تناسب سنی چقدر در ازدواج مهم است؟

0 3,732

دختری ۲۷ ساله بوده و قصد ازدواج با مردی یازده سال بزرگتر از خود را دارم. خودم هیچ مشکلی از لحاظ مالی و ظاهری و شخصیتی ندارم و فکر میکنم ایشان هم مرد خوبی باشند، ولی خانواده ام بخاطر تفاوت سنی راضی به این وصلت نیستند.

در این خصوص توجه شما را به چند نکته جلب می کنیم:
۱- اساسی ترین شرط لازم برای موفقیت در یک ازدواج رعایت اصل همتایی و کفویت است. یکی از محورهای این اصل تناسب سنی است. بر این اساس و بر  پایه تحقیقات روانشناختی بهتر است میزان اختلاف سنی از ۲ تا ۶ سال باشد. ( لزوما همیشه فقدان این محور به تنهایی نمی تواند منجر به بروز  مشکل خاصی گردد اما اگر به عدم برخی دیگر از مولفه ها ضمیمه شود مشکل را چه بسا مضاعف کند).
۲- سوالی که در این رابطه باید پاسخش روشن گردد این است که چرا ایشان تا سن ۳۸ سالگی ازدواج خود را به تاخیر انداخته اند؟ آیا تجربه ازدواج دیگری داشته اند؟ اگر پاسخ مثبت است علت ناکامی در این تجربه چه بوده است؟ و اگر جواب منفی است علت تاخیر باید مشخص گردد. اصولا اگر دلیل قانع کننده ای وجود نداشته باشد باید احتمالاتی مانند بدبینی، وسواس و… را در مورد ایشان به تحلیل نشست.
۳- همراهی و موافقت خانواده ها با امر ازدواج، پشتوانه ای بی بدلیل است که فقدان آن می تواند بستر آسیب و اختلاف را به دنبال داشته باشد. لذا ضروری است در صورت اصرار شما بر این پیوند رضایت و همراهی خانواده را جلب نمایید ضمن اینکه لازم است جهت بالا بردن سطح اطمینان خود از ایشان یا هر خواستگار دیگری به اتفاق خواستگار به یک روانشناس مراجعه و با ارائه یک ازمون شخصیت بیشتر با ابعاد شخصیتی یکدیگر آشنا گردید.

منبع: مــرکـز ملــی پاسخگــــویی به ســؤالات دینـــی

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود