روش های درمانی ویژه تغییرات هورمونی

0 3,747
Hormonal-imbalance

تغییرات هورمونی در خانم ها با چه علائمی خود را نشان می دهند و چگونه می توانیم با این علائم کنار بیاییم و درمان های مناسب برای اینگونه مشکلات هورمونی کدامند و نظر متخصصین زنان در این زمینه چیست؟

تغییرات هورمونی از تولد تا مرگ زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در زن‌ها این تغییرات در اواسط ۳۰ سالگی، دهه ۳۰ و ۴۰ سالگی خود را بیش از پیش نشان می‌دهد. تغییرات هورمونی به عواملی همچون سبک زندگی، رژیم غذایی، آلودگی‌ها، سموم و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد.

۱- افزایش وزن مداوم
خیلی از خانم‌ها اختلالات هورمونی اساسی دارند که نمی‌گذارد وزن سالمی داشته باشند یا آن را حفظ کنند. مقاومت به انسولین از شایع‌ترین این علامت‌ها است. تغییراتی در رژیم غذایی از جمله حذف مواد غذایی فرآوری‌شده، قند و گندم می‌تواند گامی مناسب برای جلوگیری یا مهار افزایش وزن مداوم باشد.

۲- چربی شکم و تهلیل ماهیچه‌های دیگر بدن
وقتی که سیستم غدد درون ریز بدن دچار مشکل شود باعث می‌شود که برخی هورمون‌ها بیشتر و برخی دیکر کمتر تولید شوند. در نتیجه چربی در ناحیه شکم افزایش می‌یابد و شکم بزرگ و گرد می‌شود، از طرف دیگر، سایر نقاط بدن به شدت چربی از دست داده و تهلیل می‌یابند.

۳- کاهش میل جنسی
یکی از قابل توجه‌ترین علائم اختلالات هورمونی کاهش میل جنسی است که با خواب آشفته آغاز می‌شود. بدون خواب خوب و کافی، تولید هورمون‌های جنسی کاهش می‌یابد.

۴- خستگی
خستگی باعث احساس تنبلی، کرختی و آشفتگی ذهن می‌شود به طوری حتی بعد از خواب شبانه پس از بیدار شدن، فرد احساس خستگی می‌کند به طوری که شاید نتواند بایستد. تغییرات آسانی در رژیم غذایی مانند حذف گندم و غلات ممکن سطح فشار خون را ثابت کرده و خستگی را کاهش دهد.

۵- اضطراب، کج‌خلقی و افسردگی
این علائم گویای این است که شما آن‌طور که باید به بدنتان مواد غذایی مناسب نمی‌رسانید، در نتیجه احساس فشار، عدم تعادل و نگرانی می‌کنید.

۶- بی‌خوابی و کم‌خوابی
بی‌خوابی در ابتدا با فشار فیزیکی و جسمی آغاز می‌شود و سطح هورمون کورتیزول را افزایش داده که در نتیجه منجر به اختلالات هورمونی می‌شود.

۷- تعرق زیاد
برای بسیاری از خانم‌ها تعرق در طول شب و گرگرفتگی اولین نشانه‌هایی است که به آن‌ها می‌گوید همه چیز سر جای خودش نیست. در صورت بروز این مشکل برنامه غذاییتان را چک کنید و کمی ورزش روزانه را به برنامه‌هایتان اضافه کنید.

۸- مشکلات گوارشی
نفخ و مشکل در هضم غذا می‌تواند نشان از اختلالات هورمونی باشد. البته غذاهای نامناسب و درست نجویدن غذا یا زیاد خوردن هم می‌تواند سبب این مشکلات شود.

۹- تمایل شدید به خوردن غذای بیشتر
زیاد خودرن، عدم سیری و تمایل مداوم برای خوردن می‌تواند نشانه‌هایی از اختلالات هورمونی همچون مقاومت در برابر انسولین باشد. برای جلوگیری یا کنترل آن قند، محصولات لبنی و گندم را از برنامه غذاییتان کم یا حذف کنید و از این طریق هم اشتهای خود را کنترل کنید و هم از مشکلات گوارشی جلوگیری کنید.

دقت کنید که برخی از این نشانه‌ها ممکن است علل دیگری به جرء اختلالات هورمونی داشته باشند اما انجام آزمایش خون همه چیز را مشخص می‌کند و نگرانی‌هایتان را از بین می‌برد. با تلاش برای پیروی از رژیم مناسب غذایی، فعالیت‌های ورزشی مداوم، گوارش صحیح مواد غذایی، کنترل نگرانی و اضطراب می‌توانید به سلامتی دست یابید و از آن لذت ببرید.

منبع: دکتـــرســــلام

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود