج از صورت های گوناگون دارو از جمله انواع قرص ضد حساسیت استفاده می کنند. 

حساسیت در صورت شدت یافتن به یک معضل عظیم تبدیل خواهد شد و زندگی فرد را با مشکل مواجه خواهد ساخت. شما بر اساس نوع حساسیت خود باید داروی ضد حساسیت را شناسایی و استفاده کنید.

معرفی انواع داروی ضد حساسیت

قرص ضد حساسیت

اپینفرین های تزریقی

در بعضی موارد حملات آلرژی به قدری خطرناک هستند که می توانند صدمات جانی برای شما به همراه داشته باشند. پزشکان این نوع حملات حساسیتی را آنافیلاکسی می نامند. داروی ضد حساسیت اپینفرین در این صورت به شکل تزریقی مصرف می گردد. این آلرژی معمولاً در اثر نیش حشرات یا مصرف دارو و غذا ایجاد می گردد و به سرعت راه تنفسی شما را مسدود و ممکن است باعث مرگ بیمار شود. برای خنثی کردن اثرات این حساسیت از اپینفرین های تزریقی استفاده می شود.

داروی ضد حساسیت

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به آلرژی های خطرناک دچار هستید، بهتر است نوع آلرژی را بر روی گردنبند یا دستبند به همراه داشته باشید. در صورت دچار شدن به حملات شدید آلرژی این اطلاعات موجود می تواند شما را کمک کند و از مرگ نجات دهد. یک جعبه امداد آلرژی برای خود در نظر بگیرید و داروهای مربوط و ضروری ضدحساسیت را در آن نگه داری کنید. بهتر است این جعبه را همه جا با خود به همراه داشته باشید.

باز کننده های برونش

دسته ای از حساسیت ها بر روی بیماری آسم اثر گذارند. در این صورت پزشک نوعی ماده استنشاقی برای شما تجویز خواهد کرد. این ماده استنشاقی از مشتقات داروی برونکودیلاتور است و برای درمان موقت آلرژی به کار می رود. اگر حملات نرمال داشته باشید، ۲ الی ۳ بار استنشاق این ماده می تواند مشکل تنفسی شما را برطرف و راه تنفس را باز کند(اسپاسم عضلات تنفسی شما را برطرف می سازد). این دارو برای درمان موقت حساسیت گلو نیز گزینه خوبی به حساب می آید.

اسپری بینی

افشانه هایی برای نرم کردن داخل بینی و جلوگیری از خشکی آن وجود دارد. این اسپری دارای نمک است. از اسپری های بینی به عنوان داوری ضد حساسیت بیشتر از سه روز متوالی مصرف نکنید. چون عوارض آلرژیک شما را شدت خواهد داد. این اسپری در دسته داروهای ضد احتقان قرار دارد.

اسپری بینی

ضدعفونی کننده ها و کرم های پوست

از جمله داروهای ضد آلرژی پوستی کرم ها و ضدعفونی کننده های پوست هستند. برای رفع این حساسیت ها حتماً باید هیدروکورتیزون و کرم به همراه داشته باشید. نرم کننده ها می توانند زبری و حس خارش در پوست را برطرف سازند و حساسیت پوستی را کنترل کنند. کرم های هیدروکورتیزون ورم پوست را از بین می برد و موجب التیام حساسیت های پوستی می گردد. در صورت مبتلا بودن به اگزما پزشک داروهای قوی تر برای شما توصیه می کند.

کرم هیدروکورتیزون

 قرص های ضد احتقان

اگر زمان دچار شدن به آلرژی گلو حس خفگی و گرفتگی داشتید، داروی ضد حساسیت شما باید قرص های ضد احتقان باشد. این دارو التهاب عضلات و بافت های تنفسی را برطرف و راه تنگ تنفسی را باز می کند. برخی از این داروها حاوی آنتی هیستامین هستند و به عنوان قرص و بدون نسخه به فروش می رسند.

  • در صورت داشتن بیماری های تیروئیدی، گلوکوم یا فشار خون پزشک خود را برای مصرف این داروها در جریان قرار دهید.

قطره های چشم

اگر آلرژی شما موجب سرخی و خارش چشم می شود، باید از قطره های چشم استفاده کنید. این داروی ضد حساسیت, ورم، خارش و اشک چشم را برطرف می سازد. برای حساسیت چشم از قطره های آنتی هیستامین حاوی کتوتیفن استفاده کنید و از خانه بیرون بروید. برای شست و شوی آلرژن های موجود در چشم یک اشک مصنوعی در جعبه امداد خود تعبیه کنید.

داروی ضد حساسیت

آنتی هیستامین

برای ممانعت از عطسه، خارش، آبریزش چشم و بینی داروی ضد حساسیت آنتی هیستامین مصرف کنید. این دارو با خنثی کردن ماده ای به نام هیستامین در بدن، حساسیت فصلی را برطرف می سازد. هیستامین در بدن هنگامی که تحت تاثیر آلرژن قرار می گیرد، از سیستم ایمنی بدن شما ترشح می شود. آنتی هیستامین ها خواب آور هستند اما داروهای جدید آن کمتری خواب آورند. در مورد خواب آور بودن یا نبودن دارو با پزشک داروخانه صحبت کنید. مخصوصاً اگر قصد رانندگی با این دارو را دارید.

در این مطلب با مجموعه از داروهای ضد حساسیت آشنا شدید. امیدواریم با معرفی این داروها توانسته باشیم اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه در اختیار شما بزرگواران قرار دهیم.

 

منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود