نکاتی در خصوص عمل زیبایی لیپوماتیک و عوارض آن

0 3,810

در روش لیپولیز بافت چربی حرارت دیده و ذوب می شود سپس توسط جراح از بدن خارج می شود. این چربی ها قابل استفاده برای سایر قسمت ها مثل پر کردن خط اخم و… نمی باشند اما در لیپوماتیک اینگونه نیست. لیپوماتیک نسبت به سایر روش های لاغری موضعی ایمن تر می باشد اما عوارضی هم دارد. در ادامه مطلب به عوارض لیپوماتیک می پردازیم.

عمل زیبایی لیپوماتیک

رژیم غذایی سالم و مناسب، تحرک و فعالیت برای داشتن تناسب اندام بسیار مهم هستند. اما افرادی هستند که می خواهند با استفاده از راه های میان بر وزن خود را کاهش داده و لاغر شوند. لیپوماتیک، روش جراحی زیبایی برای برداشتن چربی های بدن است که به تازگی از آن استفاده می شود و سرو صدای زیادی هم به پا کرده است.

این روش پیکر تراشی، با امواج اینفراسونیک (ایجاد ویبریشن می کنند) سلول های چربی را از یکدیگر جدا کرده و به حالت مایع در می آورد سپس جراح با کمک لوله هایی آن ها را از بدن شخص خارج می کند. در این روش میزان خونریزی نسبت به سایر روش ها مثل لیپولیز کمتر می باشد. از آن جا که در این روش از حرارت استفاده نمی شود خطر سوختگی هم وجود ندارد. چربی هایی که با استفاده از روش لیپوماتیک خارج می شوند برای بدن و صورت قابل استفاده و تزریق می باشند.

نحوه عمل لیپوماتیک و عارضه های آن

روش لیپوماتیک برای افرادی که اضافه وزن بین ۱۵ تا ۵۰ کیلو دارند مناسب می باشد. افرادی که بسیار چاق هستند می بایست علاوه بر ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی مناسب از روش های دیگری مثل گذاشتن حلقه دور معده و یا بالون در معده، کوچک کردن حجم معده و کوتاه کردن روده استفاده نمایند.

استفاده از روش لیپوماتیک برای افرادی که اضافه وزن کمی دارند نیز توصیه نمی شود. کاهش وزن ۱۰ کیلوگرم و یا بیشتر برای یک جلسه لیپوماتیک، به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد. لیپوماتیک برای چاقی های موضعی موجود در قسمت های ظریف بدن مثل غبغب، اطراف زانو و… نیز مناسب نمی باشد. بنابراین لیپوماتیک روشی برای کاهش وزن نمی باشد بلکه برای درمان سلولیت و کاهش سایز قسمت هایی از بدن که با ورزش کردن کم نمی شوند و یا برای کاهش سایز به زمان طولانی تری نیاز دارند، مناسب است.

عوارض و خطرات لیپوماتیک

به طور کلی اگر از نظر یک پزشک متخصص و متبحر برای عمل زیبایی لیپوماتیک مشکلی نداشته باشید و پزشک هم کارش را خیلی خوب انجام دهد، تقریبا هیچ عارضه ای برای شما ایجاد نخواهد شد. اما اگر پزشک تجربه کافی نداشته باشد عوارضی مانند غیر قرینه بودن اندام ها مثل ران ها، جمع شدن مایعات در زیر پوست،گودرفتگی، بروز عفونت و… ایجاد می شوند. از طرف دیگر کبود شدن، داشتن درد و خروج خونابه از قسمت های سوراخ شده نیز برای عمل لیپوماتیک طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

افرادی که بیماری خاصی و یا علائم ناراحتی قلبی، فشار خون بالا و… دارند، بایستی قبل از انجام این عمل زیبایی با پزشک خود مشورت کنند تا دچار عوارض لیپوماتیک نشوند زیرا ممکن است برای آن ها بسیار خطرناک باشد. بهتر است تا زمانی که نیاز جدی به عمل لیپوماتیک پیدا نکرده اید آن را انجام ندهید. در صورت نیاز نیز به پزشک جراح مبحر و با تجربه مراجعه کرده و در صورت صلاح دید پزشک، عمل زیبایی لیپوماتیک را انجام دهید. در ادامه به معایب و عوارض جراحی لیپوماتیک می پردازیم.

عوارض لیپوماتیک

 • برای برداشتن حجم زیادی از چربی ها به چند جلسه عمل نیاز می باشد و در ۱ جلسه چنین امری غیر ممکن می باشد از طرفی خطرات زیادی هم برای بیمار به همراه خواهد داشت.
 • مدت زمان این عمل زیبایی طولانی است. جراح به طور دستی و با هدایت کانولا اقدام به برداشتن توده های چربی می کند. این امر ممکن است به ناصاف شدن و عدم یکنواختی محل جراحی شود.
 • اگر جراح با تجربه نباشد، ضربات ویبریشن که شدید هم می باشند، به جراح و بیمار آسیب رسانده که این امر نیز از عوارض لیپوماتیک می باشد.

معایب و عوارض لیپوماتیک

 • همچون سایر عمل های زیبایی، در لیپوماتیک هم خطر آمبولی شدن وجود دارد. در آمبولی ماده ای (گاز، مایع و یا جامد) در رگ جا به جا شده و می تواند رگ را مسدود کرده و باعث بروز نارسائی در عضوی از بدن شود.
 • لیپوماتیک برای برداشتن چربی ها در مناطق بزرگ بدن مثل شکم قابل استفاده بوده و برای قسمت های کوچک مثل غبغب مناسب نمی باشد.
 • بروز خونریزی شدید از دیگر عوارض لیپوماتیک می باشد زیرا در هر صورت به عروق، عضلات و اعصاب آسیب وارد می شود. از اپی نفرین برای پیشگیری از خونربزی استفاده می شود. این دارو منجر به افزایش فشار خون، ضربان قلب، منبسط شدن عروق و راه های هوایی می شود و این موارد ممکن است برای بعضی بیماران بسیار خطرساز شود.
 • به دلیل ضربات شدید لیپوماتیک، کوفتگی و کبودی در بدن بیمار ایجاد می گردند و حداقل تا ۲ هفته زمان لازم است تا برطرف شوند از طرفی در لیپوماتیک نیز امکان پاره شدن احشا وجود دارد.
 • به جا ماندن زخم های بد به دلیل ورود لوله های باریک به بدن برای انجام این عمل زیبایی یکی از عوارض لیپوماتیک می باشد که فقط با جراحی پلاستیک قابل رفع می باشند.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

 • از عوارض لیپوماتیک می توان به این مورد اشاره کرد که در آن مکانیسمی برای تحریک و در نتیجه کلاژن سازی وجود ندارد و پوست در این عمل زیبایی همچون سایر عمل های زیبایی افتاده می شود که فقط با جراحی پلاستیک قابل رفع می باشد. تبلیغاتی که در این رابطه صورت می گیرند تا با نشان دادن حرکات ۳ بعدی لیپوماتیک به افراد القا کنند که کلاژن سازی در این عمل تحریک می شود از نظر علمی قابل تایید نمی باشند.
 • درد بعد از عمل وجود دارد و حتی ممکن است میزان درد شدید باشد که این مورد نیز از عوارض لیپوماتیک می باشد. دوران نقاهت در لیپوماتیک حداقل۷ روز می باشد و بایستی بیمار کارهای سنگین انجام نداده و استراحت کند.
 • لیپوماتیک مانند سایر عمل های زیبایی قابل برگشت می یاشد و شخص بایستی سبک زندگی خود را اصلاح کند.

عارضه های عمل زیبایی بدن لیپوماتیک

 • نامنظم شدن دوران قاعدگی بعد از این عمل، از سایر عوارض لیپوماتیک می باشد زیرا احتمال رسیدن آسیب به تخمدان ها وجود دارد.
 • بعد از عمل لیپوماتیک، به دلیل شل شدن پوست و عدم کلاژن سازی آن بایستی تا ۶ ماه حتی شب ها به هنگام خواب از گن های مخصوصی استفاده کرد.
 • اتاق عمل بایستی به کیسه های خون متناسب با گروه خونی بیمار و وسایل احیا مجهز باشد زیرا امکان پایین آمدن فشار خون و یا مشکلات دیگر برای بیمار وجود دارد.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود