آشنایی با قرص زیپمت

0 5,712

زیپمت یک داروی ترکیبی است که شامل داروهای سیتاگلیپتین و متفورمین است.زیپمت می‌تواند همراه با رژیم غذایی و ورزش برای کاهش قند خون در بزرگ‌سالان مبتلابه دیابت نوع ۲ استفاده شود.

ژیپمت ترکیبی از داروی سیتاگلیپتین و متفورمین می باشد، که با تشخیص پزشک به منظور کنترل قند خون بالا تجویز می گردد. برای آشنایی با اطلاعات دارویی قرص زیپمت می توانید، با این نوشتار همراه شوید.

قرص زیپمت تولید شرکت داروسازی عبیدی است، که با نام ژنریک سیتاگلیپتین-متفورمین در بازار دارویی ایران عرضه می گردد و در طبقه بندی دارویی، از جمله داروهای ضد دیابت می باشد.

ترکیبات این قرص شامل Metformin(متفورمین) و Sitagliptin(سیتاگلیپتین) می باشد، که Sitagliptin دارویی برای مهار کردن آنزیم دی پپتیل پپتیداز ۴ و Metformin از جمله داروهای قدیمی می باشد، که میزان قند تولید شده در کبد و مقدار جذب آن ها را توسط روده ها و معده کاهش می دهد. سیتاگلیپتین با تاثیر بر متفورمین، موجب افزایش اثربخشی این دارو می شود.

کنترل قند خون با مصرف زیپمت

آشنایی با قرص زیپمت

این دارو در کنار یک رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش منظم می تواند، به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند، زیرا مصرف قرص زیپمت سبب کاهش قند خون بالا می گردد.

این قرص روکشدار دارای دوز ۵۰/۵۰۰ میلی گرمی و ۵۰/۱۰۰۰ میلی گرمی است. که هر قرص ۵۰/۵۰۰ میلی گرمی حاوی ۵۰۰mg متفورمین هیدروکلرید و ۵۰mg سیتاگلیپتین فسفات منو هیدرات می باشد، همچنین هر قرص ۵۰/۱۰۰۰ میلی گرمی نیز حاوی ۱۰۰۰mg متفورمین هیدروکلرید و ۵۰mg سیتاگلیپتین فسفات منو هیدرات است.

مقدار زیپمت

مکانیسم اثر

این دارو به دلیل ترکیبات موجود خود، دی پپتیل پپتیداز را مهار می کند و میزان قند خون را با کاهش مقاومت به انسولین پایین می آورد. همچنین با کم کردن میزان تولید گلوکز در کبد، موجب تنظیم قند خون بدن می گردد.

میزان مصرف این قرص

مقدار مصرف قرص زیپمت به وضعیت بیمار و نظر پزشک معالج بستگی دارد، اما به طور معمول دوز مصرف این قرص روزی یک مرتبه، همراه با غذا است. که زمان مصرف این دارو ترجیحا به هنگام عصر می باشد.

  تداخل دارویی زیپمت

توصیه های دارویی زیپمت

  1. از مصرف خودسرانه این دارو و توصیه آن به دیگران خودداری کنید.
  2. برای اطلاع از عوارض جانبی و تداخل دارویی این قرص، برگه راهنمایی قرص زیپمت را به صورت کامل مطالعه نمایید.
  3. از خرد کردن و جویدن دارو پرهیز کنید.
  4. در صورت مشاهده هرگونه عوارض پس از مصرف این دارو، به پزشک معالج اطلاع دهید.
  5. دارو را دور از تابش نور خورشید و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.    منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود