آشنایی بیشتر با شربت و قرص هیدروکسی زین

0 4,517

هیدروکسی زین دارویی ضدحساسیت از گروه آنتی هیستامین های خواب آور است که برای کاهش خارش های پوستی در اثر حساسیت ها استفاده می شود.

شربت یا قرص هیدروکسی زین یکی از داروهای پرکاربرد برای کاهش علائمی مانند آبریزش بینی می باشد. این دارو موجب کاهش هیستامین طبیعی در بدن می شود. این دارو نیز مانند سایر داروهای شیمیایی نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود.

هیدروکسی زین یکی از داروهایی است که فعالیت در سیستم اعصاب مرکزی را کاهش می دهد. این دارو به شکل قرص و شربت موجود است. همچنین قرص هیدروکسی زین به عنوان یک آنتی هیستامین عمل می کند و موجب کاهش هیستامین طبیعی در بدن می شود. این مسئله موجب شده است از این دارو برای درمان بسیاری از شرایط خاص استفاده شود. در این مطلب با شربت و قرص این دارو بیشتر آشنا می شویم.

موارد مصرف شربت و قرص هیدروکسی زین

موارد مصرف شربت هیدروکسی زین

هیدروکسی زین در بدن دو کار انجام می دهد. اول اینکه موجب کاهش فعالیت سیستم اعصاب مرکزی شده و دوم اینکه موجب کاهش هیستامین شیمیایی طبیعی در بدن می شود. هیستامین ها می توانند موجب بروز علائمی از قبیل عطسه و آبریزش بینی یا ایجاد کهیر بر روی پوست شوند. بنابراین این دارو می تواند در درمان آبریزش بینی موثر باشد. قرص هیدروکسی زین به عنوان داروی درمان اضطراب و تنش مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای بیهوشی از این دارو همراه با دیگر داروها استفاده می شود. کنترل حالت تهوع و استفراغ, درمان کهیر یا درماتیت تماسی از دیگر مواد مصرف قرص و شربت هیدروکسی زین می باشد.

در صورت حساسیت به این دارو و یا در دوران بارداری نباید از آن استفاده نمود. همچنین در صورت ابتلا به اختلال تشنج، بیماری کبد یا بیماری کلیوی قبل از مصرف این دارو، پزشک را از بیماری های خود مطلع سازید. مصرف این دارو ممکن است قدرت تفکر و واکنش را مختل و تضعیف سازد. به همین دلیل در صورت مصرف این دارو هنگام رانندگی و یا انجام دیگر فعالیت ها که نیاز به هوشیاری دارد, مراقب باشید. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جدی مانند لرزش، گیجی، تشنج یا حرکات بی قرار در چشم، زبان، فک یا گردن مصرف این دارو را قطع و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علایم حساسیت یا آلرژی به هیدروکسی زین

عوارض جدی هیدروکسی زین

  • بروز کهیر
  • مشکل تنفسی
  • تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

عوارض جدی و خطرناک قرص و شربت هیدروکسی زین

  • حرکات بی قرار در چشم، زبان، فک، یا گردن
  • ترمور (لرزش غیر قابل کنترل)
  • گیجی
  • تشنج

عوارض شایع ولی کم خطر

قرص هیدروکسی زین

اگرچه از قرص و شربت هیدروکسی زین در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود اما مصرف آن بدون نظر پزشک خطرناک است و ممکن است سلامتی را به خطر اندازد.

منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود