رژیم لاغری همراه با مصرف چربی

0 3,900

 رژیم لاغری برای کاهش وزن و از بین بردن چربی شکم و پهلو، شامل لیستی از خوردنی ها و نخوردنی هایی است که گاهی به اشتباه تنظیم می شود. مثلا چربی که اکثر ما در اولین قدم لاغری سریع با خود می گوییم که حتما باید ان را از برنامه غذایی حذف کنیم در صورتی که این باوری اشتباه در یک رژیم لاغری برای رسیدن به تناسب اندام است.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، چربی باعث خشنودی می شود. وقتی غذایی می خوریم که روغن و دیگر منابع چربی دارد، غذا مدت بیشتری در معده ی ما باقی می ماند و در نتیجه مدت بیشتری احساس سیری می کنیم. وقتی چربی را از رژیم غذایی مان حذف کنیم، بعد از هر وعده ی غذایی به طور کامل احساس سیری نمی کنیم و زودتر گشنه می شویم. و در نتیجه برای جبران این کمبود، کالری بیشتری را به بدنمان وارد می کنیم.

بدن برای تأمین انرژی، ترمیم بافت ها و جابجایی ویتامین ها احتیاج به چربی دارد، حداقل میزان مورد نیاز دریافت روزانه چربی ۳۰ گرم برای زنان و ۴۰ گرم برای مردان است، بر این اساس نیازی به پیروی از رژیم های بدون چربی نیست.
شاید این جمله را شما هم شنیده باشید که:اگر شما رژیم گرفتید دیگر نیازی به ورزش کردن نیست. ریشه این جمله تغذیه ای در شمارش کالری به عنوان تنها نقطه اتکای برنامه غذایی است، زمانی که غذای کمتر اما مغذی تر می خورید برای تقویت متابولیسم تان به ورزش کردن نیاز دارید.
به خاطر بسپارید که هر چه ماهیچه تان بیشتر باشد سوزاندن انرژی و کاهش وزن آسان تر می شود.
رایج ترین خرافه تغذیه ای این است که خوردن قند سبب دیابت می شود در صورتی که دیابت دارید نیاز است تا دریافت قند و کربوهیدرات ها به کمک توصیه رژیمی کنترل شده و کمک کنید تا سطح قند خونتان به درستی تنظیم شود. در صورتی که دیابت ندارید قند باعث بیماریتان نمی شود. ریسک فاکتورهای اصلی دیابت نوع دو رژیم پر کالری، اضافه شدن وزن و سبک زندگی غیر فعال است. 

می خواهید چند کیلوگرم وزنتان را کاهش دهید، برای همین چربی را کنار گذاشته و به اصطلاح به غذاهای سالم روی می آورید. ولی این کار می تواند نتیجه عکس داشته باشد، و باعث شود وزنتان زیاد شود. بهترین رژیم غذای برای کاهش وزن – وهمچنین سلامتی – باید شامل مقدار کافی از همه مواد غذایی باشد، و به هیچ وجه نباید پروتئین، چربی یا کربوهیدرات ها را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید.

تاثیر چربی در رژیم لاغری

بر اساس تحقیقات دانشکده علوم بهداشت دانشگاه هاروارد، آمریکایی ها در چند دهه اخیر مقدار چربی کمتری نسبت به گذشته مصرف می کنند. در دهه ۶۰، حدود ۴۵٪ از کالری مورد استفاده روزانه مردم از چربی ها تأمین می شد، ولی امروزه فقط ۳۳٪ از کالری مورد نیاز روزانه از چربی ها تأمین می شود. اما در زمان هایی که چربی بیشتر مصرف می شده، فقط ۱۳٪ افراد بالغ چاق بودند، ولی در مقابل امروزه این عدد تقریباً سه برابر شده است. همچنین دیابت ۱۰ برابر آن زمان شایع شده است.

 بسیاری از مواد غذایی که با برچسب «بدون چربی» ارائه می شوند، برای آنکه کمبود چربی و مزه آن را جبران کنند، از قندها استفاده می کنند، و حتی در بعضی موارد میزان کالُری افزایش یابد. و ممکن است ما درگیر این ترفند تبلیغاتی شده و هر روز از این مواد غذایی بدون چربی با این باور که چاق کننده نیستند، استفاده کنیم.

چربی در برنامه غذایی لاغری

تاثیر چربی در برنامه غذایی و رژیم لاغری سریع شکم و پهلو

چربی های سالم

همه چربی ها یکجور تشکیل نشده اند. به طور مثال، چربی های ترانس، به چربی های زیر شکم چسبیده و یکی از عواکل دیابت، بیماری های قلبی و بعضی از سرطان ها هستند. چربی های ترانس به طور عمده در مارگارین ها، اسنک ها، غذاهای پخته شده و گوشت قرمز یافت می شوند. علاوه بر این، بخشی از روغن های گیاهی هیدراته را نیز می توان جزو چربی های ترانس دسته بندی کرد. برای آگاهی از این موضوع، می توانید برچسب محصولاتی که خریداری می کنید را مطالعه کنید. کلسترول و چربی های اشباع شده، در محصولات حیوانی مانند گوشت گاو و کره یافت می شوند و به شدت باعث افزایش میزان کلسترول خون می شوند.

چربی های «خوب»، چربی های اشباع نشده هستند که در گیاهان مانند آجیل، دانه های روغنی، آووکادو و روغن های گیاهی، وجود دارند. این چربی های می توانند میزان کلسترول خون را در حد متعادلی نگه داشته و از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کنند. اسیدهای چرب امگا-۳ نیز جزو چربی های غیر اسباع هستند که در ماهی و گردو وجود دارند و می توانند برای قلب مفید باشند.

خلاصه

چربی ها می توانند به برنامه و رژیم غذایی کاهش وزن شما کنند، تا زمانی که اعتدال را در مصرف آن ها رعایت کنید. هر گرم چربی حاوی ۹ کالری انرژی است درحالی که این مقدار در پروتئین و کربوهیدرات ها به ۴ کالری در هر گرم می رسد که بیش از نصف انرژی موجود در چربی است. از آنجایی کاهش وزن باعث سوزاندن و خروج کالُری از بدن می شود، مصرف زیاد غذاهای چرب می تواند رژیم غذایی شما را با مشکل مواجه کند.

درواقع روش هوشمندانه کاهش وزن، توجه به میزان کالری مصرفی و استفاده از غذاهای طبیعی است. بیشتر خانم ها برای کاهش وزن معمولاً روزا ۱۵۰۰ کالری می سوزانند، در حالی که این مقدار برای آقایان در حدود ۲۰۰۰ کالُری است – و قطعاً با سوزاندن این مقدار کالُری احساس گرسنگی نخواهید کرد. چربی مورد نیاز بدنتان از گیاهان به دست آورید و تا جایی که می توانید چربی های اشباع شده و ترانس را از برنامه غذایی تان حذف کنید. می توانید هر از گاهی مقداری بادام بخورید و یا مقداری روغن زیتون به غذایتان اضافه کنید.

 

منبع: نـمـنــاک

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود