در منزل می توان بواسیر خارجی را درمان کرد

0 3,764

هموروئید یا بواسیر یکی از رایج ترین بیماری های مقعدی است که می توان با عمل جراحی آن را برطرف کرد. نشریه نصرینو در این مقاله از درمان بواسیر خارجی بدون جراحی با روش های طبیعی و خانگی می گوید, تا اشخاصی که تمایلی به عمل ندارند بیماری خود را اینگونه درمان کنند. با ما همراه باشید.

بواسیر چیست؟ و چرا به وجود می آید؟

به سیاهرگ های گشاد شده در روده راست و معقد, بواسیر می گویند. بواسیر می تواند در مجرای معقدی و یا مدخل معقد که به ترتیب بواسیر داخلی و خارجی نام دارد, به وجود بیاید. بواسیر امکان دارد سالیان سال در بدن باشد اما فقط هنگامی که به خونریزی می افتید به آن پی ببرید. افراد بین ۴۵ تا ۶۵ سال مستعدین ابتلا به این بیماری هستند و وقتی این اتفاق می افتد که رگ های داخل معقد ورم و التهاب پیدا کنند.

دلایلی که باعث به وجود آمدن بواسیر می شود؟

 1. جاذبه
 2. سابقه ارثی در خانواده
 3. یبوست
 4. کم یا نرسیدن فیبر به اندازه کافی به بدن
 5. جا به جایی اجسام سنگین
 6. چاقی و فربگی
 7. حساسیت غذایی
 8. کم تحرکی و نداشتن فعالیت فیزیکی
 9. حاملگی
 10. به مدت طولانی ایستادن یا نشستن

بیماری بواسیر چه علایم و نشانه هایی دارد؟

 1. لخته شدن خون
 2. به وجود آمدن توده در اطراف معقد در بدن
 3. خونریزی داشتن به هنگام مدفوع کردن
 4. احساس سوزش در ناحیه معقد و نزدیکی آن
 5. احساس مدفوع داشتن در صورتی که واقعا اینطور نیست

چه کار هایی می توان در سرعت بخشیدن به بهبود روند درمان بواسیر انجام داد؟

 1. برای درمان بواسیر خارجی بدون جراحی, منطقه عفونتی را به مدت زمان یک ربع و سه بار در طول روز با آب گرم  خیس کنید و بعد آن را با حوله خشک کنید.
 2. با کیسه های آب جوش و یخ, تورم و خارش را در این ناحیه کم کنید.
 3. سرکه سیب درمان کننده بواسیر بیرونی و داخلی است و نوع غیر پاستوریزه آن خواص بیشتری دارد. در درمان بواسیر خارجی بدون جراحی بعد از تمیز کردن ناحیه مورد نظر, سرکه را بر روی یک دستمال بزنید و به محل مورد نظر بمالید, درد و سوزش ابتدایی طبیعی است و رفته رفته برطرف می شود. برای نتیجه گرفتن در طول روز دو تا سه بار این کار را انجام دهید.
 4. در درمان بواسیر داخلی, یک قاشق مربا خوری سرکه سیب را قورت بدهید و بعد از آن به منظور متعادل سازی اسید معده, یک لیوان آب بنوشید. و در روز دو بار این عمل را مجددا انجام دهید.سرکه سیب و درمان بواسیر خارجی و داخلی
 5. برای کمک به درمان بواسیر خارجی بدون عمل جراحی روزانه شش لیوان آب بخورید و خوب است بدانید که مصرف مواد الکلی تاثیر منفی در روند بهبود این بیماری دارد و در صورت استفاده از مکمل, روزی هشت لیوان آب بخورید.
 6. در فصل پاییز و زمستان و هوای سرد از پوشیدن لباس های تنگ و نایلونی به منظور جلوگیری از خارش و عرق کردن, بپرهیزید.

از روش های خانگی درمان بواسیر خارجی بدون جراحی چه می دانید؟

روش های خانگی فراوانی وجود دارد که می شود به راحتی بواسیر را بدن عملی جراحی درمان کرد. همانند:

استفاده از قالب و تکه های یخ:

یخ در درمان بواسیر خارجی بدون جراحی بسیار موثر است. یخ با منقبض کردن رگ های خونی درد را به سرعت التیام می بخشد. برای این منظور, سه بار در روز به مدت بیست دقیقه یک تکه قالب یخ که در دستمال یا نایلون قرار داده اید را مستقیم, بر روی محل مورد نظر بگذارید.

یخ یک درمانگر موثر در درمان بواسیر خارجی بدون جراحی

استفاده از ژل آوئه ورا:

آلوئه ورا با خاصیت ضد التهابی یک درمان گر موثر در درمان بواسیر است که سبب کاهش تحریک و سوزش می شود. از آلوئه ورا هم در درمان بواسیر داخلی و هو درمان بواسیر خارجی بدون جراحی استفاده می شود. در درمان بواسیر خارجی می توان با مالیدن ژل آلوئه ورا به مکان مورد نظر درد و سوزش ناشی از این بیماری را پایین آورد و کم کرد. همچنین برای درمان خارجی بواسیر دردناک می توان برگ های آلوئه ورا را برش زده و منجمد کرد و در مکان  مورد نظر گذاشت و درد و سوزش و خارش ناشی از این بیماری را درمان کرد. استفاده از آلوئه ورا یک درمان گیاهی بواسیر است.

برگ و ژل آتوئه ورا موثر در درمان طبیعی و گیاهی بواسیر

استفاده از آب لیمو:

آبلیمو به خاطر مواد مغذی ای که دارد موییرگ ها و دیواره رگهای خونی را تقویت میکند و در درمان خانگی بواسیر استفاده می شود. برای این منظور آبلیمو را بر روی یک تکه پنبه بریزید و بر روی مکان مورد نظر بگذارید, درد  سوزش ناشی از این عمل خیلی زود برطرف می شود. یا می توانید هر سه ساعت یکبار, نیمی از یک لیموی تازه را در یک استکان شیر داغ بریزید و بنوشید. و مصرف مخلوطی از آب لیمو, آب زنجبیل, آب نعناع و عسل به اندازه یک قاشق مربا خوری در درمان بواسیر خارجی بدون جراحی مفید است.

لیمو و آبلیمو موثر در درمان خانگی بواسیر

استفاده از روغن بادام :

از خاصیت نرم کنندگی و میزان جذب بافتی بسیار بالا در روغن بادام, برای درمان بواسیر خارجی بدون جراحی کمک می گیرند. به این منظور روغن بادام را بر روی یک تکه پنبه یا دستمال بریزید و در محل مورد نظر بگذارید. روغن بادام با خاصیت مرطوب کنندگی و برطرف کردن التهاب, سوزش و خارش معقد را حل می نماید. می توانید چندین بار در روز این کار را تکرار کنید.

خواص روغن بادام در بیماری بواسیر و تاثیر مفید آن

استفاده از آب:

افرادی که به بیماری بواسیر داخلی یا خارجی دچار هستند باید مصرف میزان آب خورد را افزایش دهند و روزانه هشت تا ده لیوان آب بنوشند تا آب به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد که موجب تمیزی کل سیستم داخلی بدن و راحت تر مدفوع نمودن, بشود.

فایده آب در بیماری بواسیر چیست؟

استفاده از روغن زیتون:

روغن زیتون به علت خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در درمان بواسیر خارجی بدون جراحی کار برد دارد. روغن زیتون خاصیت بازگشتی رگ های خون را زیاد می کند و سبب کاهش التهاب و کوچک شدن اندازه رگ های ورم کرده در مجاری مقعد می شود. مصرف روزانه یک قاشق روغن زیتون بخاطر چربی های غیر اشباع آن, روند دفع مدفوع را آسان تر می کند. همچنین استفاده از ترکیب آب برگ آلوئه ورا و روغن زیتون برای از بین بردن درد و ورم این بیماری مفید است.

درمان خانگی بواسیر با روغن زیتون

راه های گفته شده در درمان خانگی بواسیر مفید و موثر و بی خطر هستند و شما می توانید به آسانی در منزل و بدون عمل جراحی بواسیر را رفع کنید و از شر آن خلاص شوید.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود