آشنایی با موارد مصرف و عوارض جانبی قرص ناتگلینید

0 4,059

ناتگلینید (Nateglinide) با تشویق پانکراس به تولید انسولین بیشتر باعث کاهش قند خون می‌شود. این دارو به سرعت شروع به کار می‌کند، به خصوص در کنترل قند خون به طور مستقیم پس از مصرف غذا مفید است. ناتگلینید در کنار داروهای ضد دیابتی به نام متفورمین برای شما تجویز می‌شود.

موارد مصرف قرص ناتگلینید

ناتگلینید (Nateglinide) با تشویق پانکراس به تولید انسولین بیشتر باعث کاهش قند خون می‌شود. این دارو به سرعت شروع به کار می‌کند، به خصوص در کنترل قند خون به طور مستقیم پس از مصرف غذا مفید است. ناتگلینید در کنار داروهای ضد دیابتی به نام متفورمین برای شما تجویز می‌شود.

انسولین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن، توسط لوزالمعده ساخته می‌شود. این به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. اگر بدن شما به اندازه کافی انسولین را برای رفع نیازهایش نسازد و یا اگر از انسولینی که می‌سازد، به طور مؤثر استفاده نکند، در نتیجه بیماری به نام دیابت ایجاد می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت برای کنترل مقدار گلوکز (قند) در خون نیاز به درمان دارند؛ زیرا که کنترل خوب میزان قند خون، خطر ابتلا به عوارض بعدی را کاهش می‌دهد.

قند خون برخی از افراد، با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، کنترل می‌شود، اما برای کنترل قند خون در افراد دیگر، داروهایی مانند ناتگلینید در کنار تغییر رژیم غذایی و انجام ورزش‌ منظم تجویز می‌شود.

مقدار و روش مصرف داروی ناتگلینید

قبل از شروع درمان با داروی ناتگلینید ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی ناتگلینید ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوزهای محتلفی (۶۰، ۱۲۰ و ۱۸۰ میلی گرم) از این دارو در دسترس است که باید هنگام خرید به تجویز پزشک خود توجه کنید.

ناتگلینید باید دقیقاً قبل از وعده غذایی (۳۰ دقیقه) مصرف شود، اگر قند خون شما پایین است و یا می‌خواهید وعده غذایی تان را حذف کنید و یا کالری وعده غذایی شما کمتر از ۲۵۰ است، نباید این دارو را مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز روزانه ناتگلینید خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی ناتگلینید

 • به تاریخ انقضای داروی ناتگلینید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی ناتگلینید را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی ناتگلینید را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ناتگلینید در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر ناتگلینید بر رانندگی و کار با ماشین آلات

ناتگلینید ممکن است باعث سرگیجه یا تاری دید شما شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید. ممکن است به خاطر استفاده از این دارو دچار افت قند خون شده باشید و رانندگی برایتان مناسب نباشد.

تداخلات دارویی ناتگلینید

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.داروی ناتگلینید ممکن است با این داروها تداخل دارویی داشته باشد:

داروهای دیگر موثر بر قند خون (مانند مهار کننده‌های آلفا گلوکوزیداز مانند آکاربوز / میگلیتول)، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، داروهای روانپزشکی (مانند الانزاپین)، آنتی بیوتیک‌های فلوروکینولون (مانند سیپروفلوکساسین).

داروهای بتا بلاکر (مثل متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز تپش قلب که معمولا در مواقع افت قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می‌شود، جلوگیری ‌کند. سایر علائم افت قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی و یا عرق کردن، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می‌توانند سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهند و کنترل قند خون شما را با مشکل مواجه کنند. قبل از اینکه شما استفاده از هر نوع دارویی را شروع، متوقف و یا تغییر دهید، با دکتر یا داروساز خود در مورد چگونگی مصرف دارو (دارویی که بر سطح قند خون شما مؤثر است) صحبت کنید.

سطح قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و اگر تغییر ناگهانی در قند خون (قند خون بالا یا پایین) خود دیدید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر دچار عوارض جانبی جدی شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا دوز داروی، برنامه ورزشی و رژیم غذایی شما را تغییر دهد.

سایر داروها می‌توانند نتایج آزمایشات ادرار برای قند یا کتون‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. برای اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید.

هشدار مصرف داروی ناتگلینید

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ناتگلینید ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکل کلیوی دارید.
 • در صورتی که بیماری یا عفونت خاصی دارید.
 • در صورتی که کمتر از ۱۸ سال یا بالای ۷۵ سال سن دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی داروی ناتگلینید

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

علائم هیپوگلیسمی (افت قند خون) مانند احساس تنگی یا اضطراب، تعریق، احساس گرسنگی، تپش قلب، سرگیجه: به سرعت ماده غذایی شیرینی مانند بیسکویت یا نوشیدنی قندی بخورید و اگر متوجه این علائم شدید، به پزشک خود بگویید.

 • احساس تهوع، اسهال، دل درد، سوء هاضمه، احساس بیماری
 • دل درد
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از ناتگلینید می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی ناتگلینید

ناتگلینید را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند ضربان قلب بسیار سریع، تغییرات بینایی، عرق کردن ناگهانی، گر گرفتگی، غش کردن، تشنج، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی ناتگلینید

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.  منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود