آشنایی با کاربردهای قرص گلی کلازید

0 6,041

گلی کلازید از مشتقات سولفونیل اوره است و قرص گلی کلازید در بیماران دیابتی مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. داروی گلی کلازید هم خانواده گلی بن کلامید است اما تفاوت گلی کلازید با گلی بن کلامید در این است که احتمال ایجاد هیپوگلایسمی با گلی کلازید کمتر است و برای افراد مسن قرص گلی کلازید مناسب تر است.

برای آشنا شدن با اطلاعات دارویی قرص گلی کلازید می توانید با این نوشتار همراه شوید. این قرص در رده درمانی داروهای کاهنده قند خون قرار می گیرد.

قرص گلی کلازید در اشکال دارویی Gliclazide SR 30mg ،Gliclazide 80mg و Gliclazide SR 60mg در داروخانه ها عرضه می شود. که با داروهایی نظیر گلی پیزاید، تولبوتامید، گلی بن کلامید، تولازامید، گلیمبراید و کلرپروپامید هم گروه می باشد و این داروها جزو گروه سولفونیل اوره محسوب می شوند.

درمان دیابت نوع 2 با گلی کلازید

قرص گلی کلازید را بهتر بشناسید

این قرص از سوی پزشک برای درمان بیمارانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، تجویز می گردد. زیرا گلی کلازید با تاثیر برسلول های پانکراس( لوزالمعده) باعث افزایش ترشح انسولین می شود،  همچنین میزان گلوکوژنز موجود در کبد را کاهش می دهد و در نهایت سبب تنظیم قند خون می گردد. همچنین این دارو برای درمان بیماران مبتلا به نشانگان کوشینگ(نوعی بیماری غدد درون ریز) و برخی بیماری های ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض جانبی:

شایع ترین عوارض قرص گلی کلازید هیپوناترمی می باشد، که منجر به افت قند خون می گردد. همچنین بی قراری، سردرد، احساس پری سر دل، حالت تهوع، گیجی، استفراغ، خارش، آنمی، اسهال، افزایش آنزیم های کبدی، یرقان(زردی)، کهیر، ترومبوسیتوپنی، آگرانولوسیتوزیس، گاستریت و کلوپنی از دیگر عوارض این دارو می باشد.

قرص گلی کلازید

تداخل دارویی:

از مصرف همزمان داروهای ضدانعقادی، آندروژنها، بتابلوکرها، استرونیدها، آنابولیتها، باربیتوراتها، لیتیم، میکونازول، رانیتیدین، سایمتیدین، هیدرو کلروتازید، آلوپورنیول، آسپارژیناز، کاپتوپریل، انسولین، انالاپریل، کلروتیکوستروئیدها، بتامتازون، پردنیزولون، دگزامتازول، مرفین، الکل و … با قرص گلی کلازید خودداری نمایید. زیرا این داروها عوارض مصرف این قرص را تشدید می کنند و سبب افت شدید خون می شوند.

گلی کلازید را به همراه غذا مصرف نمایید و در صورت مشاهده هرگونه عوارض پس از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک معالج در میان بگذارید. همچنین از مصرف خودسرانه این دارو پرهیز نمایید.

موارد منع مصرف گلی کلازید:

زنان باردار، افراد مبتلا به نارسایی های کبدی، انسدادهای روده ای، اسهال شدید، کتواسیدوز و کومای دیابتی، ترومای حاد، هیپراسمولار، سوختگی های حاد،  اسیدوز و … از مصرف این دارو اجتناب نمایند.

 تداخل دارویی گلی کلازید

اسامی تجاری و شرکت های سازنده گلی کلازید:

این دارو با نام های تجاری همچون قرص کلازکس ۸۰mg (شرکت داروسازی ایران هورمون)، قرص گلی کلازید ۸۰mg (کیمیدارو)، قرص گلی کلازید ۸۰mg (الحاوی)، قرص گلی کلازاید ۸۰mg (آریا)، قرص دیابزید ۸۰mg (عبیدی)، قرص دیابزید ۳۰mg (عبیدی)، قرص دیابزید ۶۰mg (عبیدی)، قرص دیامیکرون ام آر ۳۰mg آهسته رهش(روژین دارو)، قرص دیابزید ام آر ۳۰mg (عبیدی)، قرص دیابزید ام آر ۶۰mg (عبیدی)، قرص گلی کلازید ۸۰mg (تهران دارو)، قرص گلیزیتکس ۸۰mg (تهران شیمی)، قرص زیدامد ۳۰mg (کوشان فارمد) در بازار دارویی ایران عرضه می شود.  منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود