روش های شگفت انگیز درمان گلو درد

0 4,614

انواع ویروسها و باکتریها می توانند منجر به بروز بیماری گلو درد شوند. اگر این بیماری منشا ویروسی داشته باشد مصرف آنتی بیوتیک هیچ اثری در درمان آن ندارد.

گلو درد یکی از شرایط دردناک و آزار دهنده است که علایم برخی از بیماری های شایع به شمار می رود. خوشبختانه در اغلب موارد گلو درد نیاز به درمان پزشکی ندارد. درمان گلو درد به راحتی در منزل با مصرف برخی مواد غذایی و دنبال نمودن روش هایی انجام می شود. در این مطلب با این روش های معجزه گر آشنا می شویم.

روش های معجزه گر درمان گلو درد

درمان گلو درد

عوامل و بیماری های مختلفی سبب ایجاد درد در ناحیه گلو می شوند. سرماخوردگی, التهاب حنجره, بیماری مونونوکلئوز و سایر عفونتهای ویروسی مانند اوریون، هرپانژین یا آنفلوانزا از جمله این بیماری ها محسوب می شوند. برخی از عفونت های باکتریایی نیز در بدن سبب گلو درد می شوند. برخی از این عفونت ها عبارت است از: التهاب یا عفونت لوزه ها, عفونت بافت های اطراف لوزه, التهاب زبان کوچک و برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی. در اغلب این بیماری ها گلو درد خفیف تا متوسط است و با اقدامات ساده ایی رفع خواهد شد. اما در مواردی که گلو درد شدید و دائمی است, توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه شود و از روش های پزشکی برای درمان گلو درد استفاده شود. درمان و معالجه گلو درد با توجه به علل درد گلو صورت می گیرد. در ادامه به روش های درمان خانگی گلو درد ناشی از عفونت های ویروسی با استفاده از روش های معجزه گر می پردازیم.

۱- غرغره کردن با آب نمک گرم

غرغره با آب نمک و فواید آن برای کاهش تورم گلو

یکی از روش های کاهش تورم و تسکین ناراحتی ناشی از گلو درد, غرغره کردن با آب نمک گرم است. این روش غالبا از سوزش گلو نیز جلوگیری می کند. بنابراین این روش یکی از ساده ترین روش های درمان گلو درد ویروسی به شمار می رود.

۲- مصرف مایعات بیشتر

درمان گلو درد

مایعات و به خصوص آب به رقیق شذن ترشحات و تسکین گلو درد کمک می کنند. بنابراین به افرادی که از گلو درد رنج می برند توصیه می شود میزان بیشتری آب مصرف کنند. همچنین مصرف مایعات گرم مانند سوپ و چای می تواند به کاهش سوزش گلو در طول بیماری کمک کند.

۳- استفاده از بخارساز یا مرطوب کننده هوا

تاثیرات دستگاه بخار ساز در کاهش درد گلو

یکی از بهترین روش های درمان خانگی گلو درد استفاده از دستگاه بخار ساز و یا مرطوب کننده هوا در فضای اتاق خواب و یا اتاق کار است. در واقع بخار سرد و یا گرم موجب تسکین راه های هوایی متورم شده هنگام بیماری می شود و این مسئله به درمان درد گلو کمک می کند. این روش برای درمان گرفتگی صدا نیز به کار می رود. با این وجود دقت داشته باشید فضای اتاق بیش از حد مرطوب و یا گرم و سرد نشود و محیط را برای بیماری ناراحت کننده نکند. در صورت نبود دستگاه بخار ساز توصیه می شود از یک ظرف حاوی آب بر روی شعله های اجاق استفاده کنید. تبخیر آب روی شعله های ملایم اجاق گاز باعث رطوبت فضا می شود.

۴- اجتناب از مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض دود آن

تاثیرات سیگار در گلو درد و چگونگی ترک آن

یکی از دلایل عمده گلو درد, سیگار کشیدن می باشد. در واقع سیگار کشیدن مضرات بسیاری دارد که درد گلو یکی از آن ها به شمار می رود. به افراد سیگاری توصیه می شود از روش های ترک سیگار برای رهایی از مضرات سیگار استفاده کنند.

۵- درمان بیماری سوزش معده

از آن جایی که یکی دیگر از دلایل درد گلو, اسید معده می باشد, در صورتی که فرد احتمال می دهد اسید معده به درستی تولید و عمل نمی کند, توصیه می شود روش های درمان سوزش معده برای درمان گلو درد را بررسی کند.

۶- مصرف برخی قرص های مکیدنی مخصوص گلو

داروهای بسیاری وجود دارند که نیاز به تجویز پزشک برای استفاده از آن ها نیست. این داروهای مکیدنی موجب تسکین درد گلو می شوند. برخی از آبنبات های سفت نیز می توانند در این راستا موثر باشند. توصیه می شود در خرید این قرص ها دقت کنید و از انواع بدون قند آن استفاده نمایید. در صورتی که گلو درد ناشی از حساسیت ایجاد شده باشد, باید از عامل حساسیت زا دوری شود. همچنین اگر گلو درد همراه با زخم های دهان باشد, احتمالا ناشی از مشکلات دهان و دندان است و باید آن مشکلات رفع تا گلو درد درمان شود.

تسکین سوزش گلو با مصرف عسل

ریشه شیرین بیان, عسل و قرص نعناع از جمله مواد طبیعی موثر در درمان گلو درد به شمار می روند. این مواد غذایی ضد التهاب هستند و موجب تسکین درد در ناحیه گلو می شوند. عسل یکی از مواد طبیعی ضد عفونی کننده محسوب می شود که جهت رفع بسیاری از عفونت ها استفاده می شود.   منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود