نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین D در بدن

0 3,749

ویتامین D یکی از ویتامین های ضروری برای تقویت استخوان ها است. این ویتامین در جذب بهتر کلسیمی که از مواد غذایی دریافت می شود, کمک می کند. بنابراین کمبود این ویتامین در بدن منجر به مشکلات متعددی می شود. در این مطلب با عوارض کمبود ویتامین d و علایم آن به همراه مهمترین منابع ویتامین دی آشنا می شویم.

عوارض کمبود ویتامین d در بدن

عوارض کمبود ویتامین d

نرمی استخوان و تغییر شکل اسکلتی از جمله مهمترین عوارض کمبود ویتامین دی در بدن می باشد. در بیماری نرمی استخوان, بافت های استخوان نمی توانند به درستی مواد معدنی مورد نیاز خود را جمع آوری کنند و این مسئله منجر به نرم شدن استخوان ها و تغییر شکل اسکلت استخوانی می شود. با این وجود امروزه تحقیقات نشان می دهد کمبود ویتامین دی, موجب عوارض جانبی جدی تری می شود. سرطان, بیماری های قلبی و عروقی, عفونت ها از دیگر عوارض کمبود ویتامین دی در بدن می باشند. در واقع خواص ویتامین D بسیار است و به همین دلیل کمبود آن در بدن مشکلات بسیاری ایجاد می کند.

علایم کمبود ویتامین d در بدن

عوارض کمبود ویتامین d

علائمی از قبیل درد استخوان و ضعف عضلانی می توانند به معنای کمبود ویتامین D در بدن باشند. با این وجود متاسقانه تعدادی بسیاری از افراد که از کمبود این ویتامین رنج می برند, دارای علایم شفافی نمی باشند. حتی بسیاری از بیماران مبتلا به کمبود ویتامین دی, هیچ گونه علایم و نشانه ایی از بیماری ندارند. سطح پایین این ویتامین در خون با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی, اختلال شناخت در سالمندان, آسم شدید در کودکان و سرطان در ارتباط است. تنها راه قطعی برای تشخیص کمبود این ویتامین در بدن, آزمایش خون است. با این وجود درد و ضعف مفاصل و عضلات, درد استخوان ها, خستگی و افسردگی از جمله علایم کمبود ویتامین دی در بدن می باشند. اگرچه بسیاری از بیماری ها نیز با این علائم همراه هستند, با این وجود تنها با جبران این ویتامین در بدن می توان این علائم را رفع نمود. به عنوان مثال درمان افسردگی که ناشی از کمبود ویتامین دی باشد, تنها با جبران این ویتامین امکان پذیر است.

تحقیقات بسیاری نشان داده است ویتامین دی می تواند نقش موثری در پیشگیری و درمان تعدادی از بیماری های مختلف از جمله بیماری دیابت نوع اول و نوع دوم, فشار خون بالا، عدم تحمل گلوکز و تصلب بافت چند گانه داشته باشد. افرادی که در معرض نورخورشید قرار نمی گیرند, نمی توانند شیر مصرف کنند و یا از یک رژیم غذایی سخت گیاه خواری پیروی می کنند در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند. 

منابع غنی از ویتامین D

منابع غنی از ویتامین دی

ویتامین دی به عنوان ویتامین آفتاب شناخته شده است. در واقع بدن زمانی که در برابر نورخورشید قرار می گیرد, این ویتامین را تولید می کند. علاوه بر نورخورشید مقادیر کمی از این ویتامین در برخی از مواد غذایی یافت می شود. برخی از ماهی ها مانند ماهی آزاد, روغن جگر ماهی, زرده تخم مرغ, جگر گاو و برخی از فرآورده های لبنی مانند شیر غنی از ویتامین دی از جمله این مواد غذایی به شمار می روند.

با توجه به مطالب بیان شده, ویتامین دی یکی از ویتامین های ضروری برای سلامتی می باشد که کمبود آن در بدن ایجاد عوارض جدی و خطرناک می کند. با آگاهی و شناخت عوارض کمبود ویتامین d می توان از آن ها پیشگیری کرد. اگرجه منابع این ویتامین محدود هستند اما برای بدن بسیار ضروری می باشند.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود