این مواد غذایی هوش شما را کم می کند

0 3,797

نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد مصرف غذاهای پرچرب می توانند ضریب هوش را تنها در ۹ روز کاهش دهد.

شاید تصور این موضوع که تغذیه تاثیری جدی بر ضریب هوشی داشته باشد، برای بیشتر افراد دشوار باشد اما بررسی های انجام شده نشان می دهد عملکرد شناختی پس از مصرف یک رژیم غذایی پرچرب در مدت کمی بیش از یک هفته ، حدود ۲۰ درصد کاهش یافت.

طی این مطالعه، محققان به بررسی شرایط موش‌ ها پرداخته و به آن ها رژیم غذایی مشابه با غذاهای ناسالم انسانی دادند. بررسی ها نشان داد پس از ۹ روز، نه تنها عملکرد شناختی آنها تحت تأثیر قرار گرفت، بلکه عملکرد فیزیکی آنها نیز ۵۰ درصد کاهش یافت.

به گفته محققان، اثرات کوتاه مدت رژیم غذایی پرچرب شگفت ‌آور است. دکتر اندرو موری، نویسنده اول این مطالعه، درباره موضوع فوق گفت: مطالعه قبلی نشان داده است که رژیم غذایی پرچرب می تواند عملکرد شناختی را در انسان نیز کاهش دهد.

ما متوجه شدیم که موش ‌ها، زمانی که از غذای کم ‌چرب استاندارد خود به رژیم غذایی پرچرب روی آوردند، عملکرد بدنی خود را به طرز شگفت ‌آوری از دست دادند.در ادامه مشخص شد تنها پس از ۹ روز، آنها در مقایسه با موش های دریافت کننده تغذیه عادی، توانستند تنها ۵۰ درصد روی تردمیل بدوند.

دکتر اندرو موری در ادامه توضیحات خود افزود: در یک رژیم غذایی استاندارد، هفت و نیم درصد کالری از چربی حاصل می شود. این یک رژیم غذایی کم‌ چرب است ولی یک رژیم غذایی پرچرب، که در آن ۵۵ درصد کالری از چربی حاصل می‌شود، به نظر زیاد می‌رسد، اما در واقع از نظر استانداردهای انسانی فوق‌العاده بالا نیست.

نتایج نشان داد که پس از ۹ روز، موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه می‌کردند، ۲۰ درصد خطاهای بیشتری را هنگام یادگیری مسیریابی در راهروهای پر پیچ و خم مرتکب شدند. آنها همچنین ۵۰ درصد کمتر در حال دویدن بودند. محققان همچنین دریافتند که قلب این موش ها با افزایش تلاش پمپاژ خون در اطراف بدنشان بزرگ شده است.

پروفسور کایران کلارک، یکی از پژوهشگران ارشد این تیم مطالعاتی در رابطه با مساله فوق گفت: اینها نتایج شگفت انگیزی هستند. یافته های ما نشان می دهد که تغذیه با چربی بالا حتی در دوره های زمانی کوتاه می تواند به طور قابل توجهی بر بیان ژن، متابولیسم و عملکرد فیزیکی تأثیر بگذارد. به نظر می ‌رسد در کمتر از یک هفته، تغییر در رژیم غذایی باعث شده است که قلب موش‌ها کارایی بسیار کمتری داشته باشد.

ما مشتاقانه منتظر نتایج مطالعات مشابه در داوطلبان انسانی هستیم که باید در مورد اثرات کوتاه مدت غذاهای پرچرب بر قلب ما اطلاعات بیشتری به ما بدهد. ما از قبل می دانستیم که برای محافظت از سلامت قلب خود در دراز مدت، باید مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع شده را کاهش دهیم.

منبع:سیناپرس

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود