صدای زانو را جدی بگیرید

0 3,772

وجود انواع صداها در زانو مانند تق تق کردن آن و … می تواند عوامل و علل مختلفی داشته باشد. در اصطلاح پزشکی به این عامل کریپتوس گفته می شود. فارغ از نوع صدایی که در زانو شنیده می شود. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد یا برای اطرافیان شما رخ داده باشد که با برخاستن یا نشستن صدایی در مفاصل زانوها به وجود می آید که می تواند علل مختلفی داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل صدا دادن زانو بپردازیم. و این که آیا این صداها نشان دهنده وجود بیماری در فرد مبتلا می باشد؟

صدا دادن زانو و علل مختلف آن

ما وجود صدا در زانوها را به سه دسته کلی زیر تقسیم کرده ایم که در ادامه به طور مختصر راجع به هر یک گفته خواهد شد.

دسته اول: صدا دادن زانو بدون درد

تغییراتی که در مفاصل ایجاد می گردد باعث بوجود آمدن انواع حباب های گازی در مفصل زانو می شوند. هنگامی که این حباب های گازی شکل به سرعت به یکدیگر برخورد می کنند و به هم می پیوندند باعث ایجاد سر و صدا در مفاصل زانو می شوند. یکی دیگر از عوامل ایجاد سر و صدای زانو که در این دسته قرار می گیرند رباط ها و تاندونها می باشند.

در اطراف مفاصل بدن بافت های نرمی به نام رباط و تاندون قرار می گیرند. هنگامی که شما کشیدگی در مفاصل خود ایجاد می کنید این رباط ها یا تاندونها ممکن است بر روی استخوان یا برآمدگی خاصی قرار بگیرند که باعث کشیده شدن آنها شود. پس هنگامی که شما مفصل خود را به حالت قبلی باز می گردانید این رابط ها و تاندونها نیز به حالت اولیه باز می گردند که همین عامل ایجاد صدا مثلا در زانوها را می کند. توجه داشته باشید که این مورد برای شما خطری ایجاد نمی کند.

دسته دوم: سر و صدای زانو به همراه وجود آسیب دیدگی

صدا دادن زانو

در بعضی مواقع به هماره وجود صدا دادن زانو ممکن است در زانو آسیب دیدگی نیز وجود داشته باشد. این آسیب دیدگی معمولا به رباط ها مربوط می شود. دو رباطی که در زانو وجود داشته و ممکن است ایجاد صدا و صدمه در زانو را بکنند عبارتند از: رباط متقاطع قدامی و رباط مدیال جانبی.

دسته سوم: ایجاد سر و صدا در زانو به همراه و جود درد های پی در پی

علل مختلف صدای زانو

این حالت که ممکن است به صورت تدریجی برای شما اتفاق بیفتد زائده یکی از شرایط زیر می باشد.

پارگی منیسک یا غضروف

اگر منیسک دچار پارگی شود ممکن است برخی از خورده های آن در مفاصل زانو بمانند و هنگام حرکت زانو صدا تولید کنند. توجه داشته باشید که در این حالت با درمان منیسک این مشکل رفع می شود.

آرتروز

درد های زانو چه علتی می توانند داشته باشند؟

در صورتی که سن بالا برود ممکن است سطح مفاصل حجم خود را از دست بدهند و اصطکاک بین استخوانها بیشتر شود که عامل آرتروز زانو گفته می شود. که در نتیجه آن ممکن است صدا دادن زانو را شامل شود. این حالت بیشتر برای افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد که معمولا به صورت دائم می باشند و عود کننده نیستند.

نرم بودن غضروف های کشک زانو

در این حالت اصطکاک به وجود آمده بین پشت استخوان کشکک زانو و استخوان ران می تواند باعث بروز سر و صدا در زانو شود.

بیماری زانوی دوندگان

صدا دادن زانو

یک نوع از اختلالی که به نحوه حرکت کشک زانو مربوط می شود بیماری زانوی دوندگان است. این بیماری که باعث ایجاد درد در اطراف کشکک زانو می شود که به آن قدامی زانو نیز می گویند. این که در هنگام حرکت استخوان کشکک زانو در برابر استخوان ران ساییده می شود حس دردی را به بیمار منتقل می کند. این حالت معمولا با انجام فعالیت های طولانی مدت مانند دویدن طولانی و یا قرار گرفتن برای مدت زیاد در دفتر کار بدتر شده و باعث بروز درد های شدیدی برای بیمار می شود. و در پایان شما می توانید با بهترین روش های درمان زانو درد نیز آشنا شوید.

 

منبع:آرگــــامـــگ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود