راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

0 3,812

خس خس سینه چیست؟ خس خس سینه صدای بلند با حالت سوت است و در هنگام نفس کشیدن به وجود می‌آید. خس خس معمولا در تنفس بازدم ایجاد می شود اما گاهی اوقات می تواند به تنفس دم نیز مرتبط باشد. علت خس خس سینه خس خس در اثر تنگ شدن راه‌های هوایی است

خس خس سینه یکی از مشکلات تنفسی می باشد که در اثر دم و بازدم صدایی مانند صدای سوت زدن از فرد به گوش می رسد که با استفاده از روش های خانگی به منظور درمان خس خس سینــه می توانید این مشکل را بر طرف کنید.

خس خس سینه ناشی از تنگ شدن راه های هوایی می باشد که بنا به دلایل مختلفی این اختلال تنفسی در فرد ایجاد می شود همچنین با آمدن فصل سرما افراد زیادی به سرما خوردگی گرفتار می شوند که با سرفه های خشک همراه است، در ادامه مطلب شما را با درمان خس خس سینــه آشنا خواهیم کرد.

1569837806 385 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

آشنایی با روش های درمان خس خس سینه

هدف از برطرف کردن خس خس سینــه این است که راه های هوایی فرد مبتلا به خس خس سینه را باز کرد  که در ادامه با درمان خس خس سینـــه آشنا می شوید، اما در صورتی که فرد به آسم یا بیماری های دیگر مبتلا باشد باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

1569837806 526 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

نوشیدن مایعات گرم

یکی از روش های رفع خس خس سینه نوشیدن مایعات گرم می باشد، اگر خس خس سینـــه به دلیل وجود خلط در کانال هوایی باشد نوشیدن چای گیاهی و آب گرم به کاهش خلط کمک می کنند.

استنشاق بخار گشنیز

یکی دیگر از روش های رفع خس خس سینـــه این است که یک تا دو قاشق تخم گشنیز را بکوبید سپس به آب در حال جوش اضافه نمایید و بخار آن را استنشاق کنید.

1569837806 145 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

استشمام هوای مرطوب

تنفس هوای بخار یا مرطوب به کاهش خلط در کانال هوایی کمک می کند در نتیجه باعث می شود که فرد به راحتی نفس بکشد بنابراین می توانید در خانه از دستگاه بخور استفاده کنید و یا در یک حمام پر از بخار دوش آب گرم بگیرید.

1569837806 932 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

مصرف میوه و سبزیجات

تغذیه نقش مهمی در درمان خس خس سینـــه دارد بنابراین از مصرف میوه و سبزیجات غافل نشوید تحقیقات نشان داده است که ویتامین C از سیستم تنفسی محافظت می کند، مواد غذایی حاوی ویتامین C شامل :کلم بروکلی، اسفناج، گوجه، فلفل رنگی، پرتقال می باشند که به منظور تقویت سیستم تنفسی باید از مواد غذایی که حاوی ویتامین E و  D  می باشند استفاده کنید که شامل : فراورده های لبنی، گوشت قرمز، ماهی چرب، زرده تخم مرغ، تخم آفتاب گردان، اسفناج، بادام ها و کره بادام زمینی است.

ترک سیگار

یکی دلایل خس خس سینه سیگار کشیدن می باشد علاوه بر این سیگار سبب بیماری های دیگری نیز می شود همچنین افرادی که در اطراف فرد سیگاری می باشند به خصوص کودکان با خس خس سینه همراه می شوند بنابراین یکی از روش های درمان خس خس سینــــه ترک سیگار می باشد.

1569837806 151 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

ورزش نکردن در هوای سرد و خشک

در بعضی از افراد ورزش کردن در هوای سرد و خشک سبب تنگ شدن راه های هوایی می شود که با زیاد شدن تعداد تنفس فرد با خس خس سینـــه مواجهه می شود که در واقع به این وضعیت آسم ناشی از ورزش گفته می شود و به این معنا نمی باشد که  تنها در افرادی که به آسم مبتلا هستند اتفاق می افتد، بنابراین اگر با ورزش در هوای سرد دچار خس خس سینــه می شوید در فصل سرما در فضای بسته ورزش کنید.

1569837806 422 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

داروهای برونکودیلاتور

مصرف این دارو سبب باز شدن راه های هوایی و عملکرد ریه ها می شود و به درمان خس خس سینـــه ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه و آسم کمک می کند اما به یاد داشته باشید که این دارو باید با تجویز پزشک مصرف شود.

فیلتر هوا

یکی دیگر از روش های درمان خس خس سینه استفاده از فیلتر هوا می باشد زیرا، آلودگی ها یا آلاینده ها سبب بدتر شدن خس خس سینـــه می شود بنابراین نصب یک فیلتر هوا به رفع خس خس سینه کمک می کند.

علل خس خس سینه در کودکان

کودکان و نوزادان تنها از راه بینی نفس می کشند زمانی که بینی شان پر می شود یا می گیرد و یا در وضعیت نادرست قرار می گیرند ممکن است با خس خس سینـــه همراه شوند بنابراین تا زمانی که کودکان با سرعت عادی نفس می کشند و قفسه سینه شان فرو نمی رود این وضعیت نگران کنننده نمی باشد اما در صورت فرو رفتن فقسه سینه نوزادان در زمان خس خس کردن حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید.

1569837806 50 درمان خس خس سینه با راهکارهای علمی و خانگی - راهکارهای علمی و خانگی درمان خس خس سینه چیست؟

علت خس خس سینه در بزرگسالان

راه های هوایی گلو بنا به دلایل مختلفی بسته می شود در نتیجه فرد دچار خس خس سینــه می شود که به طور کلی علت خس خس سینـــه عبارتند از :

 • سرما خوردگی و آنفولانزا
 • انسداد فیزیکی
 • آسم
 • آلرژی های فصلی و غذایی
 • بیماری های مزمن انسدادی ریه مانند برونشیت مزمن و آمفیزم
 • بیماری قلبی
 • وحشت زده شدن
 • پنومونی

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خس خس سینه به تنهایی خطرناک نمی باشد اگر خس خس سینــه با علائم زیر همراه شود حتما باید به مراقبت های پزشکی اورژانسی مراجعه نمایید :

 • درد سینه
 • تندی نفس
 • کبودی پوست
 • مشکلات تنفسی
 • سرگیجه
 • سردرد
-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود