آشنایی با قرص یوریناسین + موارد مصرف و عوارض آن

0 24,730

یوریناسین با اسم ژنریک سولیفناسین Solifenacin و نام تجاری Vesicare شناخته می شود.این دارو برای کاهش اسپاسم عضلات مثانه و دستگاه ادراری تجویز می گردد و به همین دلیل برای درمان علائم مثانه بیش فعال و تحریک پذیر مانند تکرر ادرار، فوریت در ادرار و بی اختیاری ادراری (نشت ادرار) استفاده می شود.

قرص یوریناسین که با نام تجاری Vesicare می باشد و دارای نام ژنریک Solifenacin است، در دوز یوریناسین ۱۰mg و یوریناسین ۵mg در بازار دارویی عرضه می شود.

یوریناسین(Urinacin) در طبقه بندی درمانی، جزو داروهای شل کننده عضلات صاف ادراری_تناسلی می باشد و در رده داروهای مجاری ادراری قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با اطلاعات دارویی قرص یوریناسین می توانید با این مطلب همراه شوید.

تداخل دارویی یوریناسین

استفاده از یوریناسین سبب می شود، تا اسپاسم(تنجش) دستگاه ادراری و عضلات مثانه کاهش بیابد، به همین خاطر مصرف این قرص از سویی پزشک برای بهبود علائم مثانه تحریک پذیر و پیش فعال نظیر نشست ادرار یا دفع غیر ارادی ادرار، تکرر ادرار و فوریت در ادرار تجویز می گردد.

میزان مصرف قرص یوریناسین:

این قرص دارای دو دوز ۵ میلی گرمی و ۱۰ میلی گرمی می باشد. مصرف آن برای بزرگسالان به منظور کنترل دفع غیر ارادی ادرار و همچنین تکرر ادرار روزانه ۵ میلی گرم است، که دوز ۱۰ میلی گرمی قرص یوریناسین با توجه به شرایط بیمار از سویی پزشک تجویز می گردد. در صورت فراموشی مصرف دوز تجویز شده، به محض یادآوری در همان روز، آن را مصرف نمایید و روزهای آتی طبق روال گذشته دوز را در ساعت مقرر مصرف کنید. البته از مصرف دوز فراموش شده همزمان با دوز بعدی دارو خودداری نمایید.

عوارض جانبی یوریناسین

موارد منع مصرف :

افرادی که مبتلا به بیماری ها و مشکلات زیر می باشند، نباید این دارو را مصرف نمایند.

 1. افرادی که دارای بیماری گلوکوم یا آب سیاه(اختلالات چشمی) می باشند.
 2. افرادی که مبتلا به احتباس ادراری هستند.
 3. افرادی که مبتلا به انسداد روده و معده می باشند.

عوارض جانبی داروی یوریناسین:

تشنگی زیاد، پوست گرم و خشک، یبوست یا درد شدید معده به مدت ۳ روز و یا بیشتر از آن، احتباس ادراری(عدم توانایی در ادرار کردن)، سوزش و یا درد به هنگام ادرار کردن، گیجی و یا بروز توهمات، تاری دید و اختلال در بینایی و … از جمله عوارض جانبی مصرف یوریناسین می باشد. که در صورت مشاهده هر یک از این عوارض، مصرف دارو را قطع کنید و با پزشک معالج مشورت نمایید. همچنین مصرف این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال و همچنین زنان در طول بارداری و شیردهی توصیه نمی گردد.

تداخل دارویی :

پیش از مصرف قرص یوریناسین برای پیشگیری از تداخل دارویی، در صورتی که از داروهای دیگری همچون موارد زیر استفاده می کنید، باید پزشک را مطلع سازید. این داروها عبارتند از:

 • nefazodone
 • imatinib
 • داروهای فشار خون و یا قلب-عروقی ( کینیدین و نیکاردیپین)
 • داروهای ضد قارچی (کتوکونازول، ووریکونازول، ایتراکونازول و پوساکونازول)
 • داروهای تشنج (فنیتوئین و کاربامازپین)
 • آنتی بیوتیک ها (تلیترومایسین و کلاریترومایسین)
 • داروهای ضد ویروسی (saquinavir ،indinavir ،ritonavir ،efavirenz ،atazanavir boceprevir ،fosamprenavir و …)

قرص یوریناسین

توصیه های پزشکی:

 1. در صورت ابتلا به بیماری های کبدی، کلیوی، انسداد روده یا معده، سندرم QT و گلوکوم حتما پیش از مصرف این دارو، بیماری خود را با پزشک در میان بگذارید.
 2. در طی دوران مصرف این دارو، از انجام ورزش و پیاده روی در هوای گرم خودداری کنید، همچنین این قرص می تواند میزان تعریق را کاهش دهد، بنابراین ممکن است خطر ابتلا به سکته قلبی را افزایش دهد.
 3. برای انجام کارهای همچون رانندگی که به هوشیاری کامل نیاز دارید، از مصرف این دارو خودداری کنید. زیرا مصرف قرص یوریناسین ممکن است، سبب تاری دید و کاهش هوشیاری شود.
 4. از مصرف خودسرانه این دارو پرهیز کنید.
 5. این دارو را به دور از گرما و رطوبت نگهداری نمایید.

منبع: آرگــامــگ

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود