علائم پولیپ روده و روش های درمان آن

0 3,790

عوامل موروثی و سبک زندگی نامناسب از دلایل اصلی پیدایش پولیپ کولون هستند. در بیشتر موارد این توده ها بی خطر هستند. اما بهتر است که درمان شوند تا از سرطانی شدن آن ها جلوگیری شود. در ادامه این مطلب با علائم پولیپ روده بزرگ، علل و و روش های درمانی آن آشنا خواهید شد.

علت پیدایش پولیپ های روده

سلول ها اگر سالم باشند به شکل منظمی رشد می کنند و تقسیم می شوند. اما جهش در ژن باعث می شود که حتی اگر به تکثیر سلولی نیازی نباشد، باز هم سلول ها به تقسیم شدن ادامه دهند. این رشد سلولی نامنظم منجر به پیدایش پولیپ و علائم پولیپ روده می شود.

همان طور که گفتیم پولیپ ها تومورها و توده های غیر سرطانی و خوش خیمی هستند. این توده ها که اندازه های متفاوتی هم دارند (حدود چند سانتی متر)، در قسمت های مختلفی از سیستم گوارشی رشد می کنند اما بیشتر در انتهای روده بزرگ یا کولون به وجود می آیند. بدین ترتیب پوشش داخلی روده دارای برآمدگی هایی می شود. اگر پولیپ ها برجسته باشند، به شکل قارچ در روده و به صورت پراکنده رشد می کنند. اما اگر این توده ها مسطح باشند روده شبیه فرشی از خزه می شود.

مهم ترین علائم پولیپ روده بزرگ

وجود پولیپ در بین بزرگسالان نسبت به کودکان شایع تر می باشد و با افزایش سن نیز احتمال پیدایش آن ها نیز بیشتر می شود. علت اصلی شکل گیری پولیپ در روده مشخص نیست اما طبق نظر پزشکان داشتن رژیم غذایی پرچربی و کم فیبر زمینه را برای پیدایش علائم پولیپ روده فراهم می کند. البته ژنتیک نیز در بروز این توده ها نقش به سزایی دارد.

نشانه ها و علائم پولیپ روده

به طور کلی پیدایش پولیپ های روده علامت یا نشانه ای ندارد و فقط با معاینه روده قابل شناسایی می باشد. البته وجود علائم زیر نیز می تواند از نشانه های پولیپ باشد.

 • اگر مقعد خونریزی دارد این مسئله می تواند از علائم و نشانه های پولیپ روده, زخم در مقعد و یا بواسیر باشد.
 • اگر اندازه پولیپ بزرگ باشد منجر به مسدود شدن روده می شود که این خود باعث دل درد و حالت تهوع و یا حتی استفراغ می شود.

علائم و نشانه های پولیپ روده

 • خونربزی پولیپ باعث می شود که خون در مدفوع ظاهر شود و اگر میزان خونریزی زیاد باشد رنگ مدفوع سیاه و یا قرمر می شود. البته تغییر کردن رنگ مدفوع می تواند ناشی از دارو، غذا و یا مکمل های آن باشد.
 • یکی دیگر از علائم پولیپ روده, تغییر در سیستم گوارشی و دفع مدفوع (اسهال و یا یبوست) بیشتر از یک هفته می باشد. البته بیماری های دیگری هم هستند که منجر به چنین تغییراتی می شوند.
 • خونریزی کردن پولیپ های روده به طور تدریجی اتفاق می افتد بدون اینکه خونی در مدفوع دیده شود و این خونریزی ها نیز موجب فقر آهن کم خونی می شوند. بدین ترتیب شخص دچار خستگی و تنگی نفس می شود.

انواع پولیپ های روده

علائم پولیپ روده بیشتر به نوع توده بستگی دارد. به طور کلی پولیپ های روده دارای سه نوع هیپرپلاستیک، آدنوما و پولی پوزیز هستند. پولیپ های هیپرپلاستیک نسبت به دو نوع دیگر بسیار شایع هستند و اندازه کوچکی هم دارند. این نوع پولیپ خوش خیم است و امکان سرطانی شدن آن نیز بسیار کم است. پولیپ های آدنوما نیز بسیار شایع هستند. این نوع پولیپ نیز اندازه کوچکی دارد اما امکان بزرگ شدن و سرطانی شدن آن وجود دارد. در واقع محرک سرطانی شدن روده است. اغلب پولیپ هایی که به مدت ۵ تا ۱۵ سال در روده ها هستند و قطر آن ها از ۲٫۵ سانتی متر بیشتر باشد، سرطانی می شوند.

درمان گیاهی و خانگی پولیپ روده بزرگ

پیدایش پولیپ های پولی پوزیز موروثی است و متاسفانه سرطانی هم می باشد. بیماری های این نوع پولیپ عیارتند از سرطان کولون غیرپولیپی ارثی، پولی پوز آدنوماتوز فامیلیال، سندروم گاردنر، سندروم لینچ، سندروم پوتز جگرز، سندروم تورت، سندروم پولی پوز هیپرپلاستیک و سندروم پولی پوز جوانان که این سندروم با اینکه بسیار نادر است اما در بین جوانان مشاهده می شود و منجر به رشد تعداد زیادی پولیپ در روده شده و آن را سرطانی می کند.

راه های تشخیص پولیپ روده

انجام آزمایشات غربالگری کمک زیادی به تشخیص علائم پولیپ روده بزرگ قبل از سرطانی شدن آن ها، می کنند. انواع آزمایشات غربالگری نیز عبارتند از:

 • بهترین راه برای تشخیص نوع پولیپ و سرطان روده، انجام آزمایش کولونوسکوپی می باشد. در این نوع آزمایش در حین معاینه روده، در صورت مشاهده پولیپ آن را خارج می کنند و نوع آن را نیز با آزمایش کردن، تشخیص می دهند.

علائم و روش های درمان پولیپ روده

 • در آزمایش کولونوگرافی ابتدا با تصویربرداری سی تی اسکن داخل روده مشاهده می شود. در صورت مشاهده پولیپ با کولونوسکوپی آن را خارج می کنند.
 •  
 • در آزمایش سیگموئیدوسکوپی یک لوله چراغ دار وارد مقعد و بعد روده بزرگ می شود. در صورت یافت شدن پولیپ آن را با روش کولونوسکوپی خارج می کنند.

روش های درمانی پولیپ روده

پزشک با آزمایش کولونوسکوپی (لوله ای است که انتهای آن دوربین دارد و از مقعد وارد بدن شده و به روده بزرگ می رسد) روده را معاینه می کند و در صورت مشاهده پولیپ آن را خارج می کند. روش های درمان پولیپ روده و خارج کردن ان از روده عبارتند از:

 • در صورت مشاهده پولیپ با انبر بافت بردار که حلقه ای سیمی دارد و یا با سوزاندن پولیپ با جریان الکتریکی، آن را از روده جدا می کنند. به این روش برش پلیپ می گویند که بدون درد هم می باشد زیرا غشای روده به سوزاندن و یا برش حساس نیست. اگر اندازه پولیپ از دو سانتی متر بیشتر باشد ابتدا مایعی به زیر پولیپ تزریق کرده و بعد آن را جدا می کنند.

علائم و علل پولیپ روده و کولون

 • اگر پولیپ ها بزرگ باشند و نتوان آن ها را به هنگام غربالگری خارج کرد، با جراحی کم تهاجمی اقدام به برداشت پولیپ ها می شود.
 • در صورتی که شخص سندروم ارثی پولیپ داشته باشد و تعداد پولیپ ها در روده زیاد باشند، اقدام به خارج سازی روده می شود.

بهتر است بعد از برداشتن پولیپ ها بسته به تعداد، اندازه و نوع آن ها، آزمایشات غربالگری به صورت دوره ای صورت گیرند تا در صورت مشاهده پولیپ اقدام به خارج سازی آن شود.

روش طب سنتی برای کنترل پولیپ روده

در طب سنتی روش درمانی وجود ندارد فقط با انجام اقدامات و تغییر سبک زندگی زیر می توان به طور طبیعی از بروز علائم پولیپ روده و رشد آن جلوگیری کرد. ولی این اقدامات خود مراقبتی جایگزین روش های غربالگری نمی شوند.

 • داشتن وزن متناسب، عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات، ورزش کردن و مصرف لبنیات و غلات
 • مصرف انواع میوه ها و سبزیجات ارگانیک هم می توانند از شکل گیری پولیپ روده و رشد آن ها تا حدود زیادی جلوگیری کنند. مانند کلم بروکلی، فلفل قرمزف پیاز، سیر، زردچوبه و اسفناج

نکات پایانی

 • مصرف آسپرین به صورت منظم از به وجود آمدن علائم پولیپ روده جلوگیری می کند. البته در این مورد باید با پزشک مشورت کرد زیرا آسپرین منجر به خونریزی روده و معده می شود.
 • در صورتی که ابتلا به پولیپ در خانواده شما سابقه ارثی دارد، بهتر است از ابتدا (بالای ۱۰ سالگی) به صورت دوره ای آزمایشات غربالگری را انجام دهید.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود