آسیب های فریاد زدن بر سر کودک

0 3,833

همانطور که می دانید کودک دارای شخصیتی آسیب پذیر است و با این وجود برخی از والدین در رفتار خود با کودکان بسیار بی دقت هستند به عنوان مثال یکی از این آسیب ها فریاد زدن بر سر کودک است که توسط برخی والدین نادیده گرفته می شود.

والدین در برخورد و رفتار خود با کودکشان باید دقت داشته باشند که از چه الفاظ و واژه هایی استفاده می کنند هر والدینی پیش از اینکه صاحب فرزند شود باید آگاهی و اطلاعات خود را در زمینه فرزندپروری درست افزایش دهد به این علت که نداشتن آگاهی در جامعه امروزی شما و فرزندتان را عقب تر از بقیه قرار می دهد. یکی از رفتارهای رایجی که در میان برخی والدین دیده می شود و می تواند دارای تاثیرات مخرب زیادی بر روی کودک باشد فریاد زدن بر سر کودک است که ممکن است در دراز مدت فرزند شما را به فردی پرخاشگر، ترسو، بی اعتماد به نفس و افسرده تبدیل کند در اینجا به این مطلب اشاره خواهیم کرد که تاثیرات فریاد زدن بر روی کودک چیست و چگونه می توان تاثیرات آن را به حداقل رساند.

فریاد زدن بر سر کودک دارای چه تاثیرات مخربی است؟

شاید این موضوع همچنان از چشم برخی افراد پوشیده باشد که کودک نیز دارای قوه عقل و فهم است و همان رفتاری را باید با او داشت که با یک فرد بزرگسال داریم به همین دلیل است که برخی والدین چون فکر می کنند کودک آن ها توانایی درک همانند یک انسان کامل را ندارد حق دارند بر روی فریاد بکشند این در صورتی است که با این کار روح کودک خود را جریحه دار می کنند و زمینه بسیاری از مشکلات روحی را در او ایجاد خواهند کرد.

دادن زدن بر روی کوکد بد است؟

در اینجا بهتر است ابتدا به سراغ والدینی برویم که این رفتار را انجام نمی دهند در واقع این والدین از شما والدین آگاه، بالغ و مسولیت پذیر هستند که با کودک خود به عنوان فردی با تشخص رفتار می کنند و سعی دارد تا در هر زمینه ای شخصیت درونی کودک خود را حفظ کنند و به آن اهمیت دهند. به طبع این والدین در مقایسه با والدینی که فریاد زدن بر سر کودک را راحت تر ین شیوه می دانند از فرزندانی موفق و سالم تر برخوردار هستند.

 اما والدین نیز با دیدن رفتاری زشت از سوی کودک است که دست به پرخاشگری می زنند و با فریاد زدن بر سر کودک این خشم را نشان می دهند به همین علت باید چگونگی ترک عادت زشت کودکان و توصیه های که والدین باید بدانند را برای آن ها ارائه داد و آن ها را بیشتر در این زمینه آگاه نمود.

عواقب فریاد کشیدن بر کودک

شیوه های تربیتی در جوامع مختلف دنیا نشان می دهد که هر خانواده ای از شیوه تربیتی خاص خود برای فرزندان برخوردار است برخی از والدین بدون قاعده و قانون با فرزند خود برخورد می کنند، برخی به شدت تحت قانون قرار می دهند و برخی دیگر نیز سعی می کنند با مدیریت و برنامه ریزی به حفظ قانون و استقلال اعضای خانواده توجه کنند. بی شک گزینه سوم نوع شیوه موفق تربیتی است که در بیشتر جوامع دنیا با نتایج مثبت خود همراه بوده است. در اینجا با اشاره به عوارض و تاثیرات منفی فریاد زدن بر سر کودک به والدین کمک می کنیم تا از شیوه تربیت مناسبی برای تربیت کودک خود استفاده کنند.

ترس:

زمانی که یک فرد بزرگسال بر روی کودک فریاد می کشد موجب ایجاد ترس و دلهره در کودک خواهد شد از سوی دیگر موجب می شود تا کودک دیگر همانند یک دوست به شما نگاه نکند و این می تواند میان شما فاصله عاطفی ایجاد کند. برای اینکه کودک شما با ترس مواجه نشود باید بیشتر با او هم صحبت شوید و بیش از هر چیز به شخصیت و دیدگاه های کودک خود احترام بگذارید.

تاثیرات فریاد زدن بر سر کودک

روابط بدون اعتماد:

فریاد زدن بر سر کودک موجب می شود تا در آینده او نتواند روابطی درست و سازنده برقرار کنند زیرا از میان نزدیک تریت اعضای خانواده با سرزنش مواجه شده است. برای پیشگیری از این اتفاق باید خطاها و اشتباهات کودک خود را بدون سرزنش و با ملایمت حل کنید. والدین برای ساختن ساختاری درست از ارتباطات کودک و تقویت عزت نفس با راهکارهای علمی باید تلاش بیشتری داشته باشند و عزت نفس  کودک خود را با تحسین و تشویق او بالاتر ببرند.

پرخاشگری:

پرخاشگری و دیگر فتارهای مخرب مانند دروغگویی، حسادت، افسردگی و … می تواند در اثر فریاد زدن بر سر کودک ایجاد شود. جالب است بدانید برخی از این کودکان در آینده افرادی کینه توز و انتقام گیر خواهند شد بنابراین زمانی که رفتاری اشتباه از کودک می بینید به جای داد زدن رفتار اشتباه مشابه آن و تاثیرات منفی آن را برای او بازگو کنید و اجازه دهید کودک به رفتار اشتباهش پی ببرد.

مشکلات جسمانی و عصبی:

اغلب این کودکان به دلیل اینکه در کودکی فشار عصبی و شوک عصبی را در اثر فریاد زدن تحمل می کنند در آینده دچار مشکلا میگرنی و سردردهای عصبی خواهند شد. قرار گرفتن این کودکان در معرض استرس موجب می شود تا سیستم دفاعی بدن و اعصاب آن ها دچار اختلال شود. والدین باید توجه کنند که فریاد زدن بر سر کودک می تواند این عارضه را داشته باشد بنابراین باید محیطی دور از استرس و امنیت روانی برای کودک خود فراهم کنند.

راهکارهای توقف فریاد زدن والدین و کنترل خشم:

  • در هنگام عصبانیت به خودتان مسلط شوید وصبر بیشتری به خرج دهید
  • با کودکتان درباره احساسات شخصی او و خودتان صحبت کنید
  • آرامش را مهم ترین قاعده خانه قرار دهید
  • کودک را متوجه عواقب اشتباه کنید

دادن زدن بر روی کودک چه عواقبی دارد

برخی از والدین ممکن است با وجود این راهکارها نتوانند کنترل شخصی داشته باشند و با فریاد زدن بر سر کودک دچار عذاب وجدان می شوند. در چنین مواقعی از کودک خود عذرخواهی کنید و او را متوجه این موضوع کنید که خستگی و انجام کار اشتباه از سوی او شما را بسیار ناراحت می کند. به والدین عزیز توصیه می شود تا با مطالعه مقاله ” روانشناسی کودک ۷ ساله  ” با نکات تربیتی بیشتری در این زمینه آشنا شوند.

همانطور که در بالا اشاره شد اطلاعات و آگاهی والدین در زمینه های تربیتی فرزندان بسیار موثر است و این داشن و آگاهی می تواند آینده ای بهتر را برای فرزندان به ارمغان داشته باشد. با توجه به اینکه در عصر حاضر تحقیقات متعددی بر روی کودکان صورت می گیرد و رفتارهای مخرب کودکی و بزرگسالی بسیار تجزیه و تحلیل می شوند می توان با مطالعه مقالات و کتاب های مفید و سازنده در این زمینه اطلاعات خود را افزایش داد. که در اینجا توصیه می شود تا با عنوان فرزندپروری این مقالات را مطالعه نمایید.

 

منبع:آرگـــامـــگ

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود