روش های مختلف درمانی دیسک کمر

0 3,731

یکی از شرایط نامطلوب که ممکن است برای یکی از کمر انسان ها اتفاق بیفتد دیسک کمر می باشد در این مطلب روش های درمان دیسک کمر با استفاده از ورزش، داروی تاثیر گذار و نیز عمل جراحی را شرح خواهیم داد.

روش های درمانی مختلف زیادی برای دیسک کمر و کاهش علایم آن وجود دارد. شامل روش های غیر از عمل جراحی مثل: استراحت و مصرف دارو برای کاهش تورم و درد. اغلب برای این منظور داروهای ضد تورم و غیر استروئیدی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطلب روش های درمان دیسک کمر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ورزش درمانی ممکن است در برنامه درمان دیسک کمر مورد استفاده قرار گیرد. شامل تمرین، ماساژ، حرارت درمانی، همچنین وسیله ای برای حمایت از کمر می باشد. بخاطر داشته باشید اکثر بیماران مبتلا به دیسک کمر بدون عمل جراحی درمان شده اند. در ادامه مهمترین روش های درمان دیسک کمر با استفاده از دارو، تمارین و در نهایت عمل جراحی را بررسی می نماییم.

   روش های درمانی دیسک کمر

مهمترین روش های درمان دیسک کمر

به اختلالات دیسک بین مهره های ستون فقرات دیسک کمر گفته می شود. این شرایط وقتی اتفاق می افتد که مرکز دیسک ستون فقرات توسط ایجاد شکافی در پوشش بیرونی تحت فشار قرار بگیرد. برخی از دیسک های کمر هیچ نشانه ای ندارند. و برخی اعصاب را تحریک کرده و در نتیجه باعث احساس درد، بی حسی یا ضعف در یک بازو یا پا می شود. تمام دیسک ها به درمان نیاز ندارند وقتی درمان مورد نیاز باشد درمان های دارویی، تمرین های فیزیکی و در نهایت عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان مختلف دیسک کمر

استفاده از دارو برای درمان دیسک کمر

دیسک کمر اغلب ریشه های عصبی را تحت فشار قرار می دهند و باعث درد و یا تورم می شوند. شدت علایم تعیین کننده نوع داروی مورد نیاز می باشد و داروهای مختلفی برای این منظور در دسترس می باشند. اما باید توجه کنید که تمام داروها دیسک کمر را به خوبی درمان نخواهند کرد. و تنها ممکن است درد همراه با دیسک کمر را تسکین دهد. قبل از انتخاب داروی مورد نیاز برای شروع درمان باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر هنوز درد را احساس می کنید و به تسکین نیاز دارید تزریق به ستون فقرات می تواند راه حل خوبی باشد. داروهایی که در این مرحله ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از: استامینیوفن، داروهای ضد تورمی غیر استروئیدی، شل کننده های عضلانی، استروئید خوراکی، داروهای ضد افسردگی و تزریق نخاعی برای دیسک کمر

حرکات کششی و درمانی دیسک کمر

تمرین و انجام حرکات ورزشی

تمرین های ورزشی مولفه رایج درمان دیسک کمر می باشند. با استفاده از انجام تمارین ورزشی رویکردی پیشگیرانه برای کاهش درد خود استفاده کنید انجام تمرین برای طولانی مدت کمر شما را بهبود می بخشد. تسکین درد دیسک کمر به یک یا دو روز استراحت نیاز دارد. اگر انجام تمرین های ورزشی و فعالیت های فیزیکی را فراموش کنید ممکن است بدن شما به خوبی به درمان پاسخ ندهد. تمرین های کششی ساده و ایروبیک برای کنترل درد دیسک کمر موثر می باشند. برنامه کششی مثل یوگا و پیلاتس انعطاف پذیری و قدرت شما را تقویت می کند و درد شدید در کمر یا پاها را تسکین می دهد. تمرینات پویا ثبات دهنده کمر ممکن است توسط پزشک تجویز شود. دیگر ورزش ها مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا به کاهش درد کمک می کنند. در ابتدا به مدت ده دقیقه در روز ورزش کنید و سپس به تدریج گسترش دهید و ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پنج روز در هفته تمرینات را تکرار کنید. (برای آشنایی با انواع ورزش برای دیسک کمر کلیک کنید.)

ورزش درمانی دیسک کمر

ورزش درمانی

ورزش درمانی معمولا نقش مهمی در بهبود دیسک کمر دارد. این روش نه تنها درد را به سرعت تسکین می بخشد بلکه به شما آموزش می دهد در این شرایط چگونه از آسیب بیشتر پیشگیری کنید. انواع روش های ورزش درمانی وجود دارد. درمان منفعل بدن شما را آرام می کند و شامل ماساژ بافت های بدن، کمپرس گرم و سرد و آب درمانی می باشند. پس از اینکه بدن شما آرام گرفت می توانید درمان فعال مثل تقویت بدن و پیشگیری از درد بیشتر را انجام دهید.

مراقیبت های کایروپراکتیتک

هدف پزشک متخصص در این مرحله کاهش درد و دیگر علایم دیسک کمر می باشد. در اولین مراجعه پزشک تاریخچه پزشکی را بررسی کرده و بررسی های فیزیکی را انجام می دهد و در نهایت آزمون های  ارتوپدی و عصبی را انجام می دهد.

درمان دیسک کمر

عمل جراحی برای دیسک کمر

پس از یک دوره درمان محافظه کارانه اگر بهبودی حاصل نشد به عمل جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. یک دیسکتومی بخشی یا کل مهره های دیسک را برمی دارد. میکرودیسکتومی استفاده از یک میکروسکوپ برای بزرگنمایی ناحیه مورد جراحی در طول برداشت دیسک می باشد. با توجه به اندازه و موقعیت دیسک مورد نظر و عواملی مثل تنگی کانال و آرتروز ستون فقرات روش های مختلفی برای جراحی دیسک کمر مورد استفاده قرار می گیرد. برش های میکروسکوپی و آندوسکوپی در اکثر موارد کافی است.

دکتر شما می داند کدام روش درمان برای شما مناسب خواهد بود. و برنامه درمانی خاصی برای درمان دیسک کمر شما طرح می کند. در طرح برنامه درمانی باید همواره سلامت کامل بدن، شرایطی که دارید، سطح فعالیت های فیزیکی اخیر، سبک زندگی و علایم شما را در نظر بگیرد. بخاطر داشته باشید که ممکن است برای تسکین درد ناچار به استفاده از چند روش مختلف باشید که این امر کاملا عادی است. برنامه درمان دیسک کمر شما تنها یک هدف دارد: کاهش درد و برگشتن کمر به وضعیت زندگی سالم.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود