مهمترین علایم ناراحتی قلبی را بشناسید

0 3,798

علائم ناراحتی قلبی گاهی بعضی افراد را در گیر می کند و عده ای با مشاهده این علائم گمان می کنند که به این بیماری دچار شده اند, در حالی که گاهی این علائم، نشانه بیماری های دیگری است.  معمولا این بیماری با تشخیص پزشک و با آزمایشات متعدد انجام می شود. در ادامه این مطلب به نشانه های اولیه ناراحتی قلبی می پردازیم.بیماری قلبی

علائم ناراحتی قلبی

یکی از اولین علائم ناراحتی قلبی, درد در ناحیه قفسه سینه است. البته در مواردی ممکن است این درد علل دیگری داشته باشد. دردی که به علت ناراحتی قلبی باشد معمولا به صورت فشار بر روی قفسه سینه حس می شود و تا ناحیه پشت جناغ نیز درد حس می شود, همچنین گاهی این درد دست چپ, گردن و حتی قسمتهایی از شکم را نیز در بر می گیرد. معمولا این درد با قرص های نیتروگلیسیرین در همان دقایق اول تسکین می یابد.

در مواردی ممکن است درد قفسه سینه زیاد شود, اگر این درد با علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ و تعریق سرد همراه باشد, ممکن است فرد دچار حمله شدید قلب بشود. بنابراین بهتر است که سریعا فرد را به اورژانس منتقل کرد.

نارسایی قلب

خستگی

از دیگر علائم ناراحتی قلبی می توان به خستگی زود رس اشاره کرد. مشکلاتی که ممکن است در دریچه قلب بوجود آید و یا نارسایی ها باعث احساس خستگی در فرد می شود. برای تشخیص بهتر این موضوع پزشک از اکوکاردیوگرافی, نوار قلب, عکس قفسه سینه و آزمایش خون استفاده می کند.

تنگی نفس ممکن است علاوه بر نشانه های بیماری ریوی نشانه ناراحتی قلبی نیز باشد. اگر تنگی نفس با علائم دیگری مانند تورم پا همراه باشد احتمال ناراحتی قلبی افزایش می یابد.

ناراحتی قلبی

از علل دیگر ناراحتی قلبی سرگیجه است. منشا سرگیجه بیماری اعصاب است ولی اگر این سرگیجه با تاری دید, تعریق سرد و عدم تعادل همراه باشد نشانه بروز ناراحتی قلبی است.

ضربان نامنظم

ضربان نامنظم قلب از دیگر نشانه های مشکل قلبی است. این طپش نامنظم ممکن است گاهی به دلیل استرس و اضطراب باشد و گاهی نیز به دلیل فعالیتهای بالای بدنی ضربان قلب بالا می رود. اما اگر در حالتهای عادی و زمانهای دیگر هم بود احتمال نشانه آریتمی قلبی است. ضربان نامنظم قلب توسط الکتروگرام قلبی قابل تشخیص است.

تعریق

یکی دیگر از علائم ناراحتی قلبی, تعریق زیاد است. عرق سردی که ممکن است بر روی بدن فردی بنشیند ناشی از نارسایی قلب و آریتمی است. تعریق معمولا همراه با سایر علائم بروز می کند. اگر این تعریق همراه با ضربان نامنظم قلب, سرگیجه و ضعف باشد احتمال بروز ناراحتی های قلبی زیاد است.

درد در ناحیه فک

سبک زندگی

عوامل دیگری نیز ممکن است در بروز ناراحتی های قلبی تاثیر گذار باشند از آنها می توان بالا رفتن سن را نام برد. در افرادی که بالای ۶۵ سال دارند احتمال بروز حمله های قلبی زیاد است. گفتنی است زنان بیش از مردان در معرض این بیماری هستند. وراثت نیز در بروز این بیماری نقش دارد. به عنوان مثال پدر یا مادری که مبتلا به ناراحتی قلبی هستند احتمال بروز این بیماری در آنان بیشتر است.

افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر این بیماری هستند. همچنین ممکن است ناراحتی قلبی در ادامه مشکلاتی مانند فشار خون, چربی خون و چاقی بروز کند. لذا توصیه می شود تمام افراد به سلامتی خود توجه داشته و با رژیم غذایی مناسب از بیماری قلبی جلوگیری کنند.

علائم ناراحتی قلبیدر صورت مشاهده هر کدام از این علائم به صورت طولانی و غیر طبیعی حتما به متخصص قلب مراجعه کرده تا با انجام آزمایش های دقیق نوع بیماری و درمان آن تشخیص داده شود. گفتنی است با تغییر سبک زندگی از جمله عادات غذایی, ترک سیگار و دوری از محیط استرس زا می توانید سلامت قلبتان را حفظ کنید.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود