پیشگیری از ویروس کرونا، راه ضدعفونی اصولی

0 3,760

رعایت بهداشت و تمیز کردن لوازم بسیار مهم است، اما نباید همه آن ها را با روشی یکسان تمیز کرد.

شیوع بیماری کووید 19 باعث شده است که ما مدام در حال شستشو و ضد عفونی کردن باشیم و همه چیز را تمیز کنیم. اگر تفاوت بین شوینده و ضد عفونی کننده ها را نمی دانید، باید به شما بگویم که شوینده ها جرم های کم تری را از روی سطح برمی دارند و سطح پاک کنندگی آن ها پایین تر است.
البته می توانید پاک کردن و تمیز کردن را هم با ضد عفونی کننده و هم با شوینده ها انجام دهید تا خطر پخش عفونت کاهش پیدا کند. اما در ضد عفونی کننده از مواد شیمیایی استفاده می شود تا جرم های روی سطح را از بین ببرد.
ضدعفونی اشتباه
این پروسه لزوما سطوح کثیف را تمیز نمی کند و جرم ها را از بین نمی برد اما جرم های روی سطح را بعد از تمیز کردن می کشد و خطر پخش عفونت را به شدت می کاهد.
بسیار مهم است بدانیم که رعایت بهداشت و تمیز کردن لوازم بسیار مهم هستند اما نباید همه آن ها را با یک روش یکسان تمیز کرد و به همه ضد عفونی کننده زد. زیرا احتمال این که به بعضی از آن ها آسیب وارد شود، وجود دارد. در این قسمت لوازمی را که نیاز به مراقبت خاص دارند به شما معرفی خواهیم کرد.
7  چیزی که اشتباه ضدعفونی می کنید
در این روزها هنگام ضدعفونی سطوح و وسایل مختلف مراقب برخی از آن ها باشید تا آسیبی به آن ها نرسانید و هر کدام را با روش خاص خود ضدعفونی کنید.
1. تلفن همراه
تلفن همراه یکی از کثیف ترین و آلوده ترین چیزهایی است که در طول روز با آن سر و کارداریم، زیرا در طول روز همیشه همراه ماست. به همین دلیل تمایل داریم که مدام آن را ضد عفونی کنیم. اما بهتر است به راه و روش ضد عفونی کردن آن توجه کنیم تا رطوبت زیاد به آن آسیب وارد نکند.
به جای این که از پد های ضد عفونی کننده استفاده کنید، بهتر است از الکل های ایزوپروپیل 70 درصد به یک پد بزنید و بعد آن را به صفحه گوشی اعمال نمایید. سپس 2 الی 5 دقیقه صبر کنید که گوشی کامل خشک شود و یک بار دیگر پد را روی گوشی بکشید. برای هر قسمت گوشی، این پد را بکشید و بعد 2 الی 5 دقیقه صبر کرده و دوباره به سراغ قسمت دیگر بروید.
2. سطوح چوبی
تمیز کردن سطوح چوبی همیشه کار جذابی است. اما دستمال های ضد عفونی کننده برای چوب خطرناک هستند. زیرا چوب مواد ضد عفونی کننده را به خود جذب کرده و به صورت لکه روی خود ظاهر می کند. همچنین مواد شیمیایی سخت و خشن و الکل باعث آسیب دیدگی مبلمان چوبی و سطوح می گردند.
پس برای از بین بردن جرم های سطوح چوبی چه اقدامی می توان انجام داد؟
بهترین راه استفاده از چند قطره مایع ظرفشویی یا کمی آب است که می توایند آن را با دستمال به قسمت چوبی سطوح و لوازم بزنید. اگر بعد از این روش هیچ گونه آسیب دیدگی مشاهده نکردید، برای کل قسمت های چوبی این کار را انجام دهید.
اشتباه رایج این جاست که افراد کل سطوح را به مواد ضد عفونی کننده آغشته می کنند. به جای آن بهتر است از یک عدد براش استفاده کنید. اگر پاک کنندگی عمیق تری می خواهید، می توانید از مواد پاک کننده معدنی استفاده نمایید. البته باز هم باید کمی روی چوب تست شوند. اگر هیچ گونه اثری از رنگ و رو رفتگی را در چوب مشاهده نکردید، این روش را ادامه دهید.
3. کیف پول های چرمی
کیف پول های چرم شبیه به موبایل هستند و بیش از بقیه لوازم در معرض باکتری و دیگر جرم ها قرار می گیرند. بنابراین تمیز کردن مداوم آن ها بسیار مهم است. اما آگاه باشید که غلظت بالای الکل ممکن است باعث از بین رفتن رنگ اصلی چرم شود و به این کیف آسیب وارد کند.
البته تمیز کردن با الکل مشکلی ایجاد نمی کند اما بهتر است که از ترکیب الکل 70 درصد با آب مقطر استفاده کنید و به آرامی آن را روی سطوح چرمی بزنید. بعد از این کارتان، هرگونه مایع اضافی را با یک دستمال نخی یا پشمی خشک کنید.
در نهایت اجازه دهید که کیف پول در معرض هوای آزاد قرار بگیرد و خشک شود. هرگز کیف پول چرم را برای خشک شدن مقابل نور خورشید قرار ندهید.
4. زیورالات
زیورالات ظریف، لوازم فلزی و سنگ های موجود در آن ها نمی توانند مواد شیمیایی مثل آمونیاک، سفید کننده و مواد شیمیایی خشن را تحمل کنند. از یک آب و صابون گرم استفاده کنید و آن را به زیورالات بزنید. سپس یک دستمال خشک و نرم را روی آن بکشید.
5. دستگیره در
قرار نیست که بگوییم دستگیره های در را تمیز نکنید، زیرا این دستگیره ها جزء چیزهایی است که بیشترین تماس دست با آن ها برقرار می شود. اگرچه که باید به روش تمیز کردن آن ها دقت کنید. محصولات پاک کننده ای که حاوی مواد شیمیایی سخت و خشن هستند، مانند سفید کننده ها یا کلریدها می توانند به فلزات سخت مثل استیل ضد زنگ، برنج و مس آسیب وارد کنند.
برای تمیز کردن این لوازم باید به جنس فلز دقت کنید. برای برنج های جامد، بهترین راه استفاده از آب و صابون یا پاک کننده های حاوی مواد معدنی است.
6. اسباب بازی کودکان
زمانی که سطوح را با دستمال های ضد باکتریایی تمیز می کنید، چیزی که نمی بینید باقی ماندن مواد شیمیایی روی این لوازم است. اگر این اسباب بازی ها مدام در دسترس کودکتان است، بهتر است که از ضد عفونی کننده ها استفاده نکنید، زیرا احتمال دارد که کودکتان آن را داخل دهانش بگذارد.
یک روش ضد سمی که می توانید استفاده کنید، استفاده از آب و سرکه است. نصف فنجان سرکه با یک گالون آب برای تمیز کردن اسباب بازی ها مناسب است. اگر اسباب بازی ها ضد آب هستند، باید حداقل 15 دقیقه آن ها را داخل این محلول قرار دهید تا باکتری های آن ها از بین برود. برای این که اسباب بازی ها بوی سرکه نگیرند، آن ها را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شوند.
7. سنگ های گرانیتی
احتمالا آشپزخانه شما اوپن گرانیتی دارد و بیشتر از بقیه جاها آن را تمیز می کنید، زیرا لوازمی که از بیرون می خرید، را روی آن می گذارید اما اگر اوپن شما گرانیتی یا مرمر است، باید بیشتر مراقب باشید. دستمال های آنتی باکتریال می توانند آلودگی ها را از روی آن ها بردارند اما روی آن ها خش ایجاد می کنند و زبرشان خواهند کرد.
از محصولات سفید کننده نیز نباید برای این اوپن ها استفاده کنید. به جای آن از آب گرم، صابون و جوش شیرین استفاده نمایید. اثرگذاری این مواد نسبت به مواد شیمیایی خفیف تر است اما برای این سطوح شکننده امن تر می باشد.  منبع:نمناک
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود