استرس خود را با این تمرینات مدیتیشن کم کنید

0 3,737

چگونه برای ریلکس کردن از تمرینات مدیتیشن استفاده کنیم؟ آیا استرس دارید؟ تنها با کمی تمرین می توانید هر زمان و هر کجا احساس آرامش داشته باشید. مدیتیشن و آرامش می توانند تاثیری مثبت روی سلامتتان داشته باشند. امروزه همه این را می دانند که در این جهان عوامل استرس زای زیادی وجود دارند.در این مقاله از بخش ورزش و سلامتی نصرینو  به تاثیر تمرینات مدیتیشن برای کاهش استرس و ریلکس شدن می پردازیم.

تمرینات مدیتیشن و تاثیر آن بر کاهش استرس

با توجه به انجمن روانشناسی آمریکا در طول ده سال اخیر میزان استرس آمریکایی ها افزایش یافته است. به علاوه باید بدانید که استرس شدید اصلا برای سلامتی خوب نیست و سبب بروز مشکلات سلامتی نظیر فشار خون بالا و بیماری قلبی می شود. مطالعات بسیاری انجام شد و همه به این نتیجه رسیدند که تمرینات مدیتیشن در رهایی از اضطراب و کاهش استرس سودمند است.

مدیتیشن متعالی -1

به علاوه تمرینات مدیتیشن در کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز موثر است. حتی با وجود شواهد محکم برای اثبات تاثیرات مدیتیشن روی سلامتی، برای خیلی از افراد شروع تمرینات مدیتیشن تا حدی سخت است. چند وقت یک بار نفس عمیق می کشید؟ شاید باورتان نشود اما تنفس عمیق ابزاری قدرتمند است که می تواند به داشتن آرامش و حال خوب کمک شایانی کند.

با توجه به تحقیقات و گفته های مختصصان مدیتیشن، تمام چیزی که برای مدیتیشن نیاز دارید مکانی برای نشستن است. خیلی از افراد که زندگی پر مشغله ای دارند گاهی روی کاناپه خانه شان، در اتاق خواب و در کنار همسرشان که در حال خر و پف است هم می توانند مدیتیشن موفقیت آمیزی داشته باشند. می توانید حتی در خودروی خود، در محل کار، در آشپزخانه، روی صندلی عقب ماشین هنگامی که در مسافرتید، روی نیمکت پارک، در اتوبوس و حتی صندلی هواپیما، مدیتیشن را انجام دهید.

شاید باورتان نشود اما در تمام این مکان ها می توانید با موفقیت تمرینات مدیتیشن را انجام دهید. لازم نیست که حتما دنبال مکانی کاملا آرام و مناسب برای مدیتیشن بگردید. چون این گونه دارید زمان های خالی که برای انجام مدیتیشن دارید را از بین می برید. این اشتباه است که مدیتیشن حتما باید در مکان مخصوص انجام شود. تنها با کمی تمرین می توانید در هر کجا و در هر زمانی مدیتیشن کنید. می توانید ساعت دو شب و هنگامی که پشت میز کار خود نشسته اید و خسته اید هم مدیتیشن کنید. خب چگونه می توان به این آرامش شیرین و حال خوب دست یافت؟

تمرینات مدیتیشن

نکاتی جالب برای شروع تمرینات مدیتیشن

۱- تمرین را آغاز کنید:

توانایی انجام تمرینات مدیتیشن در هر کجا و در هر زمانی، کار زیادی ندارد. می توانید هر روز صبح بعد از بیدار شدن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه را به تمرینات مدیتیشن اختصاص دهید. نسبتا صاف بنشینید اما لازم نیست که کمرتان کاملا صاف باشد. به علاوه لازم نیست شانه هایتان را به سمت عقب دهید. بر عکس، دست ها و پاهایتان باید در حالتی باشند که کاملا احساس راحتی کنید. اگر این گونه راحت ترید می توانید پاهایتان را چهار زانو قرار دادید. ما دنبال راحتی و آرامش هستیم و لازم نیست که بدنتان را تحت فشار قرار دهید. سپس یک تایمر قرار دهید و چشمانتان رو ببندید.

۲- جلوی افکارتان را نگیرید:

اگر فورا وارد حالت آرامش و ریلکس بودن نشده اید نگران نباشید. خیلی از دانشمندان گفته اند که افکار ناخواسته و حواس پرتی هم جزئی از حالت مدیتیشن هستند. نکته اساسی در مدیتیشن این است که بدانید که تمام افکار مهم هستند حتی آن افکاری که به نظر تصادفی می آیند. در تکنیک های آسان مدیتیشن باید این نکته را به یاد داشته باشید که فردی که در حال کنترل مدیتیشن است نمی تواند تمام افکار را کنترل کند.

تمرینات مدیتیشن

۳- هر زمانی که می توانید تمرین کنید:

هر چه منظم تر تمرین کنید، آرام تر خواهید بود و فکر آرام تری خواهید داشت. آیا هر کجا و هر زمان که می توانی تمرینات مدیتیشن می کنی؟ این را بدان که حتی ده دقیقه مدیتیشن بهتر از هیچ مدیتیشنی است. آگاهی و آرامش، چیزهایی هستند که مدیتیشن همراه خود به ارمغان می آورد. از کجا می توان گفت که کاری که شما الان در حال انجام آن هستید تمرینات مدیتیشن است؟ در این جا باید تعریفی دقیق از مدیتیشن ارائه دهیم. مدیتیشن یعنی همزمان که به همه چیز فکر می کنید، به هیچ چیزی فکر نکنید! باید تا جایی این کار را انجام دهید که به آرامش ذهن برسید. مدیتیشن در فاصله بین افکارتان اتفاق می افتد و همزمان با حس فراموشی است.

۴- تنفس منظم:

یکی از تمرینات محبوب در مدیتیشن تنفس منظم است. این حرکت دو دقیقه بیشتر زمان نمی گیرد و می توانید هر زمان و هر کجا آن را انجام دهید. از این حرکت می توانید در بین ملاقات ها یا در حال رفتن به سر کار استفاده کنید. این حرکت به برقراری توازن بین نیمکره راست و چپ مغز کمک می کند و تاثیری فوری در آرام کردن و سرشار کردن انرژی در فرد دارد. آیا وقت انجام این حرکت را هم ندارید؟! پس حرکت دیگری را به شما پیشنهاد می دهیم. تا دو بشمار و از طریق بینی نفس بکش. سپس تا چهار بشمار و نفست را بیرون بده. از تاثیرات مثبتی که تنفس عمیق روی بدن و آرامش می گذارد، شگفت زده خواهید شد!

۵- خودت را به دست احساسات بسپار:

این حرکت خیلی ساده است و به راحتی می توانید آن را در مترو، اتوبوس یا هر جای دیگر انجام دهید. در این حرکت باید چشمانت را ببندی و به احساساتی که در همان لحظه داری فکر کنی. در هر زمان فقط به یکی از احساساتت فکر کن.

منبع: دکتـــرســــلام

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود